В Європарламенті «стурбовані» ініціативою Зеленського прирівняти корупцію до держзради

Джерело: засідання

30 серпня під час засідання комітетів Європарламенту із закордонних справ та бюджету євродепутати висловили занепокоєння пропозицією президента Володимира Зеленського прирівняти корупцію під час воєнного стану до державної зради.

Відповідне обговорення відбулося на спільному засіданні щодо пропозиції Європейської Комісії стосовно програми підтримки України у 50 мільярдів євро на цілі відновлення, відбудови та модернізації у 2024-2027 роках.

Європарламент розкритикував ініціативу глави Української держави, оскільки, ймовірно, запропонований крок передбачає передачу розслідування від САП і НАБУ до СБУ.

Зокрема доповідач з питань України у Європейському Парламенті Міхаель Ґалер зауважив, що боротьба з корупцією у всіх сферах, де залучені великі суми державних та приватних грошей, була важливою до війни, є навіть важливішою під час війни і залишатиметься викликом після неї, коли багато грошей будуть спрямовані на відбудову.

Саме тому, за його словами, є спільна зацікавленість і українського уряду, і парламенту, і антикорупційних інституцій та громадянського суспільства, а також міжнародних донорів запровадити “запобіжники для належного використання фінансових ресурсів”.

Я вважаю недоцільним під час війни перекладати відповідальність за боротьбу з корупцією з чинних інституцій, таких як НАБУ та САП, на СБУ шляхом перейменування корупції на державну зраду. Маємо уникати враження, що метою такої ініціативи є надання владі можливості контролювати корупційні справи та визначати їх долю, особливо, коли йдеться про справи проти високопосадовців, — зазначив Ґалер.

Водночас він схвалив, що складність проблеми корупції під час війни визнається на рівні з державною зрадою, та пояснив, що долати цей виклик мають чинні вповноважені інституції.

Своєю чергою, віцеголова делегації Європарламенту в Парламентському комітеті асоціації Україна-ЄС Віола фон Крамон висловила “стурбованість” ініціативою президента Зеленського щодо боротьби з корупцією.

Я розглядаю її як спробу позбавитись політичних опонентів. Вона не спрямована на посилення існуючих антикорупційних інституцій як НАБУ та САП, а на надання значних повноважень СБУ. Ми маємо уважно стежити за розвитком подій, — зазначила фон Крамон.

Довідка. Володимир Зеленський повідомив про намір подати Верховній Раді ініціативу тосовно того аби прирівняти відповідальність за корупційні діяння до покарання за державну зраду. Президент пояснив, що це може стати дуже серйозним інструментом у боротьбі з посадовцями, що намагаються незаконно збагатитися.

Наприкінці березня відбудеться наступне засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, але у новому форматі, повідомив заступник керівника Офісу Президента Олексій Кулеба.

На форумі “Україна. Рік 2024” міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін повідомив, що Україна розробила та успішно випробувала далекобійну ракету власного виробництва, яка здатна уражати цілі на відстані 700 кілометрів.

Командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “Таврія” генерал Олександр Тарнавський розповів, що за добу Сили оборони знищили або нейтралізували 212 дронів росіян на Таврійському напрямку.

Упродовж 2024 року Україна має намір отримати фінансову допомогу в розмірі 11,8 мільярда доларів від Сполучених Штатів Америки (США). Цю інформацію озвучив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на форумі “Україна. Рік 2024”.

Половина поставок озброєння не надходить в Україну вчасно, що ускладнює ведення бойових операцій на фронті.