Вчені NASA візуалізували падіння у чорну діру за допомогою суперкомп’ютера

Джерело: Phys.org

Вчені з Центру космічних польотів NASA імені Годдарда створили гіперреалістичну симуляцію польоту до надмасивної чорної діри за допомогою суперкомп’ютера для генерації даних.

Зазначається, що симуляція дозволяє глядачам зануритися у візуалізацію чорної діри, яка “пов’язує теорію відносності з явищами реального світу”.

Астрофізик Джеремі Шніттман, який керував проєктом, змоделював два сценарії: в одному камера не досягає горизонту подій і повертається назад, а в іншому — перетинає горизонт подій і занурюється у чорну діру.

Для створення візуалізації було використано 10 терабайтів даних, обробка яких на звичайному комп’ютері зайняла б понад 10 років.

На відео показано надмасивну чорну діру, розташовану у центрі Чумацького Шляху, відому як Стрілець А*. Її маса у 4,3 мільйона разів перевищує масу Сонця. Коли світло падає до чорної діри, на відео видно фотонні кільця — світло, яке зробило один або декілька обертів навколо чорної діри.

Симуляція також показує, як об’єкти, що падають у чорну діру, витягуються, як спагеті – процес, відомий як “спагетіфікація”. Як наслідок, коли камера досягає горизонту спостереження, простір-час настільки спотворюється, що, з погляду стороннього спостерігача, камера ніби завмирає і ніколи не досягає чорної діри.

Фото: NASA

“Завдяки цій візуалізації ми можемо краще зрозуміти, що відбувається на краю чорної діри і що може чекати на матерію, яка перетинає горизонт подій. Це покращує наше розуміння космічних явищ і дає наочне пояснення релятивістських теорій фізики”, — прокоментували вчені.

  • Астрофізики виявили, що надмасивна чорна діра Стрілець А* (Sgr A*), яка розташована в центрі нашої галактики, обертається майже з максимальною швидкістю, при цьому притягуючи все, що знаходиться поблизу.

Американський метал-гурт з Лос-Анджелеса Metallica пожертвував зі свого фонду All Within My Hands $500 тис. на гуманітарну допомогу фондам, які надають допомогу жертвам лісових пожеж у Каліфорнії.

Пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова повідомила, що Євросоюз не фінансуватиме будівництво нових енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції.

Українські прикордонники отримали від Чехії сучасну самохідну артилерійську установку DITA калібру 155 мм. Ця допомога посилює вогневі можливості Державної прикордонної служби України.

Упродовж 2024 року СБУ та Нацполіція затримали понад 450 осіб, які за наказом російських кураторів вчиняли підпали в Україні.

15 січня Верховна Рада проголосувала за продовження воєнного стану та мобілізації в Україні до 9 травня 2025 року.