Вчені вперше виявили мікропластик у людському мозку

Джерело: The Guardian, дослідження, опубліковане в Національній медичній бібліотеці США

Одне з останніх досліджень свідчить, що мозок містить у 10-20 разів більше мікропластику, ніж печінка і нирки. Провідний автор, Метью Кемпен, був шокований результатами: у 24 зразках мозку, зібраних на початку 2024 року, виявили близько 0,5% пластику від ваги зразків.

“Це дуже тривожно. У нашому мозку набагато більше пластику, ніж я міг собі уявити”, – каже Кемпен.

Вчений описує мозок як “одну з найбільш забруднених пластиком тканин, які ще не були досліджені”.

Дослідження мозку, яке проводилося під керівництвом Кампена, також натякало на тривожний зв’язок. У дослідженні вчені вивчили 12 зразків мозку людей, які померли від деменції. Ці мізки містили в собі у 10 разів більше пластику, ніж здорові зразки.

“Я не знаю, скільки ще пластику може вмістити наш мозок без того, щоб це не викликало проблем”, – розповів науковець.

У статті також йдеться про те, що кількість мікропластику у зразках мозку, взятих у 2024 році, була приблизно на 50% вищою, ніж у зразках, взятих у 2016 році (але досліджених тільки зараз). Це свідчить про те, що концентрація мікропластику в людському мозку зростає такими ж темпами, як і в навколишньому середовищі.

Коли справа доходить до цих частинок пластику, “гематоенцефалічний бар’єр не настільки захищає, як нам хотілося б думати”, – сказала Бетані Карні Альмрот, екотоксикологиня з Університету Гетеборга у Швеції. Гематоенцефалічний бар’єр – це ряд мембран, які не дають багатьом хімічним речовинам і патогенним мікроорганізмам потрапити до центральної нервової системи.

“Не залишилося жодного недоторканого місця – від морських глибин, атмосфери до людського мозку”, – додала Альмрот.

Російська вугільна промисловість опинилася в глибокій кризі. Причина – поєднання західних санкцій, високої вартості кредитів та падіння попиту з боку Китаю. За даними Федеральної служби статистики РФ, прибутковими в 2024 році залишилася лише половина компаній у секторі. І далі – гірше.

Народні депутати з партій “Європейська Солідарність” та “Голос” виступили із заявами на підтримку Віталія Шабуніна після обшуків у його будинку та військовій частині. У фракціях розцінили дії Державного бюро розслідувань як політично вмотивовану атаку на критика влади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що постачання зброї в Україну від міжнародних партнерів, зокрема Сполучених Штатів, відновлено. За його словами, зараз триває робота над новими домовленостями та збільшенням власного виробництва озброєнь.

У Центрі протидії корупції заявили, що з антикорупціонером і громадським активістом Віталієм Шабуніними, у домі якого Державне бюро розслідувань (ДБР) провели обшуки, немає зв’язку. Де він перебуває зараз – його колегам не відомо. 

Служба безпеки України та Офіс Генерального прокурора повідомили про підозру у воєнних злочинах Сергію Курченку – українському бізнесмену-втікачу, а також групі російських чиновників і ділків. За версією слідства, вони привласнили низку українських промислових підприємств на тимчасово окупованих територіях Донеччини та Луганщини у період з 2017 до 2021 року.