Вчені зафіксували стрімке поширення по світу небезпечних видів тварин та рослин – The Independent

Джерело: Independent

Інвазійні види рослин і тварин ширяться світом із “безпрецедентною швидкістю”. Це становить загрозу не лише екосистемам, куди прибувають чужорідні види, а може завдати шкоди здоров’ю та способу життя людей.

За оцінками вчених, збитки світової економіки від поширення інвазійних видів становлять щонайменше 423 мільярди доларів на рік. Ця цифра збільшується вчетверо кожного десятиліття, починаючи з 1970 року. При цьому спеціалісти вважають, що це лише “верхівка айсберга”.

Як пояснили експерти, тварини, рослини та інші організми, які були інтродуковані людиною в інші екосистеми навмисно чи випадково, класифікуються як чужорідні види, хоча не всі вони стають шкідливими для екосистеми.

Нині вченим вдалося задокументувати близько 37 тисяч чужорідних видів, з яких 3,5 тисячі стали інвазійними. Вони є на кожному континенті Землі, включаючи Антарктиду, і є однією з головних причин втрати біорізноманіття.

За словами фахівців, водяний гіацинт вважається найпоширенішим інвазійним чужорідним видом у всьому світі. Сідом за ним йдуть чорний щур і комаха, відома як “сонечко-арлекін”.

Деяким видам можуть знадобитися роки, щоб стати проблемою після прибуття на нову територію. Професорка Хелен Рой з Британського центру екології та гідрології, яка брала участь у дослідженні цієї проблеми, наголосила, що раннє виявлення та швидке реагування на новоприбулі види є критично важливим для захисту екосистем.

“Звісно, вимирання — це також природна річ, яку слід враховувати, але водночас надзвичайно важливо думати про зникнення взаємодій, коли один вид витісняє інший або зменшує його чисельність до дуже низького рівня. Ми спричиняємо екологічні зміни, які, ймовірно, призведуть до дуже непередбачуваних результатів щодо функціонування цих екосистем і переваг, які ми отримуємо від них”, – пояснила вона.

Інавгураційний комітет новообраного президента США Дональда Трампа з моменту перемоги на виборах у листопаді 2024 року зібрав понад $150 мільйонів.

Імпорт сирої нафти до Китаю з Росії досяг рекордного рівня у 2024 році зі зростанням на 1% порівняно з 2023 роком. Обсяги постачання з Росії, включно з трубопровідним і морським транспортом, становили 108,5 мільйона тонн, що еквівалентно 2,17 мільйона барелів на добу.

Міністерство внутрішніх справ Латвії запропонувало зміни до закону про національну безпеку, які передбачають заборону громадянам Росії та Білорусі обіймати посади у сферах управління критичною інфраструктурою. Поправки також стосуються інфраструктури, що має особливе значення на європейському рівні.

На честь інавгурації обраного президента США Дональда Трампа, яка відбудеться вже сьогодні, 20 січня, журнал Time оприлюднив обкладинку випуску, на якій новий американський лідер зайняв президентське крісло.

На інавгурацію обраного президента США Дональда Трампа 20 січня запрошено найбагатших людей світу, політиків, керівників великих компаній та низку знаменитостей.