Вчені зафіксували стрімке поширення по світу небезпечних видів тварин та рослин – The Independent
Джерело: Independent
Інвазійні види рослин і тварин ширяться світом із “безпрецедентною швидкістю”. Це становить загрозу не лише екосистемам, куди прибувають чужорідні види, а може завдати шкоди здоров’ю та способу життя людей.
За оцінками вчених, збитки світової економіки від поширення інвазійних видів становлять щонайменше 423 мільярди доларів на рік. Ця цифра збільшується вчетверо кожного десятиліття, починаючи з 1970 року. При цьому спеціалісти вважають, що це лише “верхівка айсберга”.
Як пояснили експерти, тварини, рослини та інші організми, які були інтродуковані людиною в інші екосистеми навмисно чи випадково, класифікуються як чужорідні види, хоча не всі вони стають шкідливими для екосистеми.
Нині вченим вдалося задокументувати близько 37 тисяч чужорідних видів, з яких 3,5 тисячі стали інвазійними. Вони є на кожному континенті Землі, включаючи Антарктиду, і є однією з головних причин втрати біорізноманіття.
За словами фахівців, водяний гіацинт вважається найпоширенішим інвазійним чужорідним видом у всьому світі. Сідом за ним йдуть чорний щур і комаха, відома як “сонечко-арлекін”.
Деяким видам можуть знадобитися роки, щоб стати проблемою після прибуття на нову територію. Професорка Хелен Рой з Британського центру екології та гідрології, яка брала участь у дослідженні цієї проблеми, наголосила, що раннє виявлення та швидке реагування на новоприбулі види є критично важливим для захисту екосистем.
“Звісно, вимирання — це також природна річ, яку слід враховувати, але водночас надзвичайно важливо думати про зникнення взаємодій, коли один вид витісняє інший або зменшує його чисельність до дуже низького рівня. Ми спричиняємо екологічні зміни, які, ймовірно, призведуть до дуже непередбачуваних результатів щодо функціонування цих екосистем і переваг, які ми отримуємо від них”, – пояснила вона.
- У долині Вакатіпу-Ваймаорі, альпійській місцевості Південного острова Нової Зеландії, випустили птахів такахе. Ці тварини не вміють літати та їх десятиліттями вважали вимерлими.
В Одесі затримали юнака, якого підозрюють у здійсненні теракту в Києві. Викрили також двох його спільників.
Станом на ранок вівторка, 19 листопада, за добу ворог 15 разів обстріляв населені пункти Донеччини. Є загиблі та поранені.
Голова КНР Сі Цзіньпін звернувся до учасників саміту G20 із закликом сприяти “охолодженню” війни між Росією та Україною. Він наголосив на важливості ролі ООН та її Ради Безпеки у мирному врегулюванні кризи, закликаючи підтримувати всі зусилля, спрямовані на досягнення політичного рішення.
Президент України Володимир Зеленський у Верховній Раді представив внутрішній план стійкості. Нардепи Гончаренко та Железняк коротко описали основні тези з плану президента.
Велика Британія оголосила нові санкції проти Росії, націлені на “тих, хто підтримує спроби Володимира Путіна примусово депортувати українських дітей і стерти їх українську культурну спадщину”.