«Велике будівництво» вказали визнати підготовкою до війни у підручнику з історії — автор

Джерело: Власта Лазур/Facebook

Підручник з історії для 11 класу, котрий днями викликав хвилю критики через опис президентства Володимира Зеленського та повномасштабної війни, ймовірно, містить продиктовані наративи у вигляді рекомендацій щодо викладення інформації. Про це стало відомо під час відкритої дискусії між авторами підручника та його критиками.

Так, за словами співавтора підручника Олександра Гісема, розділ про війну писали з урахуванням 29-сторінкового документа з рекомендаціями, котрий розробили фахівці Центру дослідження воєнної історії ЗСУ за участю Генерального штабу, ГУР та Національного університету оборони імені Івана Черняховського. Саме в ньому зазначено, що підготовка до повномасштабної війни велася з 2021 року, тоді як “велике будівництво” — це частина стратегії. Мовляв, спеціально будували інфраструктуру для перекидання військ.

Сам Гісем цю рекомендацію делікатно назвав “прапорцем”.

Своєю чергою, директор видавництва “Ранок” Віктор Круглов, пояснив, що підручник є державним документом, який проходить погодження на всіх етапах. Він також запевнив, що за роки роботи видавництво не отримувало вказівок “згори”.

Водночас журналістка нагадала публічні заяви представників влади, зроблені напередодні повномасштабного вторгнення. Зокрема, 22 січня 2022 року президент Зеленський закликав громадян “готуватися до шашликів”, а не до війни, а 28 січня Давид Арахамія назвав попередження Заходу про напад “панікою”. 20 лютого колишній міністр оборони Олексій Резніков назвав “недоречними” розмови про повномасштабне вторгнення.

Вказівка чітко каже, що підготовка велася. Відповідно, як я можу написати, що щось не готувалося, — пояснив співавтор Олександр Гісем і додав: “Є ще таке поняття, як самоцензура автора”.

Разом з тим, Лазур відзначила, що упродовж розмови все ж прозвучало багато ідей, у першу чергу з педагогічного погляду.

Так, Акім Галімов (співавтор нового підручника – ред.), у навчальних цілях, запропонував використати відео інших популяризаторів історії, а не лише розповіді з каналу “Реальна історія”. Видавець сказав, що така технічна можливість є. Владлен Мараєв справедливо і дуже дипломатично поділився думкою про загальний стиль викладення інформації в підручниках авторства Гісема і надав низку рекомендацій як зробити цей підручник справді цікавим для школярів.

Раніше у видавництві “Ранок” відреагували на негативні коментарі. Видавці підкреслили, що оновлене видання враховує сучасні виклики та важливість висвітлення актуальних подій, зокрема війни з Росією. Там запевнили, що підручник не містить жодних проявів пропаганди, а чітко демонструє агресію Росії, яка загрожує українській національній ідентичності. Видавництво наголосило, що тема війни є важливою для розуміння сучасної історії та її впливу на майбутнє країни.

Раніше повідомлялось, що вчителька історії із Києва Марія Воротило опублікувала матеріали нового підручника з історії України для 11 класу, в якому йдеться, зокрема, про повномасштабне вторгнення. За її словами, “є цілий ряд питань до Міносвіти”.

У видавництві “Ранок” повідомили, що вже 28 років спеціалізуються на створенні навчальної літератури, орієнтуючись на якість та актуальність видань для українських школярів. Усі підручники видавництва розроблені відповідно до чинних вимог і стандартів, з урахуванням навчальної програми.

Повідомляється, що цей підручник, як і всі навчальні матеріали видавництва, пройшов ретельну перевірку незалежними методистами, науковцями та експертами, що дали свої зауваження та рекомендації до наповнення, викладу тем, ілюстративного матеріалу тощо. Перед початком конкурсного вибору підручників учителі-практики протестували нове видання на уроках і також залишили відгуки, які команда врахувала.

Видавництво зазначає, що під час відкритого конкурсного вибору кожен педагог має змогу обрати підручник, який вважає найкращим для себе.

Над новим підручником з історії України працювали автори Олександр Гісем та Олександр Мартинюк, які є співавторами багатьох підручників з історії. Для створення більш сучасних та інтерактивних матеріалів вони співпрацювали з журналістом Акімом Галімовим, який надав відеоматеріали з проєкту “Реальна історія”.

У видавництві вирішили відповісти на низку закидів, що виникли щодо підручника “Історія України. 11 клас”. Зокрема, видавництво запевняє, що в матеріалі повністю відсутні будь-які наративи або прояви російської пропаганди.

Зауважили, що рішення додати розділ про повномасштабне вторгнення до підручника для одинадцятикласників є свідомим кроком з боку видавництва.

Ця тема залишається актуальною для нас, і, як би нам усім не було від цього боляче, про це потрібно говорити, зокрема й на уроках у школі, зокрема й на уроках історії, – мовиться у повідомленні.

У видавництві запевнили, що ілюстративний матеріал для видання обирався ретельно.

Тоді у видавництві “Ранок” наголосили, що повністю усвідомлюють складність теми війни для багатьох людей і важливість коректного подання цієї інформації, коли боротьба за незалежність ще триває.

  • Міністерство освіти і науки України оголосило про відкликання зі шкіл накладу підручників з української мови для 7 класу, в яких карта України зображена без Криму. Підручники будуть передруковані та повторно доставлені до навчальних закладів.

З початку повномасштабної війни РФ в Україні загинули 618 дітей та понад 1884 дитини зазнали поранення різного ступеня тяжкості.

Європейська комісія почала видавати посадовцям, котрі вирушають до Сполучених Штатів, одноразові телефони та “чисті” ноутбуки — пристрої без жодної службової інформації. Така обережність викликана побоюваннями щодо можливого шпигунства з боку американських спецслужб.

Українська акторка театру та кіно, громадська діячка Ірма Вітовська-Ванца закликали завжди зважати та остерігатися тих, хто перебільшує значення культури власного народу, принижуючи інших. Позаяк населення країни, котра переконує решту у своїй виключності, завжди намагатиметься здійснити насильницьку експансію.

Попри 11 років окупації, днями активісти руху “Жовта Стрічка” поширили понад 100 постерів з українською символікою у тимчасово окупованому Донецьку.

Міністерство національної оборони Литви скерувало 10 млн євро на виробництво сучасного далекобійного озброєння Україні.