Ветерани США обурені планами Трампа скасувати захист афганських біженців від депортації

Як повідомляють The Washington Post, рішення адміністрації Дональда Трампа припинити тимчасовий захист від депортації для афганців, які втекли до США після захоплення влади в Афганістані талібами, викликало шквал критики з боку американських ветеранів війни та правозахисників. Вони називають цей крок “зрадою” і “насмішкою над реальністю”.

Міністерка внутрішньої безпеки Крісті Л. Ноем цього місяця оголосила про скасування Тимчасового захищеного статусу (TPS) для громадян Афганістану. Зміна може набути чинності вже у липні, поставивши під загрозу депортації близько 10 тисяч людей, які досі чекають на можливість отримати постійне місце проживання в США.

Адміністрація обґрунтовує своє рішення тим, що в Афганістані нібито “відбулися суттєві покращення”, попри авторитарне правління Талібану. Це викликало різку реакцію серед військових, які воювали в Афганістані, та організацій, що займаються переселенням союзників США.

“Це смішно”, – заявив Метт Целлер, ветеран армії, чий афганський перекладач свого часу врятував йому життя. – “Якщо вони спробують депортувати афганців, ви побачите фізичний спротив з боку ветеранів. У буквальному сенсі”.

Колишній піхотний командир Ендрю Салліван, який нині співпрацює з організацією No One Left Behind, що допомагає афганським та іракським союзникам США, назвав рішення адміністрації “образою для тих, хто служив”.

“Я зустрічав афганців, яких катували або переслідували через їхню співпрацю з США. Один з них – нині паралізований. І мені кажуть, що в країні стало безпечніше?”, – обурюється він.

Джерело: EPA-EFE/Shutterstock

Human Rights Watch у своїй доповіді за 2025 рік зазначає, що ситуація в Афганістані лише погіршилася. Організація вказує на “зростання репресій”, особливо проти жінок і дівчат, а також на те, що понад половина населення країни потребує термінової гуманітарної допомоги.

На цьому тлі правозахисна організація CASA, Inc. подала позов до федерального суду округу Меріленд проти адміністрації Трампа, звинувачуючи Ноем у порушенні належних процедур та “безсердечному” рішенні, що наражає на небезпеку легальних мешканців США.

Аналітики відзначають, що скасування TPS може завдати Трампу політичної шкоди серед ветеранів — ключового електорату, який він активно намагається мобілізувати напередодні виборів.

Політична боротьба навколо афганської війни та її завершення триває. Трамп продовжує критикувати адміністрацію Байдена за хаотичну евакуацію з Кабула у 2021 році, тоді як демократи вказують на домовленість Трампа з Талібаном, укладену ще під час його президентства, як на першопричину провалу.

Втім, навіть серед республіканців позиція щодо афганських союзників не є одностайною. Конгресмен Браян Маст — ветеран, який втратив обидві ноги в Афганістані, — зазначає, що слід розрізняти між тими, хто безпосередньо працював із силами США, і тими, чий статус не є таким очевидним. Утім, багато експертів застерігають: такі розділення часто ігнорують складність обставин, за яких тисячі афганців рятували життя американським військовим.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.