Відновлення зернової угоди «критично важливе» для продовольчої безпеки – глава МЗС Туреччини
Джерело: Daily Sabah
31 серпня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан заявив, що відновлення чорноморської зернової угоди є “критично важливим” для продовольчої безпеки. Під час спільного виступу в ЗМІ з російським главою МЗС РФ Сергієм Лавровим він акцентував критичну роль угоди для глобальної продовольчої безпеки та стабільності в Чорному морі.
Минулого місяця РФ вийшла з підтриманої ООН угоди, у посередництві якої допомогла Туреччина. Москва каже, що угода наклала непрямі обмеження на її експорт зерна та добрив, обмеживши доступ Росії до глобальних платіжних систем і страхування.
Туреччина хоче, щоб сторони повернулися до угоди та використовували її як основу для ширших мирних переговорів. Фідан зазначив, що Туреччина планує розпочати “процес, зосереджений на розумінні вимоги РФ”.
Візит головного дипломата Туреччини до Москви був спрямований на підготовку до неформальної зустрічі президента Реджепа Таїпа Ердогана і глави РФ Володимира Путіна наступного понеділка.
Під час візиту турецького дипломата до РФ глава ООН Антоніу Гутерреш повідомив, що надіслав Лаврову листа з “набором конкретних пропозицій, що дозволяють створити умови для поновлення угоди”.
Гутерреш додав, що він “взяв до уваги запити Росії” і що пропозиція містила “деякі конкретні рішення для забезпечення більш ефективного доступу російських харчових продуктів та добрив на світові ринки за адекватними цінами”.
- Росія, Туреччина та Катар працюють над розробкою нового договору замість “зернової угоди” без участі України.
- З порту в Одесі через тимчасовий коридор для торгівельних суден вийшло перше – після припинення зернової угоди – торговельне судно.
- Високопосадовці ООН пообіцяли продовжувати працювати над продовженням угоди, яка дозволяє експортувати продовольство та добрива з Росії та України, попри війну.
- Сполучені Штати бачать “життєздатні маршрути” експорту українського зерна через територіальні води країни та сушу, і можливість повернутися до експорту з України на рівні довоєнного періоду.
Вже цього тижня ЄС запропонує міністрам фінансів країн G7 знизити нинішню граничну ціну на російську нафту у 60 доларів за барель у межах нового пакету санкцій проти Москви, поінформував єврокомісар з питань економіки Валдіс Домбровскіс.
19 травня польська митниця вилучила 5 тонн підсанкційних шин для літаків Boeing, котрі мали пройти транзитом через Білорусь до Росії.
У Харкові взяли під варту 16-річну школярку, котру підозрюють у підпалі двох військових позашляховиків.
Надзвичайна і повноважна пані посол України, заступниця міністра закордонних справ (2014 – 2019), членкиня координаційної Ради Ukraine Facility Platform Лана Зеркаль поділилася спостереженнями, що нині червоні лінії України на переговорах не території, натомість це армія, мова, віра.
У РФ скасували анонсований раніше “навчально-бойовий” запуск міжконтинентальної балістичної ракети РС-24 “Ярс”, який мав відбутися в ніч на 19 травня.