Відновлення зернової угоди «критично важливе» для продовольчої безпеки – глава МЗС Туреччини
Джерело: Daily Sabah
31 серпня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан заявив, що відновлення чорноморської зернової угоди є “критично важливим” для продовольчої безпеки. Під час спільного виступу в ЗМІ з російським главою МЗС РФ Сергієм Лавровим він акцентував критичну роль угоди для глобальної продовольчої безпеки та стабільності в Чорному морі.
Минулого місяця РФ вийшла з підтриманої ООН угоди, у посередництві якої допомогла Туреччина. Москва каже, що угода наклала непрямі обмеження на її експорт зерна та добрив, обмеживши доступ Росії до глобальних платіжних систем і страхування.
Туреччина хоче, щоб сторони повернулися до угоди та використовували її як основу для ширших мирних переговорів. Фідан зазначив, що Туреччина планує розпочати “процес, зосереджений на розумінні вимоги РФ”.
Візит головного дипломата Туреччини до Москви був спрямований на підготовку до неформальної зустрічі президента Реджепа Таїпа Ердогана і глави РФ Володимира Путіна наступного понеділка.
Під час візиту турецького дипломата до РФ глава ООН Антоніу Гутерреш повідомив, що надіслав Лаврову листа з “набором конкретних пропозицій, що дозволяють створити умови для поновлення угоди”.
Гутерреш додав, що він “взяв до уваги запити Росії” і що пропозиція містила “деякі конкретні рішення для забезпечення більш ефективного доступу російських харчових продуктів та добрив на світові ринки за адекватними цінами”.
- Росія, Туреччина та Катар працюють над розробкою нового договору замість “зернової угоди” без участі України.
- З порту в Одесі через тимчасовий коридор для торгівельних суден вийшло перше – після припинення зернової угоди – торговельне судно.
- Високопосадовці ООН пообіцяли продовжувати працювати над продовженням угоди, яка дозволяє експортувати продовольство та добрива з Росії та України, попри війну.
- Сполучені Штати бачать “життєздатні маршрути” експорту українського зерна через територіальні води країни та сушу, і можливість повернутися до експорту з України на рівні довоєнного періоду.
Міністр закордонних справ Китаю, Ван Ї під час зустрічі міністрів закордонних справ країн БРІКС у Ріо-де-Жанейро заявив, що Пекін підтримує зусилля, спрямовані на мирне врегулювання російсько-української війни, та закликає Київ і Москву знайти “першопричини конфлікту”.
Президент Франції Емманюель Макрон в ексклюзивному коментарі для Paris Match розповів про потенційно історичну зустріч президентів Володимира Зеленського і Дональда Трампа, яка відбулася у Базиліці Святого Петра.
Сполучені Штати знову тиснуть на Грецію, аби країна передала Україні свої системи ППО Patriot, раніше розгорнуті в Саудівській Аравії.
Україна адаптувала свої стратегії та озброєння у повномасштабній війні проти Росії й тепер сподівається на розширення використання безпілотників власного виробництва, попри те, що американська зброя залишається критично важливою.
Національна рада Австрії на засіданні одностайно проголосувала за резолюцію “Захист і допомога українським дітям”, спрямовану на захист та відновлення прав викрадених Росією українських дітей.