Військові корабельні РФ отримують деталі з ЄС – розслідування

Джерело: BBC

Російські військові корабельні, які перебувають під міжнародними санкціями, одержують деталі з європейських країн за допомогою фірм з Хорватії та Італії. Ці корабельні будують, зокрема, судна для російського військового флоту, деякі з яких зокрема помічені у війні проти України.

У розслідуванні журналістів зауважується, що російські військові корабельні одержують деталі за допомогою деяких фірм з європейських країн.

Зокрема виділяють хорватську компанію Adria Winch та італійську Melcal SPA як “давніх партнерів російських суднобудівників” та “двох основних європейських постачальників” російського військово-морського флоту.

У грудні 2023 року глава РФ Володимир Путін прибув на “Північну верф” у Санкт-Петербурзі, щоб підняти прапор на трьох нових кораблях військово-морського флоту. Серед інших на воду спускали малий ракетний корабель “Наро-Фоминск”. Путін тоді заявив, що кораблі такого типу раніше “завдавали ударів по позиціях бойовиків у Сирії” з акваторії Каспійського моря, а зараз б’ють крилатими ракетами по Україні.

Окрім того, Путін відзначив також колектив Зеленодольської верфі у Татарстані. Цей завод – не найбільша в Росії верф, але він є частиною російського військово-промислового комплексу і будує зокрема військові кораблі. Серед продукції військового призначення, яка вказана в онлайн-каталозі заводу, патрульні кораблі проєкту №22160.

Згідно з даними із відкритих джерел, президент і акціонер Adria Winch Мілівій Перузович регулярно їздив до різних регіонів РФ з 2015 року, а в липні 2022 року мав намір зустрічатися з гендиректором Окської судноверфі, щоб обговорити деталі будівництва двох цивільних суден. За 2022 рік сумарна вартість постачань до РФ перевищила 700 тисяч євро, що становить понад 20% від загальної кількості операцій Adria Winch, інформує ВВС, зазначаючи, що у своєму звіті фірма навіть не приховує, що санкції ЄС “здійснюють прямий вплив” на її діяльність.

Про фірму Melcal мовиться, що після початку війни проти України її обладнання вирушає до РФ не безпосередньо, а в обхід – через Туреччину, Гонконг або ж Китай. За підрахунками журналістів, з жовтня 2022 по липень 2023 року російські компанії витратили близько 240 тисяч євро на вироблене в ЄС обладнання цієї компанії. Зокрема, мовиться як про запчастини для конкретних військових суден – атомоходів “Федор Ушаков” та “Евгений Примаков”, так і про постачання без уточнення цілей.

Своєю чергою, ні Adria Winch, ні Melcal SPA на запити журналістів не відповіли. Також згадуються ще кілька компаній, зокрема зареєстрована в Латвії Marine Systems, яка також має прямі зв’язки з бізнесом у РФ під час війни. Ця компанія, як і низка інших, зокрема німецька Deutz і французька Schneider Electric, також проігнорували запити журналістів.

Тоді як італійські Speich, американська Eaton, чеські Vítkovice Cylinders, німецька Ventil Technik та шведська Jowa наголосили, що не постачали свою продукцію ні безпосередньо до Росії, ні компаніям-посередникам, які потім продали запчастини підсанкційним корабельням.

Зауважимо, 12 квітня Рада Євросоюзу остаточно схвалила криміналізацію ухилення від санкцій, затвердивши директиву про покарання за порушення та обхід запроваджених обмежень. Так, до відповідальності можуть притягувати не лише фізичних осіб, а й компанії, якщо злочин скоєний особою, яка перебуває на керівній посаді в організації. У таких випадках порушників зможуть позбавляти права на ведення підприємницької діяльності та відкликати ліцензії на ведення бізнесу в ЄС.

Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.