Військові витрати торік досягли рекорду за останні 15 років — SIPRI
Джерело: пресреліз Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI).
Світові військові витрати у 2023 році досягли історичного максимуму, збільшившись до $2,443 трильйона доларів США, що є найвищим показником за останні 15 років.
За даними SIPRI, минулий рік ознаменувався найбільшим річним приростом у світових військових витратах з 2009 року, зростання склало 6,8% порівняно з 2022 роком. Це вже дев’ятий рік поспіль, коли відмічається збільшення витрат, причому 2023 рік встановив новий рекорд.
“Безпрецедентне зростання військових витрат є прямою відповіддю на глобальне погіршення миру та безпеки”, — заявив старший науковий співробітник Програми військових витрат і виробництва озброєнь в SIPRI Нань Тіан.
У звіті особливо зазначено на зростанні військових витрат України на 51% до $64,8 млрд, що дозволило країні зайняти восьме місце у світовому рейтингу. При цьому Україна отримала значну військову допомогу, загальна сума якої, разом з власними витратами, наблизилась до російських витрат, які склали $109 млрд.
Військові витрати країн-членів НАТО становили $1,341 трильйона, що приблизно дорівнює 55% світових витрат на оборону. США продовжують залишатися лідером у цій сфері, з витратами, які зросли на 2,3% до $916 млрд.
Ці дані підкреслюють продовження тенденції до збільшення військових бюджетів по всьому світу, що, як вважають експерти, може мати далекосяжні наслідки для глобальної стабільності та безпеки.
- В суботу, 20 квітня, Палата представників США проголосувала за виділення допомоги Україні на 61 мільярда доларів.
- Американська зброя опиниться в Україні менш як за тиждень після того, як Конгрес США проголосує за пакет допомоги.
- Міністри Великої Британії підтвердили, що деяке обладнання з підписаних контрактів не буде доставлене в Україну до наступної весни. Понад половину військового фонду України розміром понад 1 млрд 113 млн, який керується Міністерством оборони, залишається невикористаним через бюрократичні затримки з оформленням контрактів.
Енергетики відновили роботу високовольтної повітряної лінії живлення, що з’єднує тимчасово окуповану Запорізьку АЕС з енергосистемою України. Вона була пошкоджена через російські обстріли.
Британець зізнався, що здійснив підпал лондонського підприємства, пов’язаного з Україною, і що він отримав гроші від іноземної розвідки, ймовірно, російської.
Оперативно-тактичне угруповання “Харків” заперечило інформацію про те, що у Харківську область перекинули північнокорейських військових.
Міністр закордонних справ Польщі, Радослав Сікорський, заявив, що застосування Росією нової балістичної ракети “Орєшнік” з одного боку — ескалація, а з іншого — вияв розпачу, бо Путін не може перемогти.
Росія регулярно атакує Україну балістичними ракетами, третина з яких – ракети з КНДР, які можуть працювати лише завдяки західним компонентам.