Віктору Ющенку – 70: життєвий шлях та політична кар’єра третього президента України

Джерело: Букви

Сьогодні, 23 лютого, третьому президенту України, політику та державному діячу Віктору Андрійовичу Ющенку виповнюється 70 років.

Життєвий шлях

Віктор Ющенко народився 23 лютого 1954 року у селі Хоружівка Сумської області у родині вчителів.

У 1975 році Віктор Ющенко закінчив Тернопільський фінансово-економічний інститут. Після інституту рік відслужив у лавах Радянської армії, строкову службу проходив у прикордонних військах на радянсько-турецькому кордоні недалеко від Ленінакана (Гюмрі, Вірменія).

З 1975 року третій президент України був помічником головного бухгалтера колгоспу “40-річчя Жовтня” в селі Яворів Косівського району Івано-Франківської області.

З грудня 1976 Віктор Ющенко влаштувався у районному відділенні Держбанку СРСР в селищі міського типу Улянівка Білопольського району Сумської області.

Пізніше у 1977 році, у віці 23 років, вступає до КПРС. Цього ж року  третій президент України одружився зі Світланою Колесник. З липня 1985 року працював у відділі кредитування і фінансування сільського господарства Держбанку СРСР.

У грудні 1987 року на запрошення Вадима Гетьмана перейшов у київське відділення Агропромбанку СРСР.

Політична кар’єра

З 1992 року Віктор Ющенко був першим заступником голови правління Акціонерного комерційного агропромислового банку “Україна”.

У січні 1993 року, за рекомендацією Вадима Гетьмана та підтримки Голови Верховної Ради Івана Плюща, Ющенко став головою Національного банку України. Його термін на посаді тривав до грудня 1999 року, коли він став головою правління Національного банку України (відновлено його обрання на цю посаду у 1997 році).

Під керівництвом прем’єр-міністра Павла Лазаренка та Голови Національного банку Віктора Ющенка з 2 по 16 вересня 1996 року в Україні успішно впроваджено грошову реформу, введено в обіг гривню, створено Державну скарбницю та почато будівництво Банкнотно-монетного двору.

У 1997 році за рейтингом впливового фінансового журналу “Global Finance” Віктор Ющенко потрапив до шістки найкращих банкірів світу.

За участю Ющенка у 1998 році український уряд та Національний банк успішно уникнули фінансової кризи, яка спалахнула в Росії, відомої як “дефолт 1998 року”.

З 22 грудня 1999 року до травня 2001 року Віктор Ющенко виконував обов’язки прем’єр-міністра України. Реалізація урядової програми “Реформи заради добробуту” призвела до позитивної динаміки в економіці. У цей період вперше за роки незалежності Україна зафіксувала приріст ВВП.

Було радикально змінено механізм розрахунків і платежів у центральних та місцевих бюджетах, відмовлено від системи бартеру і запозичень, покращено ситуацію на енергетичному ринку та істотно збільшено надходження до бюджету, а також витрати на соціальні потреби. Протягом року в країні було повністю погашено бюджетну заборгованість по зарплаті, пенсіях та стипендіях.

У результаті резолюції Верховної Ради України про недовіру Кабінету міністрів України, Віктор Ющенко був відсторонений від посади прем’єр-міністра 26 квітня 2001 року. До призначення Анатолія Кінаха на цю посаду він продовжував виконувати обов’язки прем’єр-міністра.

У січні 2002 року був сформований опозиційний виборчий блок “Наша Україна”, яким керував Віктор Ющенко. Блок об’єднав 10 правоцентристських партій. На парламентських виборах у березні 2002 року блок отримав 24,7% голосів виборців у багатомандатному окрузі, зайнявши перше місце серед партій і блоків, і сформував найбільшу фракцію у Верховній Раді. Петро Порошенко очолював виборчий штаб.

Під час масових протестних акцій “Повстань, Україно!” в період 2002—2003 років у суспільстві та політичній сфері зародилася ідея про кандидатуру Віктора Ющенка на президентських виборах від опозиції. Лише Юлія Тимошенко висловила рішучу підтримку цій ідеї серед політичних лідерів.

Основна стратегія передвиборчої кампанії Ющенка в першому турі передбачала безпосереднє спілкування з виборцями, для чого здійснено масштабний передвиборчий тур областями України.

У розпал передвиборчої кампанії, на початку жовтня 2004 року, сталося отруєння Ющенка під час вечері із головою СБУ Ігорем Смешком на дачі заступника голови СБУ Володимира Сацюка. Через що він не зміг бути присутнім на агітаційному концерті “Вибір вільних”, що відбувався 7 жовтня у Херсоні, де Ющенко мав взяти особисто участь. Замість кандидата у президенти виступав його колега по парламенту Володимир Яворівський, який і повідомив перед багатотисячною аудиторією новину про отруєння Ющенка.

Він став найбільш помітним кандидатом від опозиційних сил на виборах президента України 2004 року, хоча формально виступав як самовисуванець.

У результаті повторного другого туру голосування, Віктор Ющенко здобув 51,99% голосів, тоді як Віктор Янукович – 44,20%.

Центральна виборча комісія визнала його переможцем повторного туру голосування 26 грудня 2004 року. Після рішення Верховного суду України від 20 січня 2005 року його офіційно оголошено третім президентом України.

23 січня 2005 р. відбулася інавгурація Віктора Ющенка. У заході взяла участь низка іноземних високопосадовців.

У 2007 році Ющенко став першим президентом, який розпустив парламент та призначив дострокові парламентські вибори. 2 квітня 2007 року президент України Віктор Ющенко підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України 5-го скликання. Підставою для цього Віктор Ющенко назвав неконституційний спосіб формування конституційної більшості у ВР, а саме входження до коаліції окремих депутатів, а не цілих фракцій.

У березні 2010 року за результатами дослідження соціологічної служби “Центру Разумкова” українці оцінили діяльність Ющенка на посаді президента на 2,17 бала. Повна підтримка Ющенка у лютому 2010 року, порівняно з лютим 2005 року, зменшилася в 17 разів. Порівнюючи виконання обов’язків президента України, 32,6% українців назвали найкращим президентом Кучму, 12,6% – Леоніда Кравчука і лише 10,6% громадян – Ющенка.

Від 28 квітня 2011 року Віктор Ющенко – співголова Ради з питань розвитку Національного культурно-мистецького та музейного комплексу “Мистецький арсенал”.

У 2023 році Віктор Ющенко особисто взяв участь у створенні тризуба, яким замінили радянський герб на монументі “Батьківщина-мати” у Києві. У власному музейному комплексі “Код Нації” в селі Нові Безрадичі на Київщині допомагав створювати макет тризуба, який потім перетворився на скульптурну форму.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.