Влада провалює реформу Бюро економічної безпеки – ЦПД
Джерело: Центр протидії корупції
Попри обіцянки, в Офісі Президента проштовхують “альтернативну” реформу БЕБ, яка ігнорує думку міжнародних партнерів та виключає їх з атестаційних та кадрових комісій.
У Центрі протидії корупції закликали депутатів не підтримувати погоджений профільним комітетом текст законопроєкту, оскільки документ “нівелює реформу та ставить під загрозу отримання допомоги від наших партнерів”.
Під час засідання фінансового комітету 19 червня стало відомо, що таку версію проєкту запропонувала підтримати парламенту перша віцепрем’єрка Юлія Свириденко, відповідальна за переговори з міжнародними партнерами щодо реформи, яка брала участь у зустрічі 18 червня з послами країн Великої Сімки. Голова комітету повідомив, що на тій зустрічі “не досягнуто однозначного рішення”. У ЦПК припустили, що це свідчить про непогодження партнерами запропонованого підходу.
За інформацією ЦПК, у переговорах також брав участь керівник Офісу президента Андрій Єрмак.
Саме він дав вказівку підтримувати текст, який не погодили партнери, і який виключає незалежних експертів з процесів атестації та відбору персоналу, — зазначено у повідомленні.
Сама реформа БЕБ, включно з очищенням органу, є вимогою програми фінансування від Міжнародного валютного фонду, а також програмою Ukraine Facility від Європейського Союзу та прямої бюджетної підтримки від США.
Затверджена профільним комітетом редакція не передбачає включення експертів міжнародних партнерів до складу кадрових комісій, які мають відбирати нових співробітників БЕБ.
Натомість в обох випадках до складу відповідних комісій включають представників Ради громадського контролю (РГК), яка має визначатися інтернет-голосуванням. Порядок такого відбору і голосування визначатиме Кабінет Міністрів України. Одночасно в проєкті закону відсутні запобіжники, які дозволяли гарантувати потрапляння до РГК незалежних та досвідчених в подібних процедурах осіб.
Щобільше, у тексті законопроєкту також залишають можливість конкурсній комісії з обрання директора БЕБ вибрати двох переможців конкурсу замість одного, що “створює передумови для політичних торгів з переможцями перед призначенням”.
ЦПК наполягає на перегляді тексту до другого читання та просить депутатів не підтримувати погоджений комітетом текст до другого читання, оскільки це нівелює реформу та ставить під загрозу отримання допомоги від партнерів.
Зауважимо, 17 червня народний депутат Ярослав Железняк попередив, що парламент має лише три дні, аби встигнути прийняти закон про БЕБ.
11 квітня Верховна Рада у першому читанні проголосувала законопроєкт №10439 про перезавантаження Бюро економічної безпеки. Урядовий законопроєкт підтримали 264 парламентарі.
Законопроєкт передбачає обовʼязкову переатестацію співробітників БЕБ, а також зміну порядку призначення та звільнення директора Бюро. За чинною редакцією закону, конкурсну комісію з його обрання формують РНБО і Верховна Рада, а тепер це право пропонують передати Кабміну. Тоді як половину складу комісії призначатимуть на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які надають Україні технічну допомогу у сфері запобігання і протидії корупції. Члени комісії матимуть переважне право голосу під час ухвалення рішень.
Низка бізнес-асоціацій України напередодні опублікували звернення, акцентувавши, що парламент під час підготовки законопроєкту не до кінця врахував їхні побажання. Голова партії “Слуга народу” Давид Арахамія запевнив, що під час підготовки до другого читання у проєкті закону врахують зауваження МВФ, G7 та бізнесу.
Перезавантаження Бюро економічної безпеки стало однією з умов для України в програмі розширеного фінансування МВФ.
У лютому депутатка з фракції “Європейська Солідарність” Ніна Южаніна розкритикувала розгляд та погодження комітетами Верховної Ради урядового законопроєкту № 10439 про реформу БЕБ. Раніше вона наголошувала, що БЕБ має бути органом, який аналізує економічні ризики, збирає інформацію, і тільки на основі такого аналізу ініціює ті чи інші дії щодо підприємців. Також застерегла, що “маски-шоу” повертають Україну у часи Януковича.
Своєю чергою, посли держав G7 у листі до керівництва українських органів влади застерегли від ухвалення реформи Бюро економічної безпеки, яка не відповідає вимогам європейської інтеграції та програми Міжнародного валютного фонду, повідомляє ЄП, посилаючись на текст листа, який є у розпорядженні видання.
Зазначається, що лист написали на ім’я голови парламенту Руслана Стефанчука, також він адресований прем’єру Денису Шмигалю, голові Офісу президента Андрію Єрмаку та ще кільком урядовцям і парламентарям із правоохоронного та фінансового комітетів.
Посли G7 наголосили, що реформа БЕБ повинна містити чотири ключові положення:
- Відкритий і прозорий конкурс на посаду нового директора БЕБ.
- Незалежний аудит діяльності БЕБ через один і три роки після призначення нового директора.
- Можливість звільнення директора БЕБ на підставі висновків аудиту й неможливість звільнення рішенням уряду на підставі “незадовільних результатів” роботи.
- Переатестація всіх працівників БЕБ і призначення нових протягом року після призначення нового директора за прозорою та врегульованою законом процедурою.
Посли G7 акцентували, що ухвалення будь-якого документа без вказаних складових негативно вплине на фіскальну стабільність країни та виконання умов програми МВФ і європейської інтеграції.
Щобільше, у листі наполегливо рекомендували не включати в закон про БЕБ будь-які положення, які “підривають незалежність інших інституцій”.
- 29 січня Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради два законопроєкти, спрямовані на перезавантаження роботи Бюро економічної безпеки (БЕБ).
- У Верховній Раді розглядається ініціатива про введення базової військової служби для громадян віком до 25 років. Народний депутат та заступник голови оборонного комітету Єгор Чернєв наголосив, що ця ініціатива є альтернативою строковій службі, яка нині діє в Україні.
- На сайті Кабінету міністрів зареєстрували петицію із пропозицією переспрямувати кошти виділені для телемарафонів “Єдині новини” та “Фрідом” на фінансування дронів та пікапів для Збройних сил України.
Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця.
12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.
За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.
Швеція готується орендувати камери у в’язницях Естонії, оскільки в країні не вистачає місць для ув’язнених.
Народний депутат Микола Княжицький розповів про інцидент під час Конференції з питань відновлення України 2025 у Римі. Так, українку Марію Гурську, що керувала групою польських медійників, не допустили до заходу, бо Посольство України в Італії не дало їй акредитації.