Востаннє, коли США вводили мита проти всього світу, це загострило Велику депресію – CNN
Джерело: CNN
Журналісти нагадали, як остання торгова війна США загострила Велику депресію — загальносвітову потужну економічну кризу 1930-х років, яка була найпомітнішою у Штатах.
Велика депресія як одна з найглибших і найтриваліших економічних криз XX століття розпочалась у США 1929 року з “чорного четверга” на Нью-Йоркській фондовій біржі. Вона швидко охопила весь світ й спричинила масове безробіття, банкрутство підприємств, соціальні потрясіння та політичну нестабільність.
У 1930 році конгрес США наклав мита на всі країни, які постачали товари до Штатів, щоб захистити американських робітників.
Це називалося “законом Смута-Хоулі”, названим на честь двох конгресменів-республіканців, Ріда Смута і Вілліса Хоулі. Експерти визнають, що він зробив Велику депресію гіршою, ніж вона могла б бути.
“Закон Смута-Хоулі дійсно продемонстрував, наскільки поганою ідеєю є підвищення тарифів”, – сказав Алан Дірдорф, експерт з питань торгівлі з Мічиганського університету.
Щоб ухвалити закон, конгресмени повинні були підтримувати пропозиції тарифів один одного. Якщо одному потрібен був тариф для захисту працівників текстильної промисловості, то іншому — для захисту фермерів. Це наростало, як снігова куля, що призвело до появи сотень тарифів.
Тоді через тарифи зросли ціни на імпортні яйця з 8 до 10 центів за десяток. Цибуля подорожчала з 1 цента до 2,5 центів. Цукор, горох і пшениця також подорожчали.
Зрештою, підвищення тарифів розлютило інші країни. Європейські країни, такі як Іспанія, Італія та Швейцарія, відповіли власними тарифами, і почалася торгова війна.
Найбільша відплата прийшла від Канади. Після мит США на яйця, Канада підвищила тарифи на американські яйця з 3 до 10 центів. В підсумку американський експорт яєць до Канади впав приблизно до 79 000 у 1932 році, порівняно з 9 190 000 у 1929 році.
“Звучить легко, що ми блокуємо імпорт і створюємо робочі місця тут, але ми забуваємо про те, що інші країни можуть зробити з нами”, – каже Даг Ірвін, професор економіки в Дартмуті і автор книги “Торгівля протекціонізмом: Смут-Хоулі та Велика депресія”.
Загалом обсяг американського імпорту впав на 40% за два роки після прийняття “закону Смута-Хоулі”, який набув чинності в червні 1930 року.
Дональд Трамп багато говорить про введення тарифів на Мексику та Китай. Критики кажуть: “Пам’ятайте про Смута-Хоулі”.
Прихильники ж кажуть, що торгові пропозиції Трампа і Смута-Хоулі — це не одне й те саме.
“Тут немає жодної схожості. Єдина схожість — це слово “тариф”, інших подібностей немає”, – каже Пітер Наварро, професор бізнесу в Каліфорнійському університеті в Ірвіні та радник Трампа.
Є й важливі відмінності. Трамп хоче підвищити тарифи на Мексику і Китай. Смут-Хоулі підвищив тарифи для всіх.
Наварро каже, що тариф Смута-Хоулі був “протекціоністським” і “несправедливою торгівельною практикою”. Трамп же хоче запровадити “захисний” тариф.
Наварро каже, що існує набагато більше подібностей між тим, чого хоче Трамп, і тим, як Рональд Рейган підходив до торгівлі. У 1980-х роках Рейган націлився на напівпровідники і мотоцикли з Японії після того, як Японія порушила торгівельну угоду. Цей крок багато в чому вважався успішним і Японія почала знову грати за правилами.
Однак, ключова схожість між запропонованою Трампом жорсткою тактикою і тактикою Смута-Хоулі — це потенціал для торгівельної війни.
“Якщо Китай і Мексика вдарять у відповідь по Сполученим Штатам, це буде схоже на Смута-Хоулі”, – каже Даг Ірвін.
Наварро визнає, що Китай може вжити заходів у відповідь. Але він також зазначає, що Китай втратить прибутковий американський ринок.
Ще одна схожість полягає в тому, що в обох випадках не вдасться захистити або повернути американські робочі місця.
“Якщо ми підвищимо тарифи на Китай, багато з цих робочих місць перейдуть до країн Південно-Східної Азії”, – каже Алан Дірдорф.
Наварро знову не погоджується. Він зазначає, що американські робітники мають найвищу продуктивність праці у світі. На його думку, це повинно повернути робочі місця назад до США.
Однак технології ліквідували багато робочих місць у виробництві. На думку експертів, посилення тиску щодо Китаю не поверне робочі місця, які були втрачені через технології.
За часів Смута-Хоулі Світової організації торгівлі, символу вільної торгівлі, не існувало. Трамп є запеклим критиком СОТ, оскільки Китай є її членом. Водночас один з кумирів Трампа — Рональд Рейган — підтримував створення СОТ.
- Світові фінансові ринки зазнали серйозних потрясінь після історичного оголошення президента Дональда Трампа щодо запровадження нових мит, що загрожує спричинити рецесію у США та світі.
- Мита, які ввела адміністрація президента США Дональда Трампа, можуть спровокувати глобальну економічну війну, побоюється доктор Ерік Голсон, доцент кафедри економіки Університету Суррея.
- Голова Федеральної резервної системи Джером Пауелл заявив, що нові тарифи, запроваджені адміністрацією Трампа, ймовірно, призведуть до вищої інфляції та сповільнення економічного зростання США.
Вранці 17 квітня 2025 року співробітники Служби безпеки України спільно з Національною поліцією вручили підозру заступнику голови Київської міської державної адміністрації Володимиру Прокопіву. Його підозрюють в організації схеми незаконного переправлення військовозобов’язаних чоловіків за кордон, зокрема до країн Європи.
23 квітня у Печерському райсуді Києва розглянуть справу проти речника міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm, старшого сержанта Михайла Макарука.
Президент Сербії Александар Вучич заявив, що не змінює свого рішення відвідати Москву з нагоди параду 9 травня, попри серйозний тиск з боку Європейського Союзу.
За повідомленням ЗМІ, Ізраїль планував атакувати ядерні об’єкти Ірану, для чого йому б знадобилась підтримка США. Однак президент Сполучених Штатів Дональд Трамп відхилив це прохання, через розбіжності всередині своєї адміністрації.
Сер Кір Стармер заявив, що Велика Британія повинна скасувати закони про мову ворожнечі для захисту ЛГБТ+ спільноти, інакше вона ризикує втратити торговельну угоду з Дональдом Трампом.