Як РФ імпортує обладнання для виготовлення БпЛА «Орлан-10» в обхід санкцій – розслідування

Джерело: InformNapalm

За результатами розслідування InformNapalm стало відомо, що Росія продовжує імпортувати обладнання для виготовлення безпілотників “Орлан-10” в обхід санкцій.

Ще в листопаді 2023 року українські хакери групи “Кібер Спротив” передали міжнародній розвідувальній спільноті InformNapalm для аналізу та дослідження внутрішню документацію підсанкційного російського ТОВ “Спеціальний Технологічний Центр” (СТЦ), відомого зокрема тим, що там виробляються російські БпЛА “Орлан-10”. Документи, надані хакерами, прямо підтверджують – мережа фірм-прокладок продовжує імпортувати в РФ техніку та обладнання, яке виробляється європейськими, американськими та азійськими компаніями.

Аналіз отриманих документів дозволив відстежити низку російських приватних юридичних осіб, які продовжували імпортувати різне обладнання протягом 2022-2023 років, кінцевим отримувачем якого був СТЦ.

ТОВ “Спеціальний Технологічний Центр” базується у місті Санкт-Петербург та відіграє важливу роль у забезпеченні збройної агресії РФ проти України.

ТОВ має досить широкий спектр діяльності з виробництва телекомунікаційного обладнання. За даними НАЗК України, на цю організацію вже накладено санкції США, Великобританії, Канади, Швейцарії, Японії, країн ЄС та України.

Цікаво, що одним із відносно нових співробітників СТЦ є російський військовий хакер, який перебуває у розшуку ФБР за втручання в американські вибори – підполковник Сергій Моргачов.

Виробничі потужності СТЦ розташовані за адресою: Пискаревский проспект, 150, корпус 5. На супутникових знімках видно, що на стоянці цієї будівлі розміщено військову техніку.

Зображення: InformNapalm

На фото, яке вдалося отримати безпосередньо із середини приміщень цієї будівлі, видно, що ця техніка – російський комплекс РЕБ РБ-341В “Леєр-3”. Комплекс “Леєр-3” також розробив і виробляє СТЦ, а до його складу входять три БпЛА “Орлан-10”. Зокрема, в “Орланах” використовують камери Canon. Камери Canon використовувалися на “Орланах” ще до повномасштабного вторгнення.

Зображення: InformNapalm

Попри санкції, СТЦ продовжує і надалі виробляти свою продукцію, при цьому нарощує обсяги, отримуючи комплектування через фірми-прокладки.

Як відбувається обхід санкцій?

Щоб виробництво не зупинилося, СТЦ необхідно дуже багато комплектувальних складових іноземного виробництва. Наприклад у розслідуванні розглянули один з найпростіших виробів, збираних росіянами – вантажний гексакоптер, який постачається до 8-ї загальновійськової армії ЗС РФ.

Зображення: InformNapalm

Пропелер та двигун виробляє китайська компанія T-Motor. Контролер польоту та GPS-модуль виробляє китайська Radiolink Electronic Limited. Ноутбуки – Lenovo, а камеру – Sony. Звичайно, РФ намагається більше купувати китайських виробів – з ними менше проблем, особливо з огляду на те, що Китай всіляко приховано допомагає РФ. Але в отриманих документах на замовлення СТЦ чітко видно, що до РФ також імпортуються пристрої, деталі та обладнання виробництва США, Німеччини, Іспанії, Австрії, Великої Британії, Швейцарії тощо.

Ланцюжок виглядає наступним чином:

  • завод-виробник (США, Азія, Європа);
  • дистриб’ютор (зазвичай, та ж країна, що і завод);
  • юрособа-прокладка (здебільшого фірми з Китаю, але в документах можна побачити і Туреччину, ОАЄ, Сербію тощо);
  • російська фірма-постачальник;
  • російський завод ВПК (в нашому випадку СТЦ).

Аналіз отриманих документів СТЦ дозволив відстежити низку російських приватних юридичних осіб, які продовжували імпортувати різне обладнання протягом 2022-2023 років, кінцевим одержувачем якого був СТЦ.

Зокрема, це: ТОВ “РАДІОЛАЙН”; ТОВ “ПРОТЕХ”; ТОВ “ПТ Електронік” та ще десятки компаній.

“Кібер Спротив” передав InformNapalm копії комерційних пропозицій, контрактів, додаткових угод, рахунків-фактур і транспортних накладних, що підтверджують постачання вищезгаданими юрособами обладнання до СТЦ. Розрахунки здійснюються у доларах США, євро. Почастішали також розрахунки у китайських юанях.

Зображення: InformNapalm

“Комерційна пропозиція від ТОВ “ПТ Електронік”, датована березнем 2023 року, містить обладнання виробництва компанії Rohde & Schwarz GmbH. Компанія спеціалізується на виробництві радіоелектроніки, її штаб-квартира знаходиться в Мюнхені, Німеччина, а підрозділи є у США (федеральний округ Колумбія, округ Говард, штат Меріленд) та в Сінгапурі. Вірогідно, що без цього обладнання (аналізатори спектру) неможливо зібрати “Леєр-3″. Тому росіяни постійно закуповують саме ці позиції. Втім, очікувати цей товар посередник-контрабандист пропонує до 16 тижнів”, – пояснили в InformNapalm.

Звичайно, безліч електроніки, обладнання та комплектування замовляється саме китайського виробництва (CEYEAR).

Зображення: InformNapalm

Зазначається, що з отриманої документації очевидно, що росіян особливо цікавлять КМОН-сенсори виробництва китайської компанії GPIXEL.

Як сказано на сайті цієї компанії, “GMAX – це сімейство датчиків Gpixel, розроблене для повної реалізації переваг високошвидкісних інтерфейсів промислових камер, забезпечуючи при цьому продуктивність та функції, необхідні для програм вимірювання за допомогою фотографування “. Тобто, ці сенсори чудово допомагають в аерофотографуванні з “Орланів”.

“Кібер Спротив” отримав доступ до пошти представника Gpixel у РФ і побачив там листування з СТЦ. З контексту листів виявляється, що у Gpixel є офіційні постійні партнери, які постачають китайську продукцію до РФ і, відповідно, на підприємства ВПК.

“Як видно з усіх цих документів, західне комплектування, хоч і довго, хоч і обхідними шляхами, але дістається Росії. Рано чи пізно з нього збирають зброю, яка використовується в агресивній, неправомірній та несправедливій війні проти України, яку розв’язала РФ”, – підсумували в InformNapalm.

Станом на 22:00 в суботу, 13 липня, від початку цієї доби на фронті відбулося 149 бойових зіткнень. Напружена ситуація залишається на Покровському напрямку, також ворог активний на Харківському, Лиманському і Времівському напрямках.

Протягом дня, 13 липня, армія РФ здійснила 40 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 90 вибухів. 

У виданні The New York Times наголосили, що тепер, коли Україна озброєна далекобійними ракетами американського виробництва, вона націлилася на Крим, який є критичною базою для Росії.

Адміністрація Байдена запровадила візові обмеження для деяких китайських посадовців через нібито порушення прав людини, тоді як Пекін наклав санкції на шість американських компаній за причетність до продажу зброї Тайваню.

Вівчарка на ім’я Потап стала частиною життя прикордонника Валентина, зокрема свідком на весіллі.