Як звільнення командувача ССО впливає на війну та допомагає ворогу – NV

Джерело: New Voice

Народна депутатка та членкиня Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Соломія Бобровська розповіла про свій досвід роботи зі Силами спеціальних операцій (ССО) Збройних сил України.

Вона зазначила, що ССО у всіх країнах світу є хірургічним інструментом Збройних Сил. Це не спецпризначенці, не бойова піхота, це скальпель у руках майстра для спеціальних операцій, які поєднують в собі часто кінетичні та некінетичні дії. 

Бобровська вказує на те, що сім років тому Україна спільно з партнерами створила ССО, але через неефективність керівництва у секторі безпеки й оборони держави виникло багато різних ССО з різними формами та завданнями. 

До прикладу, у Сполучених Штатах немає єдиного органу, який виконує функції воєнної розвідки; ці завдання розподіляються між Центральною розвідувальною агентурою (ЦРУ) та розвідувальними підрозділами Збройних сил США. Зазвичай, ССО використовуються для виконання розвідувальних завдань цими структурами. Водночас ССО завжди залишаються об’єктом інтересу ворога та підвищеної загрози полону.

До того ж, ССО в Україні пройшли через різні етапи. Важливо відзначити, що збільшення кількості особового складу не завжди є корисним, іноді це навіть завдає шкоди, оскільки може призвести до втрати якості. 

Влада вдруге за два роки здійснила зміну командира ССО. Бобровська зазначає, що заміна керівника ССО означає не лише розгублення структури, яка проводить операції на окупованій території України й у тилу ворога, але також послаблює одну з ключових складових ЗСУ.

Вона додає, що те, що Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний не знав про зміну одного з керівників сил оборони, якими він керує, показало публічно реальне політичне втручання ОП у військове командування, неповагу до нього і створює передумови розколу між військовими та владою.

Бобровська вважає, що відставка командувача ССО стала прекрасним подарунком росіянам. Оскільки за останні декілька місяців відбулись ряд масштабних операцій, які коригують хід війни, то відставка командувача, під командуванням якого були проведені ці операції, не логічна.

Майже місяць тому понад сотню осіб було виключено зі складу ССО через їх депутатську або медійну активність. Дали вказівку перевести в інші Сили Оборони. Соломія Бобровська зазначила, що важко не висловлювати своє занепокоєння, оскільки такі дії завдали шкоди сектору безпеки та оборони й створили загрозу для особового складу ССО. Сучасні виклики, з якими стикається Україна, вимагають розсудливого, об’єктивного та національно відповідального підходу до роботи інституцій, які мають значення для долі держави.

Президент США Дональд Трамп заявив, що “продовжить працювати з обома сторонами” для припинення війни в Україні, і очікує, що новий тиждень стане “великим”.

Триває 1173-тя доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 965 тисяч осіб.

Згідно зі звітом Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, квітень став найсмертоноснішим серед цивільних в Україні з вересня 2024 року: щонайменше 209 людей загинули, ще 1146 зазнали поранень.

Сили оборони України нещодавно просунулися на Курщині, тоді як ворог мав просування на Покровському, Торецькому та Курахівському напрямках.

Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.