Які вигоди Росія сподівається отримати від конфлікту Ізраїлю та ХАМАС
Джерело: Time
Президент Ізраїлю Біньямін Нетаньяху називав президента Росії Володимира Путіна “дорогим другом”. З 2015 року ізраїльський лідер відвідав Росію понад 10 разів і з гордістю повісив гігантський плакат із зображенням двох президентів, які тиснуть руки, над своїм партійним штабом під час виборчої кампанії у 2019 році. Але відносини між Росією та Ізраїлем охолонули після російського повномасштабного вторгнення в Україну, хоча Ізраїль підтримував Україну менше, ніж хотілося б його західним союзникам.
Попри це, для багатьох в Ізраїлі було шоком побачити зустріч групи керівних членів ХАМАС з високопоставленим російським чиновником 26 жовтня. Міністерство закордонних справ Ізраїлю розкритикувало рішення запросити членів ХАМАС до Москви як «вчинок на підтримку тероризму» і закликало Росію вислати делегацію ХАМАС.
Напружені відносини між Росією та Ізраїлем ще більш погіршилися після заворушень в Дагестані на півдні Росії 29 жовтня. Сотні заворушників увірвалися в аеропорт, шукаючи ізраїльтян, які прибули рейсом з Тель-Авіва. Ізраїль засудив натовп і попросив Москву захистити ізраїльських громадян і євреїв у Росії.
Експерти кажуть, що після нападів ХАМАС 7 жовтня, в результаті яких загинуло понад 1400 ізраїльтян, російські чиновники намагалися балансувати на межі. Попри те, що Росія поспішно розкритикувала удари Ізраїлю по Газі, вона як і раніше не бажає повністю розривати відносини з Ізраїлем. Оскільки конфлікт між Ізраїлем і ХАМАС не вщухає, Росія може сподіватися, що підтримка України відійде на другий план для США та їхніх союзників.
Ось що потрібно знати про відносини Росії з ХАМАС і які вигоди, на думку експертів, Росія може отримати від зростання напруги на Близькому Сході.
Стратегічні кроки Росії після атаки ХАМАС
Росія пояснила своє рішення прийняти членів ХАМАС у Москві, заявивши, що важливо підтримувати зв’язки з обома сторонами конфлікту між Ізраїлем і ХАМАС. У заяві російського МЗС зазначено, що ці зустрічі були частиною зусиль Росії щодо звільнення заручників в секторі Газа.
Але ХАМАС представляє зустріч по-іншому. Група високо оцінила зусилля Росії покласти край тому, що вона назвала «злочинами Ізраїлю, які підтримуються Заходом», повідомляє російське державне агентство новин РІА. Після зустрічей ХАМАС оголосив, що шукає в Газі вісім заручників, яких Росія попросила звільнити, «оскільки ми дивимося на Росію як на нашого найближчого друга», – заявив 28 жовтня член політбюро ХАМАС Абу Марзук.
Візит ХАМАС до Москви посилює побоювання Ізраїлю, що Росія коригує свою зовнішню політику, щоб зблизитися з ХАМАС. Як повідомляється, палестинські бойовики обійшли санкції Заходу, перевівши мільйони через російські біржі криптовалют. Керівник Головного управління розвідки України Кирило Буданов також заявив, що Росія нещодавно постачала ХАМАС зброю, але не надав доказів для своєї заяви. Немає жодних доказів того, що Росія брала участь у підбурюванні ХАМАС до терактів 7 жовтня або постачала зброю.
Але Росія не засудила атаки ХАМАС 7 жовтня як тероризм. Натомість російські офіційні особи закликали обидві сторони відкласти зброю та підтвердили свою підтримку палестинської держави. У Раді безпеки ООН проголосували за російську резолюцію, яка закликала до припинення вогню та звільнення всіх заручників і не засудила ХАМАС.
У промовах і публічних виступах російські офіційні особи неодноразово критикували поводження Ізраїлю з палестинцями. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров 28 жовтня заявив, що бомбардування Ізраїлем Гази суперечить міжнародному праву. Путін порівняв ізраїльську блокаду Гази з блокадою нацистською Німеччиною Ленінграда під час Другої світової війни, однією з найбільш травматичних подій в історії Росії, під час якої загинули сотні тисяч мирних жителів.
Дехто в Росії пішов ще далі, стверджуючи, що для Росії настав час переглянути свої відносини з Ізраїлем.
Чий союзник Ізраїль? Сполучених Штатів Америки, – написав у Telegram депутат Держдуми, член комітету з оборони Андрій Гурульов. – Чиїм союзником є Іран і мусульманський світ, що його оточує? Наш.
Росія зайняла пропалестинську позицію настільки, що навіть я була здивована цим, – заявила Ханна Нотте, експертка із зовнішньої політики Росії на Близькому Сході в Центрі досліджень Джеймса Мартіна.
Марк Кац, професор Університету Джорджа Мейсона, каже, що “вони намагаються приєднатися до арабського мейнстріму”, щоб покращити позиції Росії в регіоні.
На думку Хамідреза Азізі, експерта з ірансько-російських відносин Німецького інституту міжнародних справ і питань безпеки, відповідь Росії на атаки ХАМАС також відображає прагнення до більш тісних відносин з Тегераном і його союзниками в регіоні, серед яких ХАМАС. Іран, запеклий ворог Ізраїлю, став одним із ключових постачальників зброї Росії для її війни в Україні.
Я думаю, що Росія вже зробила стратегічний вибір щодо того, на чиєму боці бути на Близькому Сході, і це не Ізраїль, – стверджує Азізі.
Як Росія може виграти від заворушень на Близькому Сході
Поки що Росія може вважати, що отримає вигоду від конфлікту Ізраїлю та ХАМАС, вважають експерти.
У той час як російські сили загрузли в інтенсивних боях на фронті в Україні, кремлівські пропагандисти радіють надії, що заворушення на Близькому Сході відвернуть підтримку Заходу від України, що полегшить для Росії контроль над частиною України.
Цінність відволікання від війни в Україні актуальна з точки зору уваги ЗМІ, а також потенційних поставок озброєння в середньостроковій перспективі, – говорить Нотте.
Повідомляється, що Пентагон вирішив надіслати Ізраїлю десятки тисяч 155-мм артилерійських снарядів, які спочатку планувалися для України, повідомляє Axios. На додаток до артилерійських боєприпасів, кількість яких і без того обмежена в західних країнах, як Ізраїль, так і Україна потребують кількох однакових систем зброї. Поки що представники Пентагону наполягають на тому, що вони зможуть підтримувати Україну та Ізраїль одночасно.
Ми можемо зробити і те, і інше, – заявив міністр оборони Ллойд Остін на прес-конференції в Брюсселі 11 жовтня.
Росія також зіштовхується з ризиками, якщо конфлікт пошириться за межі Ізраїлю та Гази. Росія хоче зберегти свою військову присутність в Сирії, не надсилаючи туди додаткові війська, що посилить тиск на російські війська, які й без того перебувають у важкій ситуації, кажуть аналітики.
Якщо Росія посилить свою підтримку ХАМАС, це, ймовірно, станеться ціною погіршення відносин з Ізраїлем. Росія була вдячна Ізраїлю за те, що він не надіслав Україні військову підтримку, і обидві країни підтримують контакти щодо військових операцій у Сирії, говорить Кац.
Росії знову і знову вдавалося підтримувати складне балансування на Близькому Сході, і, можливо, вона зможе зробити це знову, заручившись підтримкою арабів і не розриваючи зв’язків з Ізраїлем, каже Нотте.
Я все ще думаю, що є більше ознак того, що між Ізраїлем і Росією якимось чином буде підтримуватись своєрідний modus vivendi, – стверджує Нотте. – Але це також залежить від того, як далі розвиватимуться події в цьому конфлікті.
- Заступник голови політбюро ХАМАСу Муса Абу Марзук висловив “вдячність” РФ, зауваживши, що Москва “не дозволила США та Ізраїлю просунути резолюцію” під час засідання Ради безпеки ООН.
- Згодом палестинське бойове угруповання ХАМАС заявило, що цінує заяву Росії, якою засуджено обстріли Сектору Гази Ізраїлем, і вітає “невтомні зусилля РФ” зупинити ці атаки.
- Раніше стало відомо, що російські хакерські групи об’єдналися з бойовиками палестинського ісламського угруповання ХАМАС, щоб атакувати ізраїльські урядові сайти та ЗМІ.
- 26 жовтня до РФ прибула делегація ХАМАСу, яку очолює заступник голови політбюро Абу Марзук.
- Ізраїль закликав Росію вислати прибувшу делегацію ХАМАС, заявивши, що їх запрошення до Москви було “жалюгідним”.
Військовослужбовці ЗСУ проходитимуть курси з виживання, уникнення захоплення у полон, стійкості у полоні та евакуації (SERE) за новим військовим стандартом. Новий стандарт затверджено наказом Міноборони. Він розроблений на основі стандарту НАТО та враховує національні особливості та бойовий досвід України, набутий під час відсічі агресії РФ.
Північна Корея значно нарощує постачання боєприпасів до Росії та розширює виробництво озброєння, необхідного Москві, свідчать нові супутникові знімки.
Дружина колишнього президента Сирії Башара Асада, Асма Асад, висловила бажання розлучитися з чоловіком і виїхати з Росії, де їхня родина знайшла притулок після повалення режиму.
Ввечері 23 грудня невідомі дрони атакували військовий аеродром Міллерово у Ростовській області, РФ.
Завдяки лазівкам у санкціях ЄС російські мільярдери, наближені до президента РФ Володимира Путіна, продовжують заробляти на торгівлі з Європою. До таких висновків дійшли автори розслідування онлайн-видання The Insider.