«Є цілий ряд питань до Міносвіти»: що не так з новим підручником з історії України

Джерело: Марія Воротило/Facebook
Вчителька історії із Києва Марія Воротило опублікувала матеріали нового підручника з історії України для 11 класу, в якому йдеться, зокрема, про повномасштабне вторгнення. За її словами, “є цілий ряд питань до Міносвіти”.
Найперше учителька обурилась тому, що підручники з’явилися тільки в кінці березня, коли вже за 2 місяці учням потрібно буде складати Національний мультипредметний тест (НМТ).
“І що мене найбільше гнівить — це те, що підручник завершується 2024 роком.
Дивіться, у нас насправді між істориками є своєрідна домовленість — ми не обговорюємо професійно події, яким менш як 5 років. Бо минуло занадто мало часу, ми ще не є об’єктивними, не всі наслідки можуть бути очевидними. А якщо говорити про Україну — так такі “молоді” події є ще неймовірно тригерними. А ще влада, яка керувала державою у 2020 році і далі — досі при владі”, – пише педагогиня.
За її словами, тепер в 11 класі учні вивчають не тільки ковід, але і історію повномасштабної війни.
“І це дивна ситуація — обговорювати з дітьми події, учасниками яких були ці ж самі діти.
Важко говорити про Ірпінь з дітьми, які тікали звідти у 2022 році і бачили підрив дамби. Важко говорити з харківськими малюками, особливо із Салтівки. Діти з півдня переважно мовчать і нічого не коментують. Весь цей матеріал проходить по всім їхнім тригерам. У багатьох дітей загинули або поранені батьки, багато хто воює. Мені з ними навіть 2014 обговорювати не просто, а тут — Буча 2022-го”.
Вчителька обурюється, бо каже, що не розуміє, за якими критеріями обирали, про що говорити, а про що — ні.
“От, наприклад, ви всі прекрасно пам’ятаєте НЕ підготовку до війни. Пам’ятаєте, як з осені 2021 всі бігали, хвилювались, нервували через чутки. Як активізувались ТРО, скільки було навчань. І яка спокійна була влада — із шашликами, планами на Великдень… а День Єднання пам’ятаєте? Як закликали не поширювати паніку. Як не була проведена евакуація (хоча б дітей!) з прикордонних територій, не закуплені ліки, майже повну відсутність укриттів. У підручниках про це ні слова. А варто насправді про це говорити, якщо вже ми підіймаємо на поверхню 2022 рік. І дітям варто запитати — а на їхню думку, враховуючи весь наш нинішній досвід, що треба було тоді робити?”
Також Марія Воротило вказує, що в темах про події повномасштабної війни немає карт, а діти не знають багатьох назв населених пунктів, про які йде мова.
“І знаєте, якщо вже обговорювати цю війну — то я б хотіла її обговорювати з точки зору людей. Бо ця війна про нас, про наші цінності, втрати, переоцінку себе, зміну світогляду. Я б хотіла прочитати у підручнику хоч одну історію про убитих цивільних і митців у окупації — хоча б про Володимира Вакуленка. Та Боже, у нас зараз стільки проєктів, які намагаються розповідати про це — а у підручнику тиша. Розкажіть про волонтерів. Чому у темі про 2014 рік про них говоримо, а тут тиша? Хіба “повернись живим” не зробили чудо? Назвіть імена найвідоміших людей або фондів, які доклали значні зусилля, аби врятувати країну у цьому вільному падінні. А ще я хочу почитати по військових. Наприклад, про Залужного. Чому єдина згадка про нього — це маленька фотографія і все? Дмитро Марченко – врятував Миколаїв і він заслуговує більше, аніж 1 речення. Або ж Да Вінчі — він би був класним натхненням для підлітків, а я жодного слова не знайшла про нього. І ще багато інших. І не сухі біографії, а класні моменти, які б оживили наших героїв, зробили б їх… не персонажами, а людьми. Мало місця у підручнику? Ну не соромтесь додавати QR-коди. Матеріалу цікавого вагон”.
За словами вчительки історії, описи цих нових тем “не прямо погані, але вони розчаровують”.
“Бо можна було б інакше. Зовсім інакше. І щось мені підказує, що з цим треба звертатись до міністерства, ніж до авторів. А, і так. Друзі, пишіть про своє життя у нотатках, щоденниках, записниках. Занотовуйте, що вас дивує, радує, ваші спостереження про цю війну. Бо потім вам і вашим дітям запропонують зовсім інший погляд на вашу історію”, – підсумовує Марія Воротило.
В коментарях до допису вона залишила посилання на підручник. Тема повномасштабного вторгнення розпочинається з 248 сторінки.
- Міністерство освіти і науки України оголосило про відкликання зі шкіл накладу підручників з української мови для 7 класу, в яких карта України зображена без Криму. Підручники будуть передруковані та повторно доставлені до навчальних закладів.
Батько мільярдера Ілона Маска — Еррол Маск — розповів, що вся їхня родина певною мірою захоплюється очільником Кремля Володимиром Путіним.
Китай повідомив, що запроваджує 34% мита на товари зі США, у відповідь на тарифи, які запровадив американський президент Дональд Трамп на китайські товари.
В Дніпрі в лікарні помер місцевий депутат, чия автівка вибухнула вранці 4 квітня.
За повідомленням синоптикині Наталки Діденко, з 5 квітня в Україні розпочнеться похолодання, яке триватиме майже до кінця наступного тижня.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга розповів, як просуваються переговори зі США щодо угоди про корисні копалини. За його словами, угоду перевіряють на відповідність українському законодавству, до переговорів залучать юристів.