ЄС готує план надання Україні довгострокових зобов’язань щодо безпеки – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Європейський Союз представив державам-членам основи для надання Україні довгострокових зобов’язань у сфері безпеки, включаючи механізм довгострокової військової підтримки, навчання українських військ і допомогу в розвитку оборонної промисловості країни.

Проєкт документа, з яким ознайомилося Bloomberg, цього тижня обговорять посли ЄС, а наступного місяця – лідери блоку. Це також ляже в основу консультацій з Києвом і країнами G7.

Члени G7 домовилися на саміті НАТО на початку цього року обговорити набір двосторонніх гарантій безпеки з Україною, спрямованих на стримування майбутньої російської агресії.

Своєю чергою Україна зобов’язалася продовжити низку реформ, зокрема правоохоронних органів, судової системи, а також секторів безпеки та оборони. Деякі з ключових союзників України прагнуть укласти двосторонні угоди цього року.

  • Основи ЄС спрямовані на розвиток цих двосторонніх домовленостей із пропозиціями, зокрема:
  • Передбачуваний, ефективний, стійкий і довгостроковий механізм надання Україні військової техніки, який мобілізує європейську оборонну промисловість
  • Забезпечення підготовки Збройних Сил України
  • Розширення співпраці з українською оборонною промисловістю для підвищення потужності та узгодження стандартів
  • Посилення спроможності України протистояти кібер- та гібридним загрозам, а також дезінформації
  • Підтримка зусиль України з розмінування та розв’язання проблеми забруднення вибухонебезпечними залишками
  • Допомога Україні з її програмою реформ, пов’язаною з процесом вступу до ЄС, а також посилення її спроможності контролювати запаси вогнепальної, легкої зброї та боєприпасів і протидіяти будь-якій незаконній торгівлі
  • Підтримка енергетичного переходу країни та заходів з ядерної безпеки
  • Обмін розвідданими та супутниковими знімками

Обговорення відбувається в той момент, коли ЄС не може виконати свою обіцянку надати Україні один мільйон артилерійських боєприпасів до березня 2024 року, а також на тлі застопорених переговорів щодо довгострокової допомоги.

План передбачає, що підтримка постачання зброї й надалі надаватиметься через так званий Європейський фонд миру, механізм, який відшкодовує державам-членам те, що вони постачають Україні.

Однак, за словами дипломата ЄС, початковий план ЄС виділити 20 мільярдів євро протягом чотирьох років на оплату зброї для України під загрозою, оскільки деякі країни-члени, включаючи Німеччину, не змогли домовитися про умови.

Натомість країни-члени сподіваються принаймні погодитися на 5 мільярдів євро на наступний рік із зобов’язаннями щодо подальшої підтримки, сказав дипломат, який говорив на умовах анонімності.

Очікується, що лідери ЄС обговорять на саміті в грудні рекомендацію Європейської комісії щодо офіційного відкриття переговорів про членство з Україною.

Крім того, Угорщина також блокує різні потоки підтримки, оскільки хоче, щоб ЄС спочатку обговорив свою загальну стратегію щодо України, сказав інший дипломат.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем спрогнозував “рекордний потік озброєння” Україні вже найближчими днями.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 липня. На даний час загалом відбулося 152 бойових зіткнення.

Президент США Дональд Трамп розглядає можливість конфіскувати близько $5 млрд російських активів за кордоном і передати їх Україні. 

В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.

У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).