ЄС готується відмовитися від російського ядерного палива

Джерело: Financial Times

Єврокомісія представила план повного припинення імпорту викопного палива з Росії. Однак відмова від ядерного палива виявляється значно складнішою.

Російська держкорпорація “Росатом” досі домінує в ядерному секторі настільки, що в Брюсселі наразі не можуть визначити навіть орієнтовні терміни розриву залежності.

У країнах ЄС експлуатуються 101 ядерний реактор, з яких 19 – це реактори радянського типу ВВЕР. Блок залежить від Росії на 20-25% у постачанні природного, конвертованого та збагаченого урану. Крім того, для цих реакторів часто закуповуються російські комплектуючі, а також необхідне технічне обслуговування.

З технічного погляду, у випадку з ураном ланцюжок постачань дуже складний, – зазначив науковий співробітник аналітичного центру Bruegel Бен Макуільямс.

За даними Bruegel, у 2024 році ЄС витратив на закупівлю ядерного палива з Росії близько 700 мільйонів євро – із загальної суми у 22 мільярди євро, сплачених за енергоносії. Однак відмова від російських матеріалів має відбуватися поетапно.

Єврокомісія прагне завершити цей процес до початку наступного десятиліття. Утім, у документі, оприлюдненому у п’ятницю, попереджає, що для створення незалежного ядерного сектору знадобляться інвестиції у 241 мільярд євро.

Згідно з підрахунками, “Росатом” контролює 55% світового ринку зі збагачення урану.

Найбільш залежними від Росії у сфері ядерної енергетики залишаються Угорщина та Словаччина. Будь-які плани навіть поступової відмови від співпраці з РФ викликають у цих країнах різкий спротив.

У спільній заяві їхні міністри у справах ЄС заявили, що такий крок спричинить “вищі та нестабільні ціни” і поставить під загрозу безпеку енергопостачання.

Втім, окрім Угорщини та Словаччини, реактори типу ВВЕР також працюють у Чехії, Болгарії та Фінляндії.

Єврокомісія анонсувала розробку заходів для зменшення залежності від російського ядерного палива, однак точну дату представлення відповідних пропозицій поки не назвала.

  • Велика Британія має намір інвестувати близько 380 мільйонів доларів для власного виробництва високопробного низькозбагаченого уранового палива (HALEU) для ядерних реакторів. Уряд країни планує “витіснити путінську Росію зі світового ринку”.
  • Велика Британія інвестує майже 200 мільйонів фунтів стерлінгів (251,14 мільйона доларів) у будівництво першого в Європі заводу з виробництва низькозбагаченого урану (HALEU), повідомив уряд у середу, 8 травня.
  • Атомна електростанція Дуковани в Чехії розпочне процес переведення ядерних реакторів типу ВВЕР-440 на використання палива від Westinghouse, яке вже застосовується на Рівненській атомній електростанції в Україні.

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.

Українські наземні дрони взяли штурмом російську позицію та захопили у полон росіян. Це перший у сучасній війні підтверджений успішний штурм виключно безпілотних платформ.

Вдень 9 липня російські війська вдарили по Костянтинівці на Донеччині. Внаслідок авіаудару загинули троє осіб.

9 липня уряд Чехії погодив програму підготовки українських пілотів, котру реалізує державне підприємство LOM Praha. Тренування пройдуть до восьми українських пілотів.

Європейський суд з прав людини визнав РФ винною у масових і системних порушеннях прав людини на окупованих територіях України, починаючи з 2014 року й до повномасштабного вторгнення 2022-го. Це перше в історії ЄСПЛ настільки масштабне рішення щодо міждержавної справи, що підтверджує відповідальність РФ за вбивства, катування, депортації, утиски свободи слова, релігії та освіти, викрадення дітей і збиття МН-17.