ЄС розглядає три варіанти, щоб розблокувати $50 млрд від заморожених активів РФ
Джерело: Euronews
Європейська комісія представила країнам-членам три варіанти виконання плану G7, згідно з яким західні союзники залучать для допомоги Україні 50 мільярдів доларів, отриманих з доходів від заморожених активів РФ.
План, попередньо ухвалений на саміті G7 у червні, передбачає використання знерухомлених активів Центрального банку Росії. Більшість коштів – 210 мільярдів євро – зберігаються в блоці.
Санкції ЄС, які тримають російські активи в нерухомому стані, потрібно продовжувати одноголосним голосуванням кожні шість місяців. США вимагали гарантій того, що активи залишаться замороженими, оскільки їхні прибутки будуть використані для погашення пакета допомоги.
Однак Угорщина часто скасовувала рішення на підтримку України й зараз перешкоджає Брюсселю виділити 6,5 мільярда євро військової допомоги.
Щоб уникнути цього та гарантувати довгострокову підтримку, Єврокомісія запропонувала три варіанти:
- Заморозити активи на п’ять років, але з щорічним переглядом. У цьому випадку для розморожування активів буде потрібна кваліфікована більшість.
- Продовжувати санкції щодо російських активів кожні 36 місяців, а інші санкції щодо Росії кожні пів року.
- Продовжувати всі санкції проти Росії кожні 36 місяців.
За словами одного з дипломатів, другий варіант отримав найбільшу підтримку.
- За даними Bloomberg українські посадовці дедалі більше занепокоєні затримками в укладанні угоди, яка могла б розблокувати $50 мільярдів підтримки від прибутків заморожених активів російського центробанку.
- До кінця 2024 року Євросоюз передасть Франції 300 млн євро з доходів від заморожених російських активів на постачання зброї Україні. Париж витратить ці кошти на придбання засобів протиповітряної оборони, боєприпаси та артилерію.
- Західні країни заморозили російські суверенні активи на суму 300 мільярдів доларів.
24 квітня два комітети Європейського парламенту — з питань промисловості, досліджень та енергетики, а також з питань безпеки й оборони — визначили власну позицію щодо законодавчої ініціативи про створення Європейської програми оборонної промисловості (EDIP). Профільні комітети підтримали законопроєкт, спрямований на зміцнення європейської оборонної промисловості, збільшення виробництва зброї та посилення підтримки України.
Адміністрація Дональда Трампа передала українській стороні так звану “остаточну пропозицію” щодо завершення війни з Росією, яка передбачає суттєві поступки Кремлю. Зокрема, США нібито готові визнати Крим російською територією та фактичний контроль Росії над значною частиною окупованих територій.
Армія РФ застосовує балістичні ракети “Іскандер” та північнокорейські KN-23 з касетними боєголовками, що призводить до масових жертв серед цивільного населення України, заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко після масованої атаки росіян у ніч на 24 квітня.
Президент США Дональд Трамп 24 квітня заявив, що у межах поступки для наближення до миру російська сторона пропонує “зупинити війну” та обіцяє “не захоплювати всієї території України”.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте має намір звернутися до керівництва США з проханням відмовитися від примушування України до миру на умовах президента Росії Володимира Путіна.