ЄС розглядає три варіанти, щоб розблокувати $50 млрд від заморожених активів РФ
Джерело: Euronews
Європейська комісія представила країнам-членам три варіанти виконання плану G7, згідно з яким західні союзники залучать для допомоги Україні 50 мільярдів доларів, отриманих з доходів від заморожених активів РФ.
План, попередньо ухвалений на саміті G7 у червні, передбачає використання знерухомлених активів Центрального банку Росії. Більшість коштів – 210 мільярдів євро – зберігаються в блоці.
Санкції ЄС, які тримають російські активи в нерухомому стані, потрібно продовжувати одноголосним голосуванням кожні шість місяців. США вимагали гарантій того, що активи залишаться замороженими, оскільки їхні прибутки будуть використані для погашення пакета допомоги.
Однак Угорщина часто скасовувала рішення на підтримку України й зараз перешкоджає Брюсселю виділити 6,5 мільярда євро військової допомоги.
Щоб уникнути цього та гарантувати довгострокову підтримку, Єврокомісія запропонувала три варіанти:
- Заморозити активи на п’ять років, але з щорічним переглядом. У цьому випадку для розморожування активів буде потрібна кваліфікована більшість.
- Продовжувати санкції щодо російських активів кожні 36 місяців, а інші санкції щодо Росії кожні пів року.
- Продовжувати всі санкції проти Росії кожні 36 місяців.
За словами одного з дипломатів, другий варіант отримав найбільшу підтримку.
- За даними Bloomberg українські посадовці дедалі більше занепокоєні затримками в укладанні угоди, яка могла б розблокувати $50 мільярдів підтримки від прибутків заморожених активів російського центробанку.
- До кінця 2024 року Євросоюз передасть Франції 300 млн євро з доходів від заморожених російських активів на постачання зброї Україні. Париж витратить ці кошти на придбання засобів протиповітряної оборони, боєприпаси та артилерію.
- Західні країни заморозили російські суверенні активи на суму 300 мільярдів доларів.
Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.
Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.
Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд.
2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.