ЄСПЛ 9 липня оголосить рішення у справі «Україна та Нідерланди проти Росії»
Джерело: Мін’юст
Європейський суд з прав людини 9 липня 2025 року оголосить рішення по суті у справі “Україна та Нідерланди проти Росії” (заяви №№ 8019/16, 43800/14, 28525/20, 11055/22). Суд оголосить рішення у приміщенні ЄСПЛ у Стразбурзі, об 11:00 годині за місцевим часом.
У відомстві наголосили, що очікуване рішення матиме фундаментальне значення — як для міжнародної правової кваліфікації дій РФ, так і для захисту прав жертв російської агресії, а також для подальших процесів забезпечення відповідальності РФ за міжнародні злочини, вчинені в Україні.
Майбутнє рішення також анонсувала пресслужба ЄСПЛ 17 червня.
Справа “Україна та Нідерланди проти Росії” є найбільшою міждержавною справою, що об’єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення і стосується злочинів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включено скарги на дії РФ під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року.
Уповноважена у справах ЄСПЛ у Мін’юсті України Маргарита Сокоренко зауважила, що справу розглядають у межах чотирьох заяв:
- Україна проти Росії (№ 8019/16) — щодо системних порушень з 2014 року на сході України: незаконні атаки на цивільних, катування, страти, викрадення, знищення майна, примусова праця та збиття рейсу MH17.
- Україна проти Росії (№ 43800/14) — про викрадення дітей з української території та незаконне вивезення їх до РФ.
- Нідерланди проти Росії (№ 28525/20) — через трагедію MH17 і недбале розслідування російською стороною.
- Україна проти Росії (№ 11055/22) — щодо масових порушень прав людини після 24 лютого 2022 року.
12 червня 2024 року у Страсбурзі відбулися усні слухання, під час яких Україна представила свою позицію як щодо подій з 2014 року, так і щодо воєнних злочинів РФ з початку повномасштабного вторгнення в Україну.
25 січня 2023 року ЄСПЛ у своєму рішенні щодо прийнятності частини справи, яка стосується подій на сході України, вже дійшов висновку, що з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року території Донбасу, захоплені російськими силами, перебували під юрисдикцією російської федерації.
Суд визнав, що російські військові перебували на території України з квітня 2014 року, і задокументував широкомасштабне розгортання армії РФ щонайменше з серпня 2014-го. Тим самим ЄСПЛ фактично спростував заяви Москви про “відсутність військ” в Україні.
Також ЄСПЛ встановив, що збиття рейсу MH17 сталося на території, яка перебувала під ефективним контролем російських окупаційних адміністрацій, а отже події підпадають під юрисдикцію РФ.
- 18 липня 2024 року Європейський суд з прав людини оголосив рішення у справі “Росія проти України” (№ 36958/21). Відтак, ЄСПЛ відмовив у задоволенні позовних вимог РФ у повному обсязі.
- 17 липня уряд Великої Британії запровадив нові санкції проти росіян, причетних до незаконної депортації дітей з окупованих теренів України. Зокрема у новому пакеті застосували обмеження щодо міністерки культури Росії Ольги Любимової та міністра освіти Сергія Кравцова.
- У світі зростало занепокоєння, що Росія не продовжить угоду, укладену за посередництва ООН, яка дозволяє експорт українського зерна до частин світу, що борються з голодом, оскільки кораблі більше не прямують до чорноморських портів.
Триває 1233-га доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.
Фотограф Вадим Сарахан показав фото ранкового Києва, одразу після масованої нічної атаки РФ по столиці.
Мер Києва Віталій Кличко повідомив про наслідки російської атаки на столицю уночі 10 липня.
За даними ЗМІ у четвер, 10 липня, державний секретар США Марко Рубіо зустрінеться зі своїм російським колегою – главою МЗС РФ Сергієм Лавровим.
Джерело: Букви 10 липня відзначають День “Не наступайте на бджіл”, День Ніколи Тесли, День капібари та…