Євро замість долара: Україна розглядає можливість зміни базової валюти
Джерело: Reuters
Очільник Нацбанку України Андрій Пишний повідомив, що в країні розглядають можливість змінити базову валюту для української гривні з долара на євро.
За його словами, гривню можуть тісніше прив’язати саме до євро, зважаючи на ситуацію у світовій торгівлі та посилення зв’язків з Європою.
Мовиться про потенційне членство України у ЄС та “посилення ролі Євросоюзу у нашій обороноздатності, велику волатильність на світових ринках та ймовірність фрагментації світової торгівлі”, пояснив Пишний.
Ці фактори змушують НБУ переглядати питання, яка валюта має стати основною щодо української гривні.
Американська валюта домінує у міжнародній торгівлі та складає більшу частину світових резервів. Масштабні економіки – зокрема Саудівська Аравія та Гонконг – прив’язують свої національні валюти до долара США.
Однак через кроки президента США Дональда Трампа, такі як підвищення мит на іноземні товари, дехто почав сумніватись у тому, чи зможу долар надалі залишатись світовою резервною валютою.
З початку президентства Трампа американський долар впав на понад 9% щодо основних валют, оскільки інвестори відмовляються від володіння активами США.
Деякі експерти застерігають від пов’язування сили долара з його статусом резервної валюти. Однак історично доларові активи були пов’язані з альянсами безпеки та військовими зв’язками з Вашингтоном.
Пишний зауважив, що операції з доларом США продовжують домінувати у всіх сегментах валютного ринку, але операцій, деномінованих у євро, зростає у більшості сегментів, хоча “поки помірно”.
Українська держава запровадила гривню у 1996 році і десятиліттями використовувала долар як базову валюту.
- Національний банк України найближчим часом відмовиться від розрахунку офіційного курсу гривні до російського рубля. Рішення стосується також до валют кількох інших країн, включаючи білоруський рубль і іранський ріал.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.
10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.
Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.
Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.
11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.