Європа закликає Трампа підтримувати Україну та утриматись від торговельних війн
Джерело: Reuters
Європейські лідери на зустрічі в Будапешті закликали Дональда Трампа підтримувати Україну, уникати торговельних війн та утриматись від порушень світового порядку, коли він вступить на пост президента США.
Повернення Трампа у Білий дім – вагомий виклик для Європи, який відчиняє епоху невизначеності у той час, коли на континенті вже немає такої єдності, як раніше, а уряди двох потужних держав – Німеччини та Франції – ослаблені.
Стосунки Трампа з Європою були непростими ще під час його першого президентства, а його повернення зараз вносить невизначеність щодо подальшої підтримки Штатами України, яка бореться з повномасштабним вторгненням РФ.
Занепокоєння викликає і ставлення Трампа до НАТО і перспектива введення мит на експорт товарів з ЄС до США.
“Я довіряю американському суспільству. Вони знають, що у їхніх інтересах бути твердими, коли мовиться про авторитарні режими. Якби США були слабкими з Росією, що б це означало для Китаю?”, – сказав глава Євроради Шарль Мішель на зустрічі майже 50 лідерів Європи у Будапешті.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що ЄС повинен об’єднатись, оскільки тепер жоден член Євросоюзу самостійно не впорається з майбутніми викликами.
“У наших інтересах, щоб автократи цього світу отримали чітке повідомлення про те, що це не право сили, а верховенство закону є важливим”, – сказала фон дер Ляєн щодо подальшої підтримки України.
Чимало європейських лідерів сказали, що з нетерпінням очікують співпраці з Трампом. Та є і ті, хто занепокоєний його майбутнім президентством, зокрема через питання торгівлі та грубу манеру спілкування Трампа з союзниками.
“Президент Трамп відомий інколи своєю непередбачуваністю, своєю нестабільністю, тому нам потрібен діалог. Ми будемо прагнути діалогу, але не відмовимось від своїх принципів”, – сказав прем’єр-міністр Люксембургу Люк Фріден.
Прем’єр Фінляндії Петтері Орпо вислови занепокоєність перспективою торговельної війни. Він закликав не допустити цього і спробувати вплинути на політику США і Трампа, аби той зрозумів, які ризики несе такий крок.
На саміт, який триває у столиці Угорщини, запросили не лише членів Євросоюзу, а й лідерів інших країн континенту, зокрема Великої Британії, які, як очікується, скажуть про те, що продовжать підтримувати Україну.
Глава НАТО Марк Рютте сказав, що важливо, аби війна в Україні розглядалась не лише як проблема для Європи. Він додав, що співпраця Росії та КНДР є загрозою не тільки для європейських членів НАТО, а й для США.
Вже ввечері 7 листопада відбудеться зустріч лише країн-членів ЄС, де розглянуть трансатлантичні питання. Ще однією темою стане Грузія, де на нещодавніх виборах до парламенту переможцями оголосили проросійську партію “Грузинська мрія”. ЄС заморозив заявку Грузії на членство в ЄС через загрозу демократії у країні.
- За даними ЗМІ, Дональд Трамп, якого обрали новим президентом США, попри неодноразові заяви про намір завершити війну в Україні протягом 24 годин, досі не вирішив, як він це зробить.
У 2022 році Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) створила департамент документування міжнародних злочинів, який фіксує випадки насильницьких зникнень, катувань і інших злочинів Росії проти українців. Зафіксовано 1887 викрадених осіб, але ця цифра постійно змінюється.
Президент України Володимир Зеленський висловив вдячність США, зокрема президенту Джо Байдену, за оголошення нових санкцій проти понад 400 суб’єктів, пов’язаних з російським енергосектором.
Данські журналісти висловлюють припущення, що PR-команда сина обраного президента США Дональда Трампа могла пропонувати гроші бездомним та людям, що перебувають у складних соціальних умовах у Гренландії.
Суд у США ухвалив рішення про надання “безумовного звільнення” обраному президенту Дональду Трампу замість покарання у справі, що стосується приховування виплат порноакторці Стормі Деніелс.
Міністерство фінансів США запровадило нові санкції проти нафтового сектору Росії, зокрема й “тіньового флоту”. Обмеження набудуть чинності 27 лютого 2025 року.