Юристи запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву

Джерело: Bloomberg

Група юридичних експертів вважає, що арешт заморожених активів центрального банку РФ дозволено міжнародним правом, враховуючи масштаб атак Росії на Україну.

ЄС, країни G7 та Австралія заморозили близько 260 млрд євро у формі цінних паперів і готівки, причому понад дві третини з них знерухомлено в ЄС.

Усі вони погоджуються, що ці кошти мають не повинні повертати Росії, якщо вона не погодиться фінансувати відбудову України після війни. Водночас не всі країни впевнені щодо законності конфіскації російських активів.

У виданні додали, що отримали у своє розпорядження лист, який група з експертів міжнародного права та практики з Бельгії, Франції, Німеччини, Японії, Нідерландів, Великої Британії та США, надіслали країнам-членам G7.

Ці експерти, додали у ЗМІ, прагнуть розпочати судову справу щодо арешту російських активів.

“Ми дійшли висновку, що відповідно до міжнародного права було б законним для держав, які заморозили російські державні активи, вжити додаткових контрзаходів проти Росії, враховуючи триваюче порушення нею найважливіших норм міжнародного права у формі передачі російської держави активів як компенсацію збитків, завданих безпосередньо протиправними діями Росії”, – мовиться у листі експертів.

Серед тих, хто підписав лист, Гарольд Хонджу Кох, професор юридичної школи Єльського університету та колишній декан, який також був юридичним радником Державного департаменту США під час адміністрації Обами, а також Філіп Зеліков з Гуверівського інституту, адвокат і колишній кадровий дипломат, який працював в уряді зокрема як стратегічний консультант адміністрації Байдена.

Решта підписантів – це вчені та практики міжнародного права з Європи та один з Японії.

Лист надійшов у той час, коли країни G7 обговорюють, що робити з активами, оскільки потреби України у фінансуванні залишаються стабільно високими, а ознак того, що війна скоро закінчиться – немає.

ЄС повільно просувається щодо планів принаймні застосувати податок на надприбуток до прибутків, отриманих від знерухомлених коштів. Минулого року кошти дали прибуток у розмірі 4,4 мільярда євро.

За словами офіційних осіб, знайомих з обговореннями, Велика Британія та США підштовхували союзників з G7 до повної конфіскації активів центрального банку РФ, а Канада відкрита до цієї ідеї.

Водночас Європейські члени групи, особливо Франція та Німеччина, поки що виступають проти цього кроку через юридичні проблеми та побоювання, що це може завдати шкоди стабільності євро, а також створити небезпечний прецедент, заявили офіційні особи.

Правомірні контрзаходи, кажуть правознавці, — це ті, які були б незаконними, якби їх застосували проти невинної держави, яка не порушила своїх міжнародних зобов’язань.

Вони стверджують, що такі кроки дозволені, якщо вони вживаються проти держави-порушника та спрямовані на те, щоб переконати її припинити свою протиправну поведінку та виконати свої зобов’язання щодо компенсації тим, хто постраждав, або, якщо переконання не вдається, досягти такої компенсації за допомогою активів держави-порушника.

Зазначається, що у випадку досягнення згоди всіх країн щодо конфіскації активів РФ, відповідний план дій буде оголошено у червні, під час зустрічі лідерів G7 в Італії.

У своєму листі експерти з права рекомендують державам, які заморозили ці активи, передати їх міжнародному механізму під їхньою юрисдикцією, який потім міг би виділити депоновані активи для підтримки програм пом’якшення збитків і допомоги Україні у відновленні.

У НАТО підозрюють, що Росія може  мінувати критично важливу підводну інфраструктуру Європейського Союзу у Північному морі, повідомляє The Times.

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що Росія захопила в полон та незаконно утримує понад 14 тисяч цивільних громадян України, і робота щодо їхнього повернення є найскладнішою.

Американський репер Каньє Вест прибув до Москви і зупинився у центрі російської столиці, стверджує російська продюсерка Яна Рудковська.

За гроші зібрані в турі Сполученими Штатами Америки команда Ірини Федишин придбала понад 50 автомобілів для українських захисників.

Українська військова промисловість запустила серійне виробництво безпілотників-камікадзе, які можуть вражати цілі на відстані понад 1000 кілометрів. Про це повідомив Герман Сметанін, генеральний директор Укроборонпрому.