З держбюджету витратили понад 300 млн на зарплати неіснуючим Вищим судам – Bihus.Info
Джерело: Bihus.Info
У 2016 році в Україні розпочався процес реформування судової системи. Процес затягнувся, і попри те, що Вищий спеціалізований суд, Вищий господарський суд та Вищий адміністративний суд не працювали, держава ще шість років виплачувала зарплату суддям.
- добровільно пройти конкурси та перевірки на доброчесність, перевестися до інших судів і виконувати свою роботу
- відмовитися від конкурсів, перевірок і переведення до інших судів
Нині вже шість років ці суди не працюють, проте держава продовжує витрачати на них сотні мільйонів гривень.
Судді з ліквідованого Вищого і старого Верховного мали пройти конкурси і перевірки й перевестись до нового органу. Це, зокрема, мало допомогти почистити систему від старих суддів-корупціонерів.
Однак частина суддів не захотіли проходити жодних випробувань. Тож, судді шість років ходили на роботу й отримували зарплатню, проте, навіть не розглядали справ, адже для системи ці суди вже були ліквідовані.
Суди не можуть бути ліквідовані, поки судді не переведені або не звільнилися за власним бажанням, – раніше повідомила голова ліквідаційної комісії Вищого господарського, Вищого адміністративного та Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Любов Соловйова.
До прикладу, лише на зарплати вже неіснуючим Вищим судам бюджет витратив понад 300 млн:
- 100 млн грн отримав Вищий спеціалізований суд (цьогоріч планується ще вісім мільйонів)
- 108,5 млн грн — Вищий господарський суд (заплановано ще вісім мільйонів)
- 127,5 млн грн — Вищий адміністративний суд (цього року держбюджет виділить ще 14, 5 мільйона).
У Законі “Про судоустрій і статус суддів” зокрема мовилося, що з дня початку роботи Верховного Суду у складі, визначеному цим Законом, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України припиняють свою діяльність та ліквідуються у встановленому законом порядку. До припинення діяльності статус, структура, повноваження, порядок роботи, права, обов’язки, гарантії суддів цих судів визначаються Законом.
Тож фактично, за суддями зберігалося право на отримання заробітної плати.
Примітка* від 26 березня окремий припис пункту 7 розділу ХІІ визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), в тім, що він установлює для суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України до припинення діяльності цих судів гарантії, визначені Законом України „Про судоустрій і статус суддів“ від 7 липня 2010 року № 2453-VI зі змінами, зокрема винагороду судді, згідно з Рішенням Конституційного Суду № 3-р(II)/2024 від 26.03.2024. Окремий припис пункту 7 розділу XII утрачає чинність із дня ухвалення Рішення.
Довідка. У 2016 році в Україні почалася реформа судової системи. Верховна Рада внесла зміни до Конституції щодо правосуддя, ухваливши закон “Про судоустрій і статус суддів”. Відповідні законодавчі норми передбачали передачу повноважень трьох вищих спеціалізованих судів новому Верховному Суду, створеному замість Верховного Суду України. Натомість ВГСУ, ВАСУ, ВССУ і ВСУ підлягали ліквідації.
На ліквідацію Вищого господарського, Вищого адміністративного і Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ за два роки з державного бюджету витратили 157 мільйонів гривень.
- Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що з початку березня Державне підприємство “Мультимедійна платформа іномовлення України” вже замовило послуг зі створення інформаційних програм та аудіовізуального твору на понад 572 млн грн.
- 5 грудня пані посол США в Україні Бріджит Брінк заявила, що такі реформи, як боротьба з корупцією, судочинство та корпоративне управління, зміцнять довіру українських союзників та бажання продовжувати допомагати й інвестувати в Україну.
- Міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас під час зустрічі з міністром оборони України Рустемом Умєровим в Києві повідомив, що Литва готова надати Україні радників, які допоможуть у впровадженні реформ і боротьбі з корупцією.
- Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) підключило 144 організації до Єдиного порталу повідомлень викривачів.
За даними синоптиків, у понеділок, 23 грудня, в низці областей України очікуються опади у вигляді снігу, подекуди – туман.
Верховна представниця ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Кая Каллас наголосила, що загроза безпеці Європі надходить з боку Росії.
У передріздвяні та новорічні дні Національний банк випустив пам’ятну монету “Новорічна іграшка”, виготовлену зі срібла. Номінал монети ‒ 10 гривень.
Кабмін зобов’язав енергетичні компанії встановлювати пільгові зафіксовані тарифи на електроенергію для мешканців багатоквартирних будинків, які не мають теплопостачання чи газифікації, зауважив представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Переговори Роберта Фіцо з главою РФ Володимиром Путіним не залишилися непоміченими і на внутрішньополітичній арені. Зокрема лідер “Прогресивна Словаччина” Міхал Шимечка назвав поїздку “ганьбою для Словаччини та зрадою національних інтересів”.