З держбюджету витратили понад 300 млн на зарплати неіснуючим Вищим судам – Bihus.Info

Джерело: Bihus.Info

У 2016 році в Україні розпочався процес реформування судової системи. Процес затягнувся, і попри те, що Вищий спеціалізований суд, Вищий господарський суд та Вищий адміністративний суд не працювали, держава ще шість років виплачувала зарплату суддям.

Під час реформування, перед суддями цих судів постав вибір:
  • добровільно пройти конкурси та перевірки на доброчесність, перевестися до інших судів і виконувати свою роботу
  • відмовитися від конкурсів, перевірок і переведення до інших судів

Нині вже шість років ці суди не працюють, проте держава продовжує витрачати на них сотні мільйонів гривень.

Судді з ліквідованого Вищого і старого Верховного мали пройти конкурси і перевірки й перевестись до нового органу. Це, зокрема, мало допомогти почистити систему від старих суддів-корупціонерів.

Однак частина суддів не захотіли проходити жодних випробувань. Тож, судді шість років ходили на роботу й отримували зарплатню, проте, навіть не розглядали справ, адже для системи ці суди вже були ліквідовані.

Суди не можуть бути ліквідовані, поки судді не переведені або не звільнилися за власним бажанням, – раніше повідомила голова ліквідаційної комісії Вищого господарського, Вищого адміністративного та Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Любов Соловйова.

До прикладу, лише на зарплати вже неіснуючим Вищим судам бюджет витратив понад 300 млн:

  • 100 млн грн отримав Вищий спеціалізований суд (цьогоріч планується ще вісім мільйонів)
  • 108,5 млн грн — Вищий господарський суд (заплановано ще вісім мільйонів)
  • 127,5 млн грн — Вищий адміністративний суд (цього року держбюджет виділить ще 14, 5 мільйона).

У Законі “Про судоустрій і статус суддів” зокрема мовилося, що з дня початку роботи Верховного Суду у складі, визначеному цим Законом, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України припиняють свою діяльність та ліквідуються у встановленому законом порядку. До припинення діяльності статус, структура, повноваження, порядок роботи, права, обов’язки, гарантії суддів цих судів визначаються Законом.

Тож фактично, за суддями зберігалося право на отримання заробітної плати.

Примітка* від 26 березня окремий припис пункту 7 розділу ХІІ визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), в тім, що він установлює для суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України до припинення діяльності цих судів гарантії, визначені Законом України „Про судоустрій і статус суддів“ від 7 липня 2010 року № 2453-VI зі змінами, зокрема винагороду судді, згідно з Рішенням Конституційного Суду № 3-р(II)/2024 від 26.03.2024. Окремий припис пункту 7 розділу XII утрачає чинність із дня ухвалення Рішення.

Довідка. У 2016 році в Україні почалася реформа судової системи. Верховна Рада внесла зміни до Конституції щодо правосуддя, ухваливши закон “Про судоустрій і статус суддів”. Відповідні законодавчі норми передбачали передачу повноважень трьох вищих спеціалізованих судів новому Верховному Суду, створеному замість Верховного Суду України. Натомість ВГСУ, ВАСУ, ВССУ і ВСУ підлягали ліквідації.

На ліквідацію Вищого господарського, Вищого адміністративного і Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ за два роки з державного бюджету витратили 157 мільйонів гривень.

Через два роки після початку повномасштабного вторгнення Росії частина українських політиків перейшла від боротьби з російськими генералами до боротьби з українськими. Не те щоб це було зовсім неочікувано, враховуючи стабільно високий відсоток виборців проросійських сил, однак цього разу найбільш послідовним противником українського командування є не умовний кум Путіна Віктор Медведчук, а нардепка від політсили Володимира Зеленського Мар’яна Безугла. 

Російська корпорація “Газпром” підписала меморандум з Національною іранською газовою компанією (NIGC) про постачання російського трубопровідного газу до Ірану.

Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт щодо визначення застосування англійської мови на території України. Відтепер англійська мова офіційно закріплена як одна з мов міжнародного спілкування в Україні.

Через 14 років після першої скарги уряд Делі надав дозвіл на переслідування лавреатки Букерівської премії, екофеміністки та антиімперіалістки Арундаті Рой.

Компанія OpenAI, яка є розробником ChatGPT, заблокує у Китаї доступ до своєї технології для створення продуктів ШІ. У материковому Китаї ChatGPT недоступний, але багато китайських компаній штучного інтелекту використовують мовні моделі OpenAI.