За неявку працівників до ТЦК, штрафуватимуть підприємства – оборонний Комітет

Джерело: Олександр Федієнко в етері Київ24

Член Комітету ВР з питань нацбезпеки та розвідки Олександр Федієнко заявив про норму закону, що передбачає штрафування керівників підприємств за неявку працівників на виклик у ТЦК.

Відповідна норма діятиме вже з 18 травня.

Керівник повинен буде видати під розпис повістки військовозобов’язаним працівникам і забезпечити явку цих осіб до ТЦК.

Якщо вони (військовозобов’язані – ред.) не приходять туди, відповідно на цю особу (керівника – ред.) накладається адміністративна відповідальність, – пояснив Федієнко.

Особисто Федієнко, як правник, не вбачає у такому механізмі раціонального підходу, позаяк вважає це “перекладанням відповідальності” з працівника на керівника. Тож, як це застосовуватиметься на практиці – не зовсім зрозуміло. Член оборонного Комітету висловив сподівання, що додатковий механізм розроблятимуть окремо.

Варто зауважити, що новий закон  про мобілізацію передбачає, що деталі вручення повісток має регулювати Кабмін.

Так, у законі додається визначення поняттю оповіщення. Цей термін включає у себе виклик громадян до ТЦК, а також вручення (надсилання) повісток громадянам.

Відповідно, і до обов’язків підприємств, установ та організацій додається забезпечення також своєчасного оповіщення (окрім прибуття) працівників, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації. Тобто, і вручення повісток.

Порядок проведення призову громадян на військову службу визначається Кабінетом Міністрів.

Саме в цьому порядку має бути визначений механізм взаємодії між органами влади та підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, органами військового управління, поліцією та посадовими особами ТЦК з організації проведення призову громадян.

Також Кабмін в цьому порядку врегулює порядок оповіщення військовозобов’язаних та резервістів, їх прибуття до ТЦК, військових частин ЗСУ тощо.

Водночас уряд встановить в цьому документі процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов’язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи.

Сам же закон визначає цю процедуру у загальних рисах. Зокрема, що у період проведення мобілізації громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника ТЦК або поліціянта, а також представника Державної прикордонної служби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК або поліціянт здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (тобто, до Реєстру “Оберіг”). Вимоги щодо фіксації набирають сили через 3 місяці після опублікування закону про мобілізацію.

Відповідно у законі “Про Національну поліцію” визначать, що за зверненням ТЦК, органів СБУ або розвідувальних органів України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, беруть участь у здійсненні заходів щодо оповіщення військовозобов’язаних та резервістів спільно з представниками ТЦК, а також здійснюють адміністративне затримання та доставлення до ТЦК та органів призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу про адміністративні правопорушення.

Також встановлюється, що у період дії воєнного стану та/або під час мобілізації (крім цільової) поліціянт має право вимагати в особи чоловічої статі віком від 18 до 60 років пред’явлення нею військово-облікового документу разом з документом, що посвідчує особу у спосіб, який дає можливість правоохоронцю прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах.

Встановлено, що громадяни зобов’язані з’являтися за викликом до ТЦК у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

У разі отримання повістки про виклик до ТЦК громадянин зобов’язаний з’явитися у зазначене у ній місце та строк. Повістки будуть іменними.

9 травня Володимир Зеленський підписав Проєкт Закону про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” та законопроєкт про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку проведення загальної мобілізації”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 7 січня. З початку доби відбулося 159 бойових зіткнень.

7 січня президент Володимир Зеленський підписав закон №4156-Х, котрий передбачає формування списку організацій, що становлять загрозу національній безпеці України, зокрема через зв’язки із терористичними групами чи особами, засудженими за тероризм.

7 січня Печерський райсуд Києва продовжив до 7 березня запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для підозрюваного у державній зраді нардепа Євгенія Шевченка без права внесення застави. 

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №12380 стосовно заборони транзиту російської нафти через територію України під час воєнного стану.

США тимчасово зняли обмеження на фінансові операції з державними установами Сирії, оплату енергоресурсів та перекази через Центральний банк країни, за винятком транзакцій в інтересах Росії або Ірану.