Загроза вступу до ЄС і причина протестів: що пишуть світові медіа про ситуацію з НАБУ і САП
Після прийняття скандального законопроєкту №12414 що обмежує незалежність антикорупційних органів — НАБУ та САП — Україна опинилася на перших шпальтах світових медіа. Букви зібрали деякі з матеріалів західних ЗМІ.
The Economist випустило матеріал під назвою “В Україні вибухнув скандал через напад уряду на антикорупційні організації”. В ньому журналісти вказали, що атака на антикорупційну систему вразила деяких у самій команді президента.
“Один посадовець зазначив, що поспішність і розмах законопроєкту нагадували сумнозвісні закони про заборону протестів від 16 січня 2014 року. Це був один з останніх кроків уряду Віктора Януковича, перш ніж диктатор був змушений тікати з Києва вертольотом”, – пише медіа.
Ще один інсайдер припустив, що Офіс президента вирішив “використати момент безкарності та сприятливої нагоди”, адже їм вдалося перетягнути на свій бік президента США Дональда Трампа після того, як він, видається, розчарувався у Володимирі Путіні.
“Фокус тепер змістився на внутрішніх ворогів”, — зазначило джерело.
Вплив на Євроінтеграцію і допомогу Україні
Значна частина медіа описували, як негативно закон може вплинути на вступ України до ЄС, а також на підтримку країни під час повномасштабного вторгнення.
Агентство Reuters вказує, що боротьба з корупцією є обов’язковою вимогою для вступу Києва до Євросоюзу та для залучення мільярдів західної допомоги. Західний дипломат у розмові з Reuters назвав ці події “найнебезпечнішим моментом” для незалежності антикорупційних органів.
“Українська сторона все більше і більше тестує межі”, — сказало джерело, маючи на увазі терпіння союзників Києва.
Financial Times своєю чергою процитувало слова єврокомісара з економічних питань Валдіса Домбровскіса, який курує фінансову допомогу Україні. Він заявив виданню, що НАБУ і САП “мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості”.
“Наша поточна фінансова допомога Україні залежить від прозорості, судових реформ [та] демократичних урядів. Те саме стосується шляху України до вступу в ЄС, який також вимагатиме потужної спроможності боротися з корупцією”, – сказав він.
Також видання з посиланням на власні джерела повідомляє, що президент Франції Еммануель Макрон і президент Європейської ради Антоніу Кошта цього тижня провели переговори із Зеленським, щоб закликати його переглянути правки до закону.
ЗМІ про реакцію українського суспільства
Багато медіа акцентували на тому, що рішення влади викликало протести в низці українських міст.
Так, в Politico вийшов репортаж під заголовком “В Україні наростає гнів, оскільки Зеленський підписує закон, спрямований проти борців з корупцією”.
“Будь-які протести в Україні обмежуються військовим станом і комендантською годиною, що діє вночі. Але сотні українських цивільних осіб, ветеранів війни та солдатів, а також борці з корупцією прийшли до центру Києва і скандували: “Вето! Вето! Вето!” у бік офісу Зеленського”, – пише видання.
Агентство Bloomberg пише про те, що безпрецедентні протести спалахнули тоді, коли українська столиця майже щодня потерпає від смертоносних обстрілів дронами та ракетами.
“Це підкреслює зростаюче обурення в суспільстві щодо спроб Зеленського сконцентрувати владу у вузькому колі своїх близьких соратників. Це також відбувається в той час, коли Україна намагається переконати своїх західних союзників, особливо в Європейському Союзі, доставляти та оплачувати постачання зброї та продовжувати фінансову допомогу”, – зазначає Bloomberg.
Видання The New York Times вказує, що Зеленський постав перед посиленням внутрішнього тиску через його жорсткі заходи щодо незалежних антикорупційних органів, навіть попри те, що він захищав їх як необхідні для викорінення “російського впливу” в цих органах.
- Президент України Володимир Зеленський анонсував новий законопроєкт щодо антикорупційних органів. Сталось це на тлі ухвалення скандального законопроєкту №12414 щодо обмеження незалежності НАБУ та САП.
- Президент Володимир Зеленський 23 липня підписав закон, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Цей крок викликав гостру реакцію у Брюсселі та може стати критичним фактором у заморожуванні процесу вступу України до Європейського Союзу.
- В Німеччині та Франції відреагували на резонансний законопроєкт, який фактично позбавляє незалежності Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП).
Реалістичні ляльки-немовлята “reborns” стали глобальним феноменом у США: колекціонери витрачають тисячі доларів на розкішні дитячі аксесуари та піклуються про них, ніби це справжні діти.
У Центрі протидії дезінформації наголосили, що Кремль використовує Центральноазійський міжнародний економічний форум у Таджикистані для посилення “мовного” тиску на країни Центральної Азії з метою розмити національну ідентичність народів.
Суддя штату Флорида Робін Розенберг 23 липня відхилила запит Міністерства юстиції США на розкриття додаткових свідчень великого журі, зібраних у межах кримінального розслідування щодо Джеффрі Епштейна.
23 липня у Шосткинському районі, під час гуманітарного розмінування звільнених територій, загинув 30-річний сержант служби цивільного захисту, старший сапер-оператор Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України – Олег Петренко.
Кабінет Міністрів повторно отримав документи Комісії з відбору голови Бюро економічної безпеки щодо призначення переможця конкурсу Олександра Цивінського.