Незалежна робота НАБУ і САП є необхідною умовою для фіндопомоги Україні, – Єврокомісар

Джерело: Financial Times

Єврокомісар з економічних питань Валдіс Домбровскіс попередив, що втручання в діяльність НАБУ та САП може поставити під загрозу як фінансову допомогу, так і перспективу вступу України до Євросоюзу.

За його словами, закон підриває незалежність ключових антикорупційних структур, які мають вирішальне значення для реформ України та збереження довіри громадськості.

“Наша нинішня фінансова допомога Україні залежить від прозорості, судових реформ та демократичних урядів. Те саме стосується шляху України до вступу до ЄС, який також вимагатиме сильного потенціалу для боротьби з корупцією”, – наголосив він.

Раніше єврокомісарка з питань розширення Марта Кос назвала законопроєкт “серйозним кроком назад”.

“Серйозно стурбована сьогоднішнім голосуванням у Раді. Скасування ключових гарантій незалежності НАБУ є серйозним кроком назад. Незалежні органи, такі як НАБУ та САП, є надзвичайно важливими для шляху України до ЄС. Верховенство права залишається в центрі переговорів про вступ до ЄС”, – написала Кос.

До цього посли держав “Групи семи” заявили про стурбованість через розпочаті розслідування стосовно співробітників Національного антикорупційного бюро.

Що передувало?

22 липня парламент ухвалив закон, який фактично позбавляє незалежності НАБУ – агентство, створене у 2015 році за наполяганням США та інших західних партнерів.

Відповідно до законопроєкту, генеральний прокурор, призначений президентом, отримає широкі повноваження над НАБУ та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Зеленський, з монобільшістю у Раді, підписав закон ввечері.

На пресконференції у вівторок директор НАБУ Семен Кривонос заявив, що законопроєкт просували посадовці, проти яких веде розслідування агентство.

Ця кампанія тиску – пряма реакція на ефективність наших розслідувань, зокрема щодо високопосадовців та народних депутатів, – зазначив він. – Це рішення ставить під загрозу не лише роботу антикорупційних органів, а й євроатлантичні прагнення України.

Після неофіційної інформації про підписання закону, у містах України сотні людей зібралися на протести.

  • Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура оприлюднили спільну заяву після зустрічі керівників із президентом Володимиром Зеленським. У заяві наголосили, що ухвалений напередодні закон обмежує їхню незалежність.
  • Народний депутат Ярослав Железняк повідомив про підготовку конституційного подання через закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
  • Президент України Володимир Зеленський прокоментував ситуацію довкола Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
  • Міжнародний фонд “Відродження” закликає скасувати закон про підпорядкування НАБУ та САП генеральному прокурору та повернути незалежність антикорупційним органам.

У Центрі протидії дезінформації наголосили, що Кремль використовує Центральноазійський міжнародний економічний форум у Таджикистані для посилення “мовного” тиску на країни Центральної Азії з метою розмити національну ідентичність народів.

Суддя штату Флорида Робін Розенберг 23 липня відхилила запит Міністерства юстиції США на розкриття додаткових свідчень великого журі, зібраних у межах кримінального розслідування щодо Джеффрі Епштейна.

23 липня у Шосткинському районі, під час гуманітарного розмінування звільнених територій, загинув 30-річний сержант служби цивільного захисту, старший сапер-оператор Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України – Олег Петренко.

Кабінет Міністрів повторно отримав документи Комісії з відбору голови Бюро економічної безпеки щодо призначення переможця конкурсу Олександра Цивінського.

Державний департамент США затвердив продаж двох пакетів військової допомоги Україні на $322 мільйони.