Захід готується протистояти спробам російського саботажу в Європі – FT
Джерело: Financial Times
Західні уряди намагаються відповісти на російські спроби саботажу, включаючи підпали військових баз і цивільної інфраструктури по всій Європі. Метою цих атак, якими, за словами силовиків, часто керувала російська військова розвідка ГРУ, є сприяння роз’єднанню серед союзників України, переривання військових постачань Києву та перевірка рішучості Заходу.
Росія намагається надіслати повідомлення про те, що вона всемогутня і може заважати нашим суспільствам… розпалювати страх і шукати способи зробити наше життя ще нещаснішим, — зазначив Financial Times президент Латвії Едгарс Рінкевич. — Це також перевірка нашої відповіді, тому що якщо ми не відповімо, ці атаки посилюватимуться.
Нині уряди країн Заходу обговорюють можливі відповіді на посилення російської кампанії диверсій у Європі. Зокрема FT наводить слова держсекретаря США Ентоні Блінкена, котрий заявив, що на зустрічі глав МЗС країн НАТО у Празі “практично кожен союзник” підтвердив, що “Кремль посилює гібридні атаки проти прифронтових держав, членів НАТО, підпалюючи та саботуючи склади постачань, ігноруючи морські кордони та демаркацію на Балтиці, здійснюючи все нові кібератаки та поширюючи дезінформацію”.
Рінкевичс зауважив, що союзники НАТО намагаються зрозуміти, як реагувати, поки що не вдаючись до статті 5 Альянсу. Серед варіантів, що розглядаються, зокрема заборона для російських дипломатів залишати межі країни, в якій вони акредитовані. Раніше на такий крок пішла Польща, де почастішали випадки диверсій.
Тоді як агресивніший варіант міг би включати інформаційну кампанію всередині РФ про те, у що щодня обходиться Росії війна проти України.
Якщо ви середньостатистичний росіянин, то не має пройти й дня, щоб вам не нагадали про величезну кількість жертв, понесених російськими військами, — пояснив аналітик Еліот Коен.
Разом з тим, співрозмовники газети відзначили труднощі з виробленням відповіді на диверсійну діяльність Росії. Одна з проблем у формулюванні відповідної відповіді полягає в тому, що інциденти часто здійснюються проксі-серверами, що ускладнює приписування їх безпосередньо Росії. Кремль послідовно відкидає звинувачення європейських урядів у гібридній війні. Окрім того, атаки Москви непередбачувані, здійснюються в різних формах і мають асиметричний характер, в результаті дії у відповідь загрожують ескалацією.
Один із західних радників з питань оборони також розповів FT, що Росія має високорозвинену лексику для ведення гібридної війни” і систематично застосовує її. Тоді як Захід настільки відстав, що навіть “не має визначення того, що таке гібридна війна”.
Раніше розвідслужби Європи попередили уряди країн про підготовку Росією диверсій у всьому регіоні. Такі випадки вже зафіксували у Швеції, Чехії, Естонії, Франції, Німеччині та Великій Британії.
Ми повинні мати можливість обговорювати всі види інструментів [відплати], – наголосив Рінкевичс. – Я не кажу, що всі вони можуть бути використані. Але якщо ми обмежимося, без будь-яких дискусій, ми просто запрошуємо Росію до подальших дій — а вони майстри гібридної війни.
Нещодавно стало відомо, що Служби безпеки в Європі в стані підвищеної готовності після серії таємничих пожеж і атак на інфраструктуру в Балтії, Німеччині та Великій Британії.
Слідчі вже заявили про потенційну причетність Росії до підпалу в східному Лондоні, пожежі в ТЦ у Польщі, спроби диверсії в Баварії в Німеччині та антисемітських графіті в Парижі.
Хоча немає доказів того, що будь-який із цих інцидентів скоординований, служби безпеки вважають, що вони можуть бути частиною системної спроби Росії дестабілізувати Захід, який підтримує Україну. Це питання обговорили на саміті міністрів закордонних справ і оборони в Брюсселі.
Представники розвідки США та союзників відслідковують зростання кількості диверсійних операцій у Європі з боку РФ. Дії РФ є частиною російської кампанії з підриву постачання озброєння Україні.
Операції включають підпали або спроби підпалів низки об’єктів, зокрема складу у Великій Британії, лакофарбового заводу в Польщі, житлових будинків у Латвії та магазинів IKEA у Литві.
Також зазначається, що особи, яких підозрюють у роботі на РФ, могли планувати напади на військові бази США.
Хоча такі дії можуть здатися випадковими, американські та європейські посадовці з безпеки запевняють, що вони є частиною узгоджених зусиль Росії, які спрямовані на уповільнення збройових постачань Києву. Офіційні особи зауважили, що цією кампанією керує російська військова розвідка ГРУ.
Атаки не перервали потік озброєння в Україну, однак деякі представники служби безпеки пояснили, що Росія намагається посіяти страх і змусити європейські країни посилити безпеку в усьому ланцюжку постачання зброї, додаючи витрати та сповільнюючи темпи передачі.
- У Польщі арештовано 9 осіб за підозрою у вчиненні диверсій, скоєних за вказівками російських спецслужб.
- Європейські спецслужби попередили уряди своїх країн про плани Росії щодо здійснення диверсій по всьому європейському континенту. Відомості надійшли від розвідувальних агентств трьох європейських країн.
- Президент Франції Емманюель Макрон заявив у четвер, 4 квітня, що він не сумнівається, що Росія зловмисно націлиться на Олімпійські ігри в Парижі цього літа.
- У Нижній Саксонії (Німеччина) стався підпал садового будинку Арміна Паппергера, керівника німецького машинобудівного та збройового концерну Rheinmetall. За словами поліції, інцидент відбувся у містечку Германсбург.
- Сейм Литви схвалив поправки до законів, що дозволять великим компаніям оборонної промисловості швидше розпочати розвиток проєктів на території країни. Відповідна зміна у правилах дозволить великим виробникам почати розробляти проєкти без отримання дозволів на будівництво.
- Вранці 17 квітня всередині однієї з будівель на території заводу BAE Systems у Великій Британії стався вибух. Компанія спеціалізується на виробництві боєприпасів та артилерійських систем, зокрема й для постачань в Україну.
В Хмельницькому обласному ТЦК та СП повідомили, що чоловік намагався дати хабар їхнім військовослужбовцям, а коли ті відмовились, застосував проти них сльозогінний газ.
За даними Міністерства оборони США, численні ядерні супротивники кидають виклик безпеці США, їх союзників і партнерів. Тому відомство оголосило про коригування своєї стратегії ядерного стримування.
Міністр національної оборони Канади Білл Блер заявив, що довгоочікувані системи протиракетної оборони США, які допоміг закупити канадський уряд, вже доставили в Україну.
Британський банк HSBC припинив обробку всіх платежів з Росії та Білорусі для клієнтів персонального банківського обслуговування, повідомили в компанії у п’ятницю, 22 листопада.
Українські військові підтвердили використання ракет британського виробництва Storm Shadow по території Росії й високопоставлені військові джерела назвали удар “дуже успішним”.