Захід намагається узгодити деталі підготовки українських пілотів на F-16

Джерело: Politico

Західні союзники України досі не узгодили деталі навчання українських пілотів на винищувачах F-16. Водночас офіційні особи США зауважують, що, найімовірніше, Україна отримає літаки не раніше весни 2024 року.

Суперечка союзників відбувається, коли Україна вимагає додаткового військового потенціалу, щоб прорвати оборону Росії на полі бою.
Україна посилює тиск на союзників, щоб вони відправили F-16, оскільки Росія вийшла з зернової угоди, яка дозволяла цивільним суднам транспортувати зерно через Чорне море.

Одна з пропозицій щодо навчання, яка обговорювалася, передбачає відправку українських пілотів до Сполучених Штатів для проходження навчання у 162-му авіакрилі, підрозділі Повітряної Національної гвардії, що базується в Тусоні, штат Аризона, який уже навчає іноземних партнерів на F-16.

Проте, за словами двох офіційних осіб США та одного європейського посадовця, ця ідея не мала успіху.

Інший план передбачає відправку американських військових пілотів до Європи для навчання українців за межами США.

Двоє американських посадовців заявили, що нічого не планується, і остаточних рішень не прийнято.

“Співпраця триває. Ми працюємо з нашими партнерами та союзниками, щоб визначити найбільш практичний спосіб реалізації цього плану”, — сказав один із посадовців.

Коаліція зробила певні кроки для початку навчання. Аерокосмічний підрядник Draken International почав набирати військових пілотів у відставці для навчання українців, за словами одного з офіційних осіб США та згідно з оголошенням про вакансію, яке згодом було видалено.

Навчання відбуватимуться на об’єкті, який будується в Румунії і який, як передбачається, стане регіональним центром підготовки F-16 .

Європейські чиновники повідомили, що ще один навчальний центр буде створено в Данії.

Європейські партнери сподіваються, що навчання може розпочатися цього літа, швидше за все, в Європі, заявила цього тижня речниця Пентагону Сабріна Сінгх. Тим часом Велика Британія планує розпочати базову льотну та мовну підготовку українських пілотів протягом кількох тижнів, сказала вона.

“З точки зору будь-яких поставок літаків або будь-яких додаткових часових рамок, я просто не маю нічого для вас сьогодні”, — сказала Сінгх.

Попри різні амбітні терміни, навчання не може розпочатися на F-16, доки Державний департамент США офіційно не схвалить передачу відповідних навчальних матеріалів, таких як посібники з експлуатації та тренажери польоту. Це підписання, яке вимагається відповідно до експортних обмежень, досі не відбулося.

Відповідаючи на нещодавнє запитання про затримку, радник з національної безпеки Джейк Салліван, схоже, поклав відповідальність на європейців, сказавши, що цим країнам потрібно ще кілька тижнів, щоб створити необхідну інфраструктуру навчання.

Речник міністерства оборони Данії відмовився від коментарів; Речник міністерства оборони Нідерландів не відповів на запит про коментар. Представник Державного департаменту США також відмовився коментувати запропоновану передачу матеріалів.

Насправді офіційні особи США кажуть, що літаки прибудуть не раніше весни.

“Ми, мабуть, залучимо кількох пілотів до кінця року, але справжній F-16 з українськими кольорами навряд чи буде раніше весни”, – сказав четвертий посадовець США.

Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен повідомила, що країна профінансує українську оборонну промисловість на 130 млн євро. 

Британське видання The Economist опублікувало обкладинку-ребус з “прогнозом” на 2025 рік. Серед тем – військові конфлікти, зміни клімату, штучний інтелект та інше.

Через 1000 днів з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Кремлі спробували пояснити, чому напад відбувається не за планами Москви. Так, прессекретар Путіна Дмитро Пєсков поскаржився на участь у війні “усього НАТО”.

Київський апеляційний суд ухвалив рішення залишити під вартою військовослужбовця 56-ї окремої мотопіхотної Маріупольської бригади Сергія Гнезділова. Його звинувачують у самовільному залишенні військової частини (СЗЧ).

Від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України 24 лютого 2022 року команда Петра Порошенка спрямувала на допомогу ЗСУ понад 6 мільярдів 247 мільйонів гривень.