Захід ризикує набагато гіршим конфліктом, якщо підведе Україну – The ​​Observer

Джерело: текст The ​​Observer, опублікований у The Guardian

Минулого тижня президент США Дональд Трамп підкреслено голосно намагався тиснути на главу РФ Володимира Путіна, щоб той завершив війну проти України, попри те, що протягом виборчої кампанії кандидат від Республіканської партії критикував витрати на військову допомогу Києву. Він стверджував, що війна не почалася б, якби він був у Білому домі, і хвалився, що зміг би закінчити її “за 24 години”.

Однак тон Трампа різко змінився після того, як він розпочав другий термін на посаді президента США. Відмова Путіна вступити у переговори поставила під загрозу не тільки Росію, а й Україну, сказав він.

Я вважаю, що він повинен укласти угоду. Я вважаю, що він знищує Росію, — за цими словами швидко пішли явні погрози. — Російська економіка руйнується, — заявив Трамп. Путін повинен “зупинити цю абсурдну війну”, або ж постане перед американськими митами, податками і додатковими санкціями. — Ми можемо зробити це легко або складно – а легкий шлях завжди кращий.

У своїй інавгураційній промові Трамп зобразив себе глобальним миротворцем. Однак навіть цей виразний нарцис, пише видання, мусить розуміти, що його обіцянка завершити війну за одну ніч була абсурдною. Те, що, ймовірно, змінило його думки, – це ретельне і вміле лобіювання з боку Володимира Зеленського. Президент України кілька місяців передавав одне просте послання: Росія розпочала війну, Київ готовий до переговорів, Путін – проблема. Один з його найпереконливіших аргументів, принаймні в очах Трампа, полягає в тому, що протистояння шкодить бізнесу і завдає шкоди економічним інтересам США.

Трамп, ймовірно, продовжить виступати проти відправки нових мільярдних пакетів військової допомоги Україні. Однак він може виявити, що його власна риторика неминуче веде його в тому напрямку. У своїх заявах Путін відкинув загрозу нових санкцій і повторив, що готовий до прямих переговорів. Він назвав Трампа “розумним” і “сміливим”, вважаючи, що зможе обдурити його. Можливо, він має рацію – і це велика тривога для України та Європи, припускає автор.

Протиставляючи Трампові прогнози щодо колапсу Росії, Путін отримав підтримку від президента Китаю Сі Цзіньпіна, нову стратегічну угоду з Іраном і постійну готовність Північної Кореї надсилати своїх нещасних солдатів для загибелі в м’ясорубці на фронті. Готуючись до можливих мирних переговорів, ініційованих США, Путін також розширює умови Москви. До цього часу Росія наполягала на збереженні 20% української території, яку вона окупувала, і забезпеченні майбутньої нейтральності та військово роззброєного.

Путін явно вірить, що він виграє. Тепер він також відкидає будь-яку початкову угоду, що “заморожує” війну; для будь-якого припинення вогню Київ спершу нібито повинен прийняти всі умови Москви, заявляє він. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров також вимагав повного перерозподілу “загальних заходів безпеки” в Європі для розв’язання довгострокових проблем Росії.

Розмова вже не лише про нинішню війну проти України. Це розмова про майбутню війну між Росією і Заходом. За деякими ознаками, ця більша війна, неоголошена і прихована, вже триває. Минулого тижня розпочалися спільні військово-морські патрулі НАТО в Балтійському морі, щоб знизити ризик нових саботажів підводних трубопроводів і комунікаційних кабелів з боку Росії та Китаю.

Путін тепер представляє свою країну як учасника ескалаційної глобальної боротьби з міжнародним порядком, очолюваним США. Він і його союзники намагаються його зруйнувати.

Ось чому важливо, щоб заклик Зеленського до дій, досягнення миру через силу, був почутий і виконаний. Глава британського уряду Кір Стармер мав рацію, під час недавніх візитів в Україну і Польщу, закликаючи союзників “подвоїти зусилля” щодо підтримки Києва для досягнення “миру на умовах України”. Генсек НАТО Марк Рютте також має рацію, закликаючи до збільшення національних бюджетів на оборону. І Зеленський має рацію, закликаючи Європу в цілому прокинутися до повного масштабу російської загрози, виконати свої глобальні зобов’язання – і бути готовою, наприклад, відправити десятки тисяч військових до України для забезпечення припинення вогню і стримування нової агресії.

Навіть Трамп, ймовірно, поступово розуміє, що не буде миру ніде, якщо Путін переможе, — резюмує The ​​Observer.

Голова Міністерства природних ресурсів і екології РФ Олександр Козлов заявив, що пляжі Чорноморського узбережжя стануть придатними для безпечного відпочинку людей лише через рік. Причиною стало забруднення продуктами нафти. 

Триває 1069-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 831 тисячу осіб.

Російські війська 27 січня атакували ударними безпілотниками об’єкти критичної інфраструктури Івано-Франківщини.

За даними аналітиків, українські війська просунулися на Курщині та відновили позиції в Торецьку. Тоді як росіянам вдалось просунутися поблизу Борової, Покровська та Курахового.

У Центрі нацспротиву заявили, що Кремль намагається закріпити контроль над тимчасово окупованими територіями, попри спротив місцевого населення.