Західні банки фінансують діяльність підсанкційного російського олігарха на окупованій території України – NYT
Джерело: The New York Times
Російський бізнесмен Костянтин Малофєєв перебуває під фінансовими санкціями Заходу майже десять років, одначе, використовував американські та європейські банки, щоб зібрати гроші для дитячих будинків у регіоні, що є центром програми Кремля з депортації українських дітей до Росії.
Малофєєв неодноразово закликав до повернення “російської імперії” та заперечував існування української ідентичності.
Росіянин був відключений від більшості західних фінансових систем з 2014 року, коли Міністерство фінансів США та інші міжнародні регулятори звинуватили його у фінансуванні російських проксі-сил в Україні.
Однак, виявляється, Малофєєв досі продовжує використовувати свою організацію, фонд “Святого Василія Великого”, з метою збору коштів для дитячих будинків в окупованих Росією українських територій.
The New York Times отримало записи, які підтверджують нещодавній переказ американської валюти на рахунок російської організації в московському відділенні угорського банку OTP Bank.
OTP заявив, що не обговорюватиме своїх клієнтів, посилаючись на політику конфіденційності.
На сайті так званої “благодійної” організації зазначено, що міжнародні пожертви надходять через Bank of America і Deutsche Bank. Але представники обох компаній заявили, що наразі жодна з них не має бізнесу з філією OTP у Москві.
Згідно з базою даних, створеною командою аналітиків, один із дитячих будинків, спонсорованих фондом Малофєєва, визначений як, з “високою ймовірністю”, місце переведення українських дітей.
Сам фонд не був занесений до чорного списку ні американської, ні європейської влади. Проте, згідно з “правилом 50%” Міністерства фінансів США, санкції проти Малофєєва автоматично поширюватимуться на будь-яку компанію, в якій він є мажоритарним власником. Європейський Союз має схожі правила для організацій, у яких особи з чорного списку мають “вирішальний вплив”.
Малофєєв заснував фонд у 2007 році та є головою його правління. В офіційному російському юридичному реєстрі він значиться як генеральний директор.
Його здатність переказувати гроші за допомогою західних банків є прикладом того, як санкції — улюблене покарання Заходу проти Росії багато в чому залежать від примусу з боку банків і можуть бути предметом інтерпретації.
Представники Bank of America і Deutsche Bank заявили, що банки дотримувалися всіх правил. Міністерство фінансів США відмовилося від коментарів. Європейські регулятори не дали коментарів, водночас зазначили, що виконання санкцій залежить від національних урядів.
Минулого року Росія незаконно анексувала частини України, і Малофєєв повторив заяву Кремля про те, що всі діти з цього регіону “належать” РФ.
Деякі діти описували болісний процес примусу, обману та застосування сили, коли їх перевозили до Росії, поміщали до державних установ чи прийомних родин і піддавали “перевихованню”.
Після цих повідомлень Міжнародний кримінальний суд у березні видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової, посадовиці, що очолювала зусилля стосовно незаконної депортації дітей.
Фонд — це чорний хід для Малофєєва та Росії, що дозволяє продовжити операцію з іноземного впливу, – зазначив Джелле Постма, колишній офіцер розвідки Нідерландів, який зараз очолює дослідницьку установау, що займається іноземним втручанням.
Минулого року Міністерство юстиції США звинуватило Малофєєва у спробі ухилитися від санкцій. Це була перша кримінальна справа, порушена міжвідомчою оперативною групою адміністрації Байдена, створеною для боротьби з незаконним обігом російських грошей.
Згодом Міністерство юстиції США оголосило, що спрямує 5,3 мільйона доларів, конфіскованих у Малофєєва, на відновлення України.
Хоча це перше спрямування Сполученими Штатами конфіскованих російських коштів на відновлення України, воно не буде останнім, – заявив у своїй заяві генеральний прокурор Меррік Гарланд.
- Жозеп Боррель заявив, що санкції проти РФ працюють і погіршили їхній промисловий та технологічний потенціал.
- США закликають Туреччину не допомагати РФ обходити західні санкції.
- 16 серпня США запровадили санкції проти трьох компаній із Казахстану, РФ та Словаччини, які сприяють торгівлі зброєю між РФ та КНДР.
- 16 серпня Швейцарія ухвалила рішення про запровадження додаткових санкцій проти РФ.
Сенатор-республіканець Ліндсі Грем спрогнозував “рекордний потік озброєння” Україні вже найближчими днями.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 липня. На даний час загалом відбулося 152 бойових зіткнення.
Президент США Дональд Трамп розглядає можливість конфіскувати близько $5 млрд російських активів за кордоном і передати їх Україні.
В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.
У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).