Закон про допомогу постраждалим від сексуального насилля на війні набере чинності у червні
Джерело: ZN
З червня 2025 року в Україні набере чинності закон про Закон “Про правовий і соціальний захист осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України, та надання їм невідкладних проміжних репарацій”.
Верховна Рада ухвалила даний закон ще у листопаді 2024 року. Станом на зараз він підписаний президентом України Володимиром Зеленським, але набере чинності лише з червня.
Цей закон визначає правовий статус жертв сексуального насильства та механізми надання їм допомоги, включно з грошовими виплатами та реабілітацією.
Аналітик Правозахисної групи “СІЧ” Віктор Філатов зауважив, що сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК), — це воєнний злочин, який, відповідно, потребує збору доказів за міжнародними стандартами з можливістю подальшого їх використання в міжнародних інстанціях.
Це підвищує шанси притягнути найвище керівництво РФ до кримінальної відповідальності й забезпечити потерпілим отримання належних репарацій коштом країни-агресора.
Ухвалений закон, наголосив Філатов, важливий, оскільки він передбачає реальну підтримку та відновлення прав тим, хто зазнав сексуального насилля унаслідок повномасштабного вторгнення Росії.
Закон передбачає створення спеціальної комісії, до якої самостійно звертатиметься постраждала особа. Саме ця комісія визнаватиме чи не визнаватиме заявника постраждалою особою
“Постраждалою особою може визнаватися як жертва сексуального насильства, так і дитина, яка народилася внаслідок цього. Також цей закон дасть змогу забезпечити доступ постраждалим до невідкладних проміжних репарацій”, – додав Філатов.
Невідкладні проміжні репарації, передбачені для постраждалої особи:
- отримання інформації про свої права та можливості їх реалізації
- право на безоплатне проходження реабілітації незалежно від місця проживання
- право на отримання невідкладної грошової виплати, безоплатну правничу допомогу
- отримання тимчасового притулку для безпечного проживання
- безоплатне отримання соціальних послуг
Водночас яким буде розмір грошових виплат у законі не визначено.
Варто також зауважити, що у країнах, де також були збройні конфлікти, розслідування справ про сексуальне насильство могло тривати роками. Тобто, очікувати на репарації та правосуддя над кривдниками постраждалі особи можуть і десятиліттями.
- Повномасштабне вторгнення Росії негативно вплинуло на ситуацію з домашнім насильством в Україні. Про це заявила директорка Київського міського центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству (КМЦГР) Тетяна Зотова.
- За повідомленням Катерини Левченко, до проєкту з проміжних репарацій за компенсаціями після пережитого сексуального насильства на війні звернулось більше чоловіків, аніж жінок.
1 липня Сенат США проголосував податковий законопроєкт, запропонований президентом Дональдом Трампом.
Результати дослідження, проведеного науковцями із південнокорейських університетів Чунан та Йонсе, засвідчили, що перепрацювання може вливати на структуру людського мозку.
Президент Володимир Зеленський привітав Данію з початком головування в Раді ЄС, висловивши сподівання, що наступні пів року стануть “періодом важливих рішень”.
В Азербайджані двох з восьми російських громадян, затриманих раніше в Баку, арештували на чотири місяці.
Президент США Дональд Трамп презентував лінійку парфумів, які вже доступні для придбання. До серії увійшли чоловічі одеколони “Fight Fight Fight” і “Victory 47”, а також жіночі парфуми з тими ж назвами.