Запорізьку АЕС переводять у стан «холодної зупинки» — глава МАГАТЕ

Джерело: пресслужба МАГАТЕ

21 листопада МАГАТЕ звітувало щодо ситуації на тимчасово захопленій російськими військами Запорізькій АЕС. Глава агентства Рафаель Гроссі повідомив, що на ЗАЕС вивели енергоблок №5 зі стану “гарячої зупинки”.

Зазначається, що рішення прийняли, аби визначити причину виявлення бору в контурі охолодження.

Натомість блок №4 залишиться в режимі гарячої зупинки. На цей час немає планів виведення другого блоку на гарячу зупинку замість п’ятого.

Експертам МАГАТЕ повідомили, що концентрація бору в ураженому контурі охолодження залишається нижчою за межі, дозволені його технічними характеристиками. Крім того, не було виявлено радіоактивності у вторинному контурі охолодження. Борована вода використовується в первинному теплоносії для підтримки ядерної безпеки.

Також експерти МАГАТЕ на місці продовжують збирати інформацію, щоб зрозуміти причину події, яка сталася минулого тижня, у результаті якої блок №6 покладався на дизельний генератор протягом 90 хвилин.

Зауважимо, 19 листопада на Запорізькій АЕС стався витік борованої води з теплоносія першого контуру п’ятого енергоблоку.

Нагадаємо, що понад рік тому, 1 вересня 2022 року, у відповідь на офіційний запит України на тимчасово окупованій ЗАЕС розпочала роботу постійна моніторингова місія Міжнародного агентства з атомної енергії. Початок роботі місії дав гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, який тоді ж відвідав ЗАЕС.

Відтак, постійна місія МАГАТЕ на Запорізькій АЕС стала першою з експертних місій Агентства на українських АЕС. Згодом Україна звернулася до МАГАТЕ з пропозицією розширити роботу місій на всі українські АЕС, адже через обстріли РФ склалася загрозлива ситуація для функціонування української атомної генерації.

Зокрема, у листопаді після масштабного обстрілу одночасно всі українські АЕС були знеструмлені та перейшли на аварійне живлення дизель-генераторами. У січні 2023 року для здійснення безперервного контролю і моніторингу ядерної та радіаційної безпеки члени місії прибули на майданчики Південноукраїнської, Рівненської, Хмельницької, а також Чорнобильської АЕС.

Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.

Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.

В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.