Здобувачі профтехосвіти, які вступили після 25 років, можуть втратити право на відстрочку
Джерело: Верховна Рада
У Верховній Раді розглядають законопроєкт Кабінету Міністрів, який унеможливить використання освіти як способу уникнення мобілізації.
Профільний підкомітет Комітету Верховної Ради з питань освіти розглядає законопроєкт №13193 про внесення змін до статті 23 Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, який стосується прав педагогічних працівників та здобувачів освіти.
Зазначається, що цей законопроєкт:
- унеможливить використання освіти, як способу від виконання конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, і посилить правопорядок у закладах освіти
- педагогічні працівники з науковими ступенями отримують право відстрочки від призову по мобілізації
- зменшить кількість порушень законодавства про мобілізацію
- дозволить уникнути використання бюджетних коштів на задоволення судових позовів здобувачів освіти у непослідовному порядку тощо.
За останні пів року значно зросла кількість військовозобов’язаних чоловіків старше 25 років, які навчаються за професійною (професійно-технічною) освітою — до 17 338 осіб, а також за фаховою передвищою освітою — до 75 618 осіб. Вони здобувають освіту послідовно на основі базової або повної загальної середньої освіти та мають право на відстрочку.
Уряд пропонує внести зміни до статті 23 Закону про мобілізацію та викласти її у новій редакції:
Призову на військову службу під час мобілізації та в особливий період не підлягають також:
1) учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше року досягнення граничного віку направлення для проходження базової військової служби, визначеного статтею 15 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, та здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, а також докторанти та лікарі (фармацевти) – інтерни, лікарі – резиденти. Норма цього пункту поширюється на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах) України, які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону України “Про освіту”;
2) наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники закладів вищої освіти, наукові працівники наукових установ і організацій, науково-педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, які мають науковий ступінь, та педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої та позашкільної освіти. Норма цього пункту поширюється на відповідних працівників, які працюють у закладах вищої освіти, наукових установах і організаціях, закладах фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки, а також на педагогічних працівників державних та комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 1 січня 2025 року працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти, що організовують роботу за мистецьким, еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, спортивним, військово-патріотичним напрямами з навантаженням не менше ніж 0,75 ставки.
- Міноборони ініціювало внесення змін до законодавства, що передбачають 12-місячну відстрочку від мобілізації для добровольців, котрі відслужили за “Контрактом 18–24”. Уряд схвалив відповідний законопроєкт на засіданні у п’ятницю.
1 липня Верховий Суд Польщі визнав дійсними вибори президента 2025 року. Відповідно обраним главою держави став Кароль Навроцький.
На російсько-українській війна загинув командир 110 окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка полковник Сергій Захаревич.
Компанія Ferrero анонсувала випуск нового продукту в лінійці Nutella – Nutella peanut. Це перша смакова новинка бренду за 61 рік існування, яка з’явиться у продажу в США навесні 2026 року.
Німеччина запровадила додаткові заходи для протидії “тіньовому флоту” Росії в Балтійському морі.
Запропонований бюджет адміністрації Дональда Трампа передбачає закриття лабораторії на вершині гори в Гаваях, де з 1950-х років науковці збирають переконливі докази того, що зміна клімату спричинена саме людською діяльністю.