Зміни клімату можуть спричинити зменшення мозку людей – результати дослідження
Джерело: Science alert
Вчені встановили зв’язок між змінами клімату в минулому та зменшенням мозку людини. За їхніми словами, у такий спосіб тіло людини адаптується до змін.
Група дослідників на чолі з вченим-когнітивістом Джеффом Морганом Стайбелом із Музею природної історії в Каліфорнії працювала над вивченням зміни мозку людини за останні 50 тисяч років. Як повідомляється, це дослідження дозволило краще зрозуміти, як люди адаптуються до стресу, спричиненого змінами навколишнього середовища.
Під час дослідження вчені проаналізували дані про розміри мозку 298 представників роду Homo та порівняли їх із даними про зміни клімату за останні 50 тисяч років. Ця інформація враховувала відомості про глобальну температуру, вологість і кількість опадів. З дослідження випливає, що тепліший клімат спричиняв зменшення розмірів мозку людей.
Вчені розділили скам’янілості, які вивчали, на групи, залежно від віку, а потім проаналізували, використавши чотири вікові діапазони: 100 років, 5, 10 та 15 тисяч років. Далі розміри мозку зіставили з даними про клімат.
Завдяки аналізу вдалося прослідкувати загальну закономірність між зміною розміру мозку у Homo зі зміною клімату при підвищенні та зниженні температури. У людей спостерігалося значне зменшення середнього розміру мозку, що склало трохи більше 10,7% протягом усього періоду голоценового потепління.
“Схоже, що зміни розміру мозку відбуваються через тисячі років після зміни клімату, і це особливо помітно після останнього льодовикового максимуму, приблизно через 17 тисяч років. У той час, як акліматизація розгортається в межах одного покоління, а природний відбір може відбутися лише за кілька послідовних поколінь, адаптація на рівні виду часто займає багато послідовних поколінь”, – пояснив Стайбел.
Зважаючи на це, можна припустити, що нинішні тенденції глобального потепління можуть вплинути на мозок людини.
“Навіть незначне зменшення розміру мозку у сучасних людей може завдати суттєвого впливу на нашу фізіологію чином, який до кінця не вивчено”, – розповів Стайбел.
Водночас аналіз засвідчив, що на розміри мозку впливала не лише температура, хоча вона вважалася вирішальним чинником. Свій вплив мали також вологість та рівень опадів. Так, дослідникам вдалося знайти слабку кореляцію між посухою та відносно великими розмірами мозку.
- Приблизно місяць тому дослідники знали про проблему, коли сотні морських левів почали спливати на пляжі Південної Каліфорнії. Сильні, але зазвичай неагресивні морські ссавці раптом почали кусати людей, які до них наближалися.
- Посеред Індійського океану є величезна гравітаційна діра, яка десятиліттями збентежила вчених.
У російському місті Казань на місцевому пороховому заводі сталися вибухи після атаки українських безпілотників, повідомила адміністрація Кіровського та Московського районів міста.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц розкритикував президента Польщі Анджея Дуду через пропозицію польського глави конфіскувати російські активи і передати Україні.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 22 грудня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 207 бойових зіткнень.
Українська армія, виснажена майже трьома роками повномасштабної війни, все частіше постає перед гострою нестачею особового складу. Все більше мобілізованих — старші чоловіки, а кадрова криза досягла такого рівня, що Генеральний штаб наказав переводити військовослужбовців із підрозділів протиповітряної оборони у піхоту.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп повідомив, що глава РФ Володимир Путін сказав, що хоче зустрітись з ним “якнайшвидше”.