Зміни клімату можуть спричинити зменшення мозку людей – результати дослідження

Джерело: Science alert

Вчені встановили зв’язок між змінами клімату в минулому та зменшенням мозку людини. За їхніми словами, у такий спосіб тіло людини адаптується до змін.

Група дослідників на чолі з вченим-когнітивістом Джеффом Морганом Стайбелом із Музею природної історії в Каліфорнії працювала над вивченням зміни мозку людини за останні 50 тисяч років. Як повідомляється, це дослідження дозволило краще зрозуміти, як люди адаптуються до стресу, спричиненого змінами навколишнього середовища.

Під час дослідження вчені проаналізували дані про розміри мозку 298 представників роду Homo та порівняли їх із даними про зміни клімату за останні 50 тисяч років. Ця інформація враховувала відомості про глобальну температуру, вологість і кількість опадів. З дослідження випливає, що тепліший клімат спричиняв зменшення розмірів мозку людей.

Вчені розділили скам’янілості, які вивчали, на групи, залежно від віку, а потім проаналізували, використавши чотири вікові діапазони: 100 років, 5, 10 та 15 тисяч років. Далі розміри мозку зіставили з даними про клімат.

Завдяки аналізу вдалося прослідкувати загальну закономірність між зміною розміру мозку у Homo зі зміною клімату при підвищенні та зниженні температури. У людей спостерігалося значне зменшення середнього розміру мозку, що склало трохи більше 10,7% протягом усього періоду голоценового потепління.

“Схоже, що зміни розміру мозку відбуваються через тисячі років після зміни клімату, і це особливо помітно після останнього льодовикового максимуму, приблизно через 17 тисяч років. У той час, як акліматизація розгортається в межах одного покоління, а природний відбір може відбутися лише за кілька послідовних поколінь, адаптація на рівні виду часто займає багато послідовних поколінь”, – пояснив Стайбел.

Зважаючи на це, можна припустити, що нинішні тенденції глобального потепління можуть вплинути на мозок людини.

“Навіть незначне зменшення розміру мозку у сучасних людей може завдати суттєвого впливу на нашу фізіологію чином, який до кінця не вивчено”, – розповів Стайбел.

Водночас аналіз засвідчив, що на розміри мозку впливала не лише температура, хоча вона вважалася вирішальним чинником. Свій вплив мали також вологість та рівень опадів. Так, дослідникам вдалося знайти слабку кореляцію між посухою та відносно великими розмірами мозку.

20 лютого дрони СБУ знеструмили та зупинили роботу нафтоперекачувальної станції “Нововєлічковская” у Краснодарському краї РФ.

Агентство Associated Press (АР) подало до суду на трьох чиновників адміністрації президента США Дональда Трампа, звинувативши Білий дім у порушенні свободи слова. Журналістів АР перестали пускати до пулу Білого дому, бо агентство продовжує називати затоку Мексиканською, а не Американською.

Італійці закликають не допустити до участі у Євробаченні представника Естонії TOMMY CASH, бо обурені його піснею для конкурсу “Espresso Macchiato”.

Палестинське збройне угрупування ХАМАС передало Ізраїлю тіла трьох членів сім’ї Бібас – матері та двох дітей. Однак, експертиза не змогла ідентифікувати тіло жінки взагалі, а розтин тіл дітей показав, що їх “жорстоко вбили”.

У французькій Тулузі двоє бездомних виграли джекпот розміром 500 000 євро. Виграшний лотерейний білет вони придбали кредитною картою, яку вкрали.