18 травня — День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Джерело: Букви

Сьогодні, 18 травня, відзначають 80-ті роковини депортації кримськотатарського народу із Криму.

Цей день вважається одним із найбільших злочинів комуністичного режиму, коли понад 190 тисяч кримських татар насильно переселили до віддалених регіонів Радянського Союзу.

18 травня 1944 року розпочалася спецоперація військ НКВД зі звільнення Кримського півострова від корінного населення. Загалом за три дні з Криму вивезли понад 190 тисяч кримських татар. Також у 1944 році з півострова депортували понад 40 тисяч болгар, вірмен, греків, турків і ромів.

У більшості випадків кримським татарам не пояснювали, що відбувається, куди саме їх везуть, а на збори давали не більше 15 хвилин. Кримські татари покинули власні домівки не готовими до довгої та виснажливої дороги й облаштування на чужині. Всього було депортовано 47 885 сімей.

Верховна Рада України Постановою від 12 листопада 2015 року № 792-VIII “Про визнання геноциду кримськотатарського народу” визнала депортацію з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу і встановила в Україні 18 травня День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

У Постанові наголошується: “Системний тиск на кримськотатарський народ, репресії громадян України за національною ознакою, організація етнічно і політично мотивованих переслідувань кримських татар, їхніх органів, таких як Меджліс кримськотатарського народу та Курултай кримськотатарського народу, на тимчасово окупованій території України з боку державних органів Російської Федерації, починаючи з дати тимчасової окупації, є свідомою політикою етноциду кримськотатарського народу”.

Латвія та Литва у 2019 році, Канада у 2022 році також визнали депортацію кримських татар — актом геноциду. За інформацією Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, триває робота із визнання депортації актом геноциду в інших країнах.

Росія заперечує геноцид кримських татар в 1944 році й не бере відповідальності за сталінські репресії та депортацію. Ба більше, після окупації у 2014 році АР Крим та міста Севастополя, РФ продовжила злочини тоталітарного радянського режиму проти кримських татар: чинить репресії та переслідування, цілеспрямовано порушує їх права як корінного народу України, незаконно призиває на військову службу, руйнує культурну спадщину, фальсифікує історію, мілітаризує освіту та суспільне життя.

Через 80 років після депортації РФ продовжує тоталітарні, радянські за характером, імперські за духом традиції поневолення, здійснюючи комплексні та системні репресії кримських татар, незгодних з окупацією Кримського півострова, які наближають звільнення Криму.

17 травня, напередодні Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, відбулась офіційна церемонія відкриття мистецької виставки “QIRIM İÇÜN / Заради Криму ”.

Її мета — провести паралелі між сучасними подіями та тими, що передували депортації кримських татар у 1944 році з Кримського півострова.

Серед мистецьких об’єктів та експозицій, представлені:

  • інсталяція “Депортація” та скетчі про ключові періоди та події в історії кримських татар, автором яких є художник Антон Логов;
  • картини кримськотатарських митців;
  • старовинні кольорові фотографії кримських татар початку XIX століття;
  • інсталяція “Doquz”, яка складається з різних предметів побуту кримських татар, автор — кримськотатарський кераміст Рустем Скибін;
  • щоденник депортації “Райські метелики”, в основу якого покладені реальні історії осіб, що пережили депортацію, авторкою яких є Мавілє Халіл;
  • картини Садиха Аджи-Селіма — єдині документальні візуальні твори, які були створені під час депортації;
  • інсталяція, присвячена сучасній російсько-українській війні, а також портрети військовослужбовців кримськотатарського походження, які розповідають про їхній зв’язок з рідною землею, їхніх пращурів, що пережили депортацію.

“Виставка “QIRIM İÇÜN / Заради Криму” — це наша потреба говорити про біль, який ми все ще носимо в собі. Це наша можливість розказати про те, з яких цеглин складається наша ідентичність, як ми бачимо себе та свою історію. “QIRIM İÇÜN / Заради Криму” — це і наш спосіб занурити депортацію в контексти часу, розказати про колоніальну історію Криму та поміркувати про наслідки”, – розповіла кураторка виставки Мавілє Халіл.

 

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.