21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови

Джерело: Букви

Щороку 21 лютого у світі відзначають Міжнародний день рідної мови.

21 лютого 1952 року в Дацці (тепер столиця Бангладеш) студенти вийшли на протест з вимогою визнати бенгальську мову державною, але влада Пакистану жорстоко придушила демонстрацію. У 1971 році Бангладеш проголосив незалежність і встановив 21 лютого Днем загиблих за власну мову.

1999 року ЮНЕСКО ухвалила рішення проголосити 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

Зі святом привітав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

“Сьогодні світ відзначає Міжнародний день рідної мови – свято, що нагадує про фундаментальне право кожного народу спілкуватися рідною мовою у своїй державі. Для нас, українців, це право має особливу ціну, бо сьогодні ми знову змушені захищати його зі зброєю в руках. Коли ворог прагне стерти саме поняття української ідентичності, ми залізно боронимо право бути господарями на своїй землі.

Століттями українську мову намагалися знищити. Її забороняли, принижували та витісняли. Але ми зберегли її – живу, мелодійну, багату. Зберегли попри репресії та переслідування. Українська мова – це наш духовний спадок і запорука майбутнього. Це мова, якою творили Шевченко і Франко, Леся Українка та Маруся Чурай, мова, яка звучить у піснях наших пращурів і в молитвах за наших воїнів. Це та рушійна сила, яка об’єднала українців і весь світ та веде до перемоги України.

Поки звучить українська – живе Україна“.

Також лаконічно привітало й Міністерство внутрішніх справ України.

“Мова — це більше, ніж слова. Це пам’ять поколінь, код нації, основа ідентичності. Століттями українську забороняли й викорінювали, але ми її зберегли і сьогодні вона впевнено звучить в наших вустах. Говорімо українською. Бережімо її. Пишаймося нею”, – написали в МВС.

Своєю чергою Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення наголосила на тому, що сьогодні окупанти намагаються знищити українську та кримськотатарську мови.

“Цього дня ми говоримо про право кожної людини спілкуватися рідною мовою на своїй землі. Сьогодні українці змушені захищати це право зі зброєю в руках.

Війна, розв’язана Росією, націлена знищити українську ідентичність, мову, традиції та навіть національну пам’ять. Пропагандистські кампанії, примусова русифікація та переслідування національних меншин, зокрема кримських татар, є частиною цього процесу.

На тимчасово окупованих територіях – Донеччині, Луганщині, Запоріжжі, Херсонщині – загарбники нещадно стирають усе українське. Закривають українські школи, забороняють мову, глушать мовлення, нищать книги та видавництва, нав’язують свою пропаганду через підконтрольні медіа. Переслідують кожного, хто не зрікається своєї ідентичності.

Методи і політика кремля системні і незмінні. В анексованому Криму Росія репресує кримських татар, позбавляючи їх прав та свободи, а також намагається замінити українську ідентичність на російську. Окупанти закрили українські та кримськотатарські медіа, школи та видання, переслідують журналістів і активістів”.

Триває 1095-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли 866 тисяч осіб.

22 лютого відзначають Міжнародний день підтримки постраждалих від злочинів, та Всесвітній день енцефаліту. За церковним календарем сьогодні день пам’яті мученика Маврикія і ще 70 воїнів.

За даними синоптиків у суботу, 22 лютого, в Україні мінлива хмарність і без опадів.

Президент США Дональд Трамп заявив, що не поїде до Росії для участі у святкуванні Дня перемоги 9 травня.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що команди України та Сполучених Штатів Америки працюють над проєктом угоди. Про це президент розповів під час вечірнього звернення 21 лютого.