Рада ЄС затвердила постанову для використання прибутку від заморожених активів РФ

Джерело: пресслужба Ради ЄС

12 лютого Рада ЄС затвердила постанову, що дає можливість використати прибуток від заморожених активів РФ для відновлення та відбудови України.

Так, Рада ЄС прийняла постанову, що роз’яснює зобов’язання центральних депозитаріїв цінних паперів, які володіють активами та резервами ЦБ Росії, що були іммобілізовані внаслідок обмежувальних заходів ЄС.

Після того, як Росія розпочала незаконне та невиправдане повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, ЄС у координації з міжнародними партнерами вирішив заборонити будь-які операції, пов’язані з управлінням резервами, а також активами ЦБ РФ. Внаслідок цієї заборони відповідні активи, що належать фінансовим установам у державах-членах ЄС, заморожено, – зазначили у повідомленні.

Сьогоднішнє рішення, відповідно до позиції G7, роз’яснює заборону на ці операції, а також правовий статус доходів, які отримують центральні депозитарії у зв’язку з володінням російськими іммобілізованими активами, і встановлює чіткі правила для осіб, які володіють ними. Рада, зокрема, ухвалила, що ЦДЦП, які володіють активами ЦБ РФ на суму понад 1 млн євро, повинні окремо враховувати надзвичайні залишки коштів, що накопичилися в результаті обмежувальних заходів ЄС, а також повинні зберігати відповідні доходи окремо. Крім того, ЦДЦП забороняється розпоряджатися отриманим чистим прибутком.

Затверджена постанова дає можливість Раді ухвалити рішення про можливе встановлення фінансового внеску до бюджету ЄС, зібраного з цього чистого прибутку, для підтримки України та її відновлення на пізнішому етапі.

Цей фінансовий внесок може бути направлений через бюджет ЄС до Фонду України, за яким Рада та Європейський парламент досягли попередньої угоди 6 лютого 2024 року.

Зауважимо, 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”.

22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

Десять співробітників Служби безпеки України та десять військовослужбовців Збройних сил України пройшли тижневе навчання у Національній лабораторії Айдахо, США, де вивчили методи зі збору доказів для криміналістичної експертизи після можливого ядерного удару.

Протягом останніх днів в Ліоні на автомобілях почали з’являтися написи в кольорах українського прапора, а перед тим їх бачили в інших містах Франції. 

Народна депутатка Ніна Южаніна розкритикувала бюджетні витрати на 2024 рік, назвавши їх неприпустимими в умовах війни. Вона наголосила, що 80 млрд грн із державного бюджету мають бути спрямовані на армію, а не на другорядні економічні програми.

Сполучені Штати Америки заздалегідь попередили як Україну, так і союзників про підготовку російськими військами до удару експериментальною ракетою “Орєшнік”.

Судді апеляційної палати ВАКС частково задовольнили апеляційні скарги адвокатів глави Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, зменшивши розмір застави з 500 до 300 млн грн, однак залишили її під вартою.