Южаніна розкритикувала термінове погодження комітетами ВР законопроєкту про реформу БЕБ
Джерело: Ніна Южаніна/Telegram
Народна депутатка з фракції “Європейська Солідарність” Ніна Южаніна розкритикувала розгляд та погодження комітетами Верховної Ради урядового законопроєкту № 10439 про реформу БЕБ. Раніше вона наголошувала, що БЕБ має бути органом, який аналізує економічні ризики, збирає інформацію, і тільки на основі такого аналізу ініціює ті чи інші дії щодо підприємців. Також застерегла, що “маски-шоу” повертають Україну у часи Януковича.
Южаніна повідомила, що 21 лютого майже одночасно у терміновому порядку відбулося засідання двох комітетів ВР: з питань фінансів, податкової та митної політики, а також з питань правоохоронної діяльності.
Як зазначила депутатка, під час засідань розглянули законопроєкти щодо перезавантаження Бюро економічної безпеки та вдосконалення “правових засад його діяльності”. Ці два проєкти уряд розробив на рішення РНБО і наказу президента Володимира Зеленського.
Проте, народна обраниця наголосила, що обіцянки президента представникам громадської спілки “Маніфест 42”, створення Ради з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану виявилися “просто словами”.
Так, вона пояснила, що стосовно створення конкурсної комісії для обрання нового директора БЕБ, щодо проведення конкурсу – погоджено виключно рамкові норми.
Тоді як щодо внесення змін до Кримінального процесуального кодексу, Южаніна процитувала декількох членів профільного комітету, котрі зазначили, що “нічого пропозиції не дають, не вносять ясності, призводять ще до більшого хаосу”.
Чи усвідомлювали ви, що норми закону “Про БЕБ” не передбачають превентивної функції цього органу. Чи розуміли ви, що відсутність концептуального бачення шляхів імплементації ризик-орієнтованого підходу буде головною проблемою і що цей орган не буде реагувати на ризики – лише на вже скоєні злочини. Хто понесе відповідальність за витрачені кошти з держбюджету на утримання БЕБ за всі роки, – поставила запитання депутатка тим, хто “проштовхнув” через парламент взагалі створення Бюро економічної безпеки.
Вона додала, що “вражена рівнем безвідповідальності і цинічних обіцянок, які обернулися брехнею”.
Варто зауважити, що раніше на повідомлення про розгляд законопроєкту, найбільші бізнес-асоціації розкритикували цей документ, натомість підтримали альтернативний – №10439-2. Одначе, комітети рекомендували відхилити альтернативний проєкт закону.
У Центрі протидії корупції зазначили, що “ухвалення законопроєкту в такому вигляді фактично означатиме, що БЕБ залишається під впливом Татарова”.
Бізнес-асоціації перед засіданням комітету заявили підтримку законопроєкту депутата Ярослава Железняка, але депутати підтримали урядову версію, яка не має погодження від міжнародних партнерів, — мовили у повідомленні.
Своєю чергою, посли держав G7 у листі до керівництва українських органів влади застерегли від ухвалення реформи Бюро економічної безпеки, яка не відповідає вимогам європейської інтеграції та програми Міжнародного валютного фонду, повідомляє ЄП, посилаючись на текст лист, який є у розпорядженні видання.
Зазначається, що лист написали на ім’я голови парламенту Руслана Стефанчука, також він адресований прем’єру Денису Шмигалю, голові Офісу президента Андрію Єрмаку та ще кільком урядовцям і парламентарям із правоохоронного та фінансового комітетів.
Посли G7 наголосили, що реформа БЕБ повинна містити чотири ключові положення:
- Відкритий і прозорий конкурс на посаду нового директора БЕБ.
- Незалежний аудит діяльності БЕБ через один і три роки після призначення нового директора.
- Можливість звільнення директора БЕБ на підставі висновків аудиту й неможливість звільнення рішенням уряду на підставі “незадовільних результатів” роботи.
- Переатестація всіх працівників БЕБ і призначення нових протягом року після призначення нового директора за прозорою та врегульованою законом процедурою.
Посли G7 акцентували, що ухвалення будь-якого документа без вказаних складових негативно вплине на фіскальну стабільність країни та виконання умов програми МВФ і європейської інтеграції.
Щобільше, у листі наполегливо рекомендували не включати в закон про БЕБ будь-які положення, які “підривають незалежність інших інституцій”.
- 29 січня Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради два законопроєкти, спрямовані на перезавантаження роботи Бюро економічної безпеки (БЕБ).
- У Верховній Раді розглядається ініціатива про введення базової військової служби для громадян віком до 25 років. Народний депутат та заступник голови оборонного комітету Єгор Чернєв наголосив, що ця ініціатива є альтернативою строковій службі, яка нині діє в Україні.
- На сайті Кабінету міністрів зареєстрували петицію із пропозицією переспрямувати кошти виділені для телемарафонів “Єдині новини” та “Фрідом” на фінансування дронів та пікапів для Збройних сил України.
11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.
Австрійська нафтогазова компанія OMV Gas Marketing & Trading GmbH розірвала довгостроковий контракт з російським “Газпромом” на постачання газу, укладений у 2006 році. Угода мала діяти до 2040 року.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.
Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.
11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.