Греція може постачити Україні зенітно-ракетні комплекси С-300 і Тор-М1

Джерело: Army Recognition

Греція розглядає передачу Україні комплексів С-300 та Тор-М1, зокрема після ракетного удару Росії, який стався поблизу грецького прем’єр-міністра під час візиту в Одесу.

У виданні акцентували, що ця переоцінка знаменує собою поворотний момент після того, як російська ракета вибухнула лише за 500 метрів від конвою, в якому перебували прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс і президент Володимир Зеленський в Одесі 6 березня.

Спочатку країна виключила можливість надання С-300, придбаних Кіпром у 1990-х роках, та доставлених на Крит для послаблення кризи з Туреччиною. Однак важливо зазначити, що Греція вже оголосила про це таке рішення в грудні 2022 року.

Постачання систем можливе у разі отримання Грецією більш сучасної американської системи MIM-104 Patriot.

Раніше стало відомо, що Греція продовжить постачати Україні зброю і боєприпаси у 2024 році, не вичерпуючи своїх запасів. Озброєння закуповуватимуть із Чехії та передадуть напряму Силам оборони.

Також Греція приєдналася до коаліції з розмінування України на чолі з Литвою та Ісландією.

8 березня міністр оборони Рустем Умєров разом з Головнокомандувачем ЗСУ генерал-полковником Олександром Сирським провели важливу телефонну розмову з міністром національної оборони Греції Нікосом Дендіасом. Умєров поінформував керівника оборонного відомства Греції про оперативну ситуацію на фронті.

Сторони обговорили нагальні потреби української армії, зокрема в артилерії та боєприпасах.

Зазначимо, що 6 березня президент Володимир Зеленський під час зустрічі з прем’єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом заявив, що нині сторони почали підготовку до двосторонньої угоди щодо гарантій безпеки.

Довідка. “Тор” — всепогодний тактичний зенітний ракетний комплекс, призначений для вирішення завдань протиповітряної і протиракетної оборони на рівні дивізійної ланки.

Система призначена для прикриття важливих адміністративних, економічних і військових об’єктів, перших ешелонів сухопутних військ від ударів протирадіолокаційних і крилатих ракет, дистанційно пілотованих літальних апаратів, авіабомб що планують (керованих авіабомб), літаків і вертольотів, в тому числі і виконаних по технології “стелс”. Може працювати як в ручному, за участю операторів, так і повністю автоматичному режимі. Водночас система “Тор” сама контролює окреслений повітряний простір і самостійно збиває всі повітряні цілі, що не упізнані системою “свій-чужий”.

С-300 — сімейство радянських зенітно-ракетних комплексів середнього радіуса дії. Серійне виробництво системи під індексом С-300ПТ розпочали в 1975 році. 1978 року були завершені випробування системи, а в 1979 році перший полк С-300 став на бойове чергування.

Залежно від конкретного типу установки і ракет-перехоплювачів, найбільша дальність може сягати 150, 200, 300 кілометрів.

Важливою якістю всіх комплексів сімейства С-300 є здатність працювати в різних поєднаннях всередині однієї модифікації в межах одного комплексу, між модифікаціями (обмежено), а також через різні мобільні вищі командні пункти вибудовувати в батареї з будь-якого складу, кількості, модифікацій, місця розташування, зокрема з впровадженням інших комплексів ППО в єдину для всіх батарею.

Російська влада в рамках кремлівської програми “культурна карта 4+85” планує вивезти з тимчасово окупованої Луганщини близько 5 тисяч дітей. Метою цієї програми є організація пропагандистських подорожей для школярів у міста Росії, де планується промивання мізків та русифікація українських дітей, а також їх подальше навчання у РФ.

Проросійського активіста Лі Вон Чоля, який у 2014 році вивісив російський прапор над Луганською обласною адміністрацією і воював на боці РФ, засудили до 8 років ув’язнення за участь у незаконному збройному формуванні та захопленні державних будівель. У жовтні 2024 року він потрапив у полон на Донеччині.

Вранці 7 січня російська армія обстріляла прикордонні райони Чернігівської області.

Джордан Маклаклен, 26-річний доброволець з Шотландії, загинув у бою проти російських окупантів. Він приєднався до українського війська у 2022 році.

За результатами 2024 року МЗС РФ підготувало масштабний звіт про “порушення прав російських громадян та співвітчизників у зарубіжних країнах”. У документі наведено дані з більш ніж 40 “недружніх до Росії” держав світу, включаючи Україну.