Словаччина й Угорщина не підтримуватиме ініціативу Чехії щодо закупівлі боєприпасів Україні

Джерело: кореспондент “Радіо Свобода” у Празі

21 березня, після зустрічі у Вишеградському форматі, глави МЗС Словаччини й Угорщини заявили, що не фінансуватимуть ініціативу Чехії стосовно закупівлі 800 тисяч артилерійських снарядів Україні.

Зокрема угорський міністр Петер Сійярто нагадав, що Угорщина не надавала та не має наміру ніякого озброєння Україні. І додав, що країна не братиме участі у жодних спільних зусиллях, які перетворюються у спільні постачання озброєнь.

Водночас ми продовжуємо найбільшу гуманітарну операцію в історії Угорщини, – зазначив він.

Своєю чергою, глава МЗС Словаччини Юрай Бланар окремою заявою також підтвердив, що Братислава не братиме участь у чеській ініціативі та не надсилатиме летального озброєння Україні. Він повторив позицію уряду про те, що “протистояння не має військового вирішення”.

Зауважимо, 7 березня президент Чехії Петр Павел повідомив, що країна зібрала необхідну суму для закупівлі 800 тис. артилерійських боєприпасів для України.

Ще 18 країн візьмуть участь у допомозі, ініційованій Чехією. Боєприпаси мають бути в Україні найближчими тижнями, зазначив Павел.

Прем’єр-міністр Петр Фіала високо оцінив здатність співпрацювати з партнерами в наданні допомоги країні, на яку напала Росія. Він запевнив, що цього року постачать сотні тисяч снарядів. Фіала наголосив, що Україна зараз як ніколи потребує підтримки.

Петр Павел заявив на Мюнхенській конференції з безпеки, що його країна виявила 500 тис. 155 мм снарядів та ще 300 тис. 122 мм, які можуть передати протягом кількох тижнів, якщо союзники профінансують купівлю.

У яких саме країнах можуть закупити снаряди, Павел не уточнив. Тим часом деякі ЗМІ інформували, що Чехія вела переговори про боєприпаси  у Південній Кореї, Туреччині та ПАР.

Раніше Канада дала сигнал, що готова підтримати ініціативу Чехії терміново постачити Україні десятки тисяч артилерійських снарядів з різних країн. Міністр оборони Білл Блер зауважив, що Канада веде перемовини з чехами, але поки що не обговорювали деталі.

Згодом Франція та Нідерланди підтримали план закупівлі боєприпасів за межами Європи, щоб швидше передати вкрай необхідні снаряди в Україну, оскільки сили Києва зіштовхуються з продовженням наступу Росії.

Нещодавно прем’єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо повідомив, що країна виділить 200 млн євро на закупівлю 800 000 боєприпасів для України, про можливість придбання яких заявив президент Чехії Петр Павел на Мюнхенській конференції з безпеки.

Також стало відомо, що Литва сприятиме багатосторонній ініціативі Чеської Республіки щодо придбання та передачі Україні боєприпасів, підтвердила 4 березня прем’єр-міністерка Інгріда Шимоніте після телефонної розмови з главою чеського уряду Петром Фіалою.

Німеччина вкладе сотні мільйонів в закупівлю артилерійських снарядів для оборони України проти Росії. Речник уряду Штеффен Гебештрайт оголосив у Берліні, що федеральний уряд приєднається до відповідної ініціативи Чехії.

Вранці 7 березня Норвегія оголосила, що виділить близько 153 мільйонів доларів, які будуть спрямовані на ініціативу Чехії щодо закупівлі боєприпасів для України.

Нещодавно міністр закордонних справ Радослав Сікорський заявив, що Польща приєдналася до очолюваної Чехією ініціативи для закупівлі 800 тис. артилерійських боєприпасів для України зі “значним” фінансовим внеском.

Стало відомо, що Швеція виділить 30 млн євро у межах чеської ініціативи закупівлі боєприпасів для України.

Словенія приєднається до очолюваної Чехією ініціативи для закупівлі 800 тис. артилерійських боєприпасів для України за межами Євросоюзу.

Також міністр оборони Фінляндії Антті Хяккянен повідомив, що країна надасть 30 мільйонів євро на закупівлю артилерійських боєприпасів для України в межах ініціативи Чехії.

19 березня, під час зустрічі Контактної групи з військової допомоги Києву на базі Рамштайн Канада зобов’язалася надати 40 млн доларів на закупівлю артилерійських боєприпасів для України в межах ініціативи Чехії.

Прем’єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте повідомила, що країна виділяє 35 мільйонів євро у межах чеської ініціативи щодо закупівлі боєприпасів для України.

Довідка. Від початку повномасштабної російсько-української війни Словаччина була одним із найвірніших союзників України.Зокрема Словаччина першою надала України ППО та прийняла десятки тисяч вимушених переселенців.

Проте політик Роберт Фіцо не приховує своїх симпатій щодо Кремля, звинувачуючи “фашистів та нацистів” з України у тому, що вони “спровокували” президента РФ Володимира Путіна розпочати повномасштабне вторгнення. Фіцо закликав словацький уряд припинити надавати озброєння Україні і наголосив, що якби прем’єр-міністром був він, то “не надіслав би ще одну партію боєприпасів”. Окрім цього, Фіцо проти членства України у НАТО.

Міністерство внутрішніх справ Словаччини оголосило про рішення уряду спорядити до України нову партію гуманітарної допомоги на суму 203 492 євро на зимовий період. Глава МЗС Словаччини Юрай Бланар зазначив, що новий уряд країни не допомогатиме військово Україні, яка зіштовхується з російською агресією, одначе, орієнтуватиметься на гуманітарну допомогу українському населенню.

Також Україна та Словаччина прискорюють реалізацію трьох масштабних проєктів в енергетиці та логістиці.

Своєю чергою, глава уряду Угорщини Віктор Орбан вважається симпатиком Путіна. Він виступав за скасування військової допомоги Україні та мав намір блокування погодження 50 млрд доларів допомоги від ЄС. Одначе, під час голосування змінив позицію. Орбан уникає використання терміну “війна” для опису повномасштабного російського вторгнення в Україну, яке призвело до великої кількості жертв.

Водночас стало відомо, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан на закритому парламентському засіданні перед самітом Європейської ради навесні 2023 року висловлював думку, що членство України в Європейському Союзі (ЄС) буде реалізовано “досить швидко”, попри вето, яке Угорщина висунула проти цього. За його словами, Будапешт не зможе створити значущих перешкод для вступу України в ЄС.

Неодавно Угорщина доєдналась до коаліції країн-учасників НАТО щодо розмінування українських територій.

У ДСНС повідомили, що 16 жовтня понад 40 рятувальників поповнили банк крові, котра наразі так потрібна нашим військовим.

17 жовтня президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Митного кодексу щодо запровадження атестації посадових осіб митних органів” щодо “перезавантаження” митниці.

Громадянин Ірландії Роберт Діґан на псевдо Ірландець, загинув на полі бою 17 вересня, залишивши за собою спадщину хоробрості та вірності. Його побратими вшанували шлях від ірландського рейнджера до українського захисника.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 жовтня. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж всієї лінії фронту зросла до 191.

Виробничі потужності української дронової індустрії збільшилися у десять разів у 2024 році проти 2023 року. Про це повідомляє відомство з посиланням на дослідження дронової індустрії від Київської школи економіки та Brave1.