У віці 98 років помер український науковець та політичний діяч Ігор Юхновський

Джерело: міський голова Львова Андрій Садовий/Facebook

На 98-му році життя помер український науковець, громадський та політичний діяч, Герой України Ігор Юхновський.

“Сумна новина. Відійшов до вічності Ігор Рафаїлович Юхновський. Світла, добра, мудра людина. Почесний громадянин Львова. Творець України. Обличчя Незалежності. Світла Памʼять”, – повідомив сумну звістку Андрій Садовий.

Про прощання та похорон повідомлять згодом.

Ігор Рафаїлович Юхновський – український фізик-теоретик, громадський та політичний діяч. Доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, народний депутат України І–IV скликань, почесний громадянин Львова. Герой України (2005). Кандидат в президенти на виборах 1991 року (посів 5 місце, 554 719 голосів, 1,74%).

Співзасновник та в. о. голови Українського інституту національної пам’яті (2006—2010). Почесний директор Інституту фізики конденсованих систем НАН України, почесний доктор Інституту теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова НАН України, доктор Honoris Causa Львівського національного університету імені Івана Франка.

Життєвий шлях

Ігор Юхновський народився у 1925 році на Рівненщині. Воював у Другій світовій війні, зокрема брав участь у звільненні Львова.

Ігор Юхновський є засновником відомої у всьому світі Львівської наукової школи статистичної фізики. Він розробив оригінальні й потужні методи теоретичних досліджень систем взаємодіючих частинок, таких як метод колективних змінних та метод зміщень і колективних змінних. Ці методи дозволили вирішити кілька ключових проблем фізики конденсованих речовин. Ігор Юхновський та його учні зробили значний внесок у розвиток теорії рідин, розчинів, електролітів, металів і сплавів, а також вивчали невпорядковані системи, фазові переходи та критичні явища.

Останнім часом він був зацікавлений математичними методами в економіці та суспільстві, енергетичними проблемами, безпекою об’єкта “Укриття” на Чорнобильській АЕС, теорією гетерогенного каталізу та іншими стратегічно важливими питаннями для держави. Він автор близько 500 наукових статей, 7 монографій та підручників.

У 1969 році у Львові Ігор Юхновський створив Відділ статистичної теорії конденсованих станів при Інституті теоретичної фізики АН УРСР. Цей відділ пізніше став основою для заснування Інституту фізики конденсованих систем НАН України в 1990 році, де Ігор Юхновський мав багатьох учнів, включаючи М. А. Рувінського. З 1990 по 1998 рік він очолював Західний науковий центр НАН України. Щоб підтримати наукові дослідження в Україні, в 1996 році він заснував Фонд підтримки науки.

Політична діяльність

У 1990 році Ігор Юхновський був обраний депутатом Верховної Ради України і очолював опозицію як Голова Народної Ради. У 1991 році він був кандидатом у президенти України, але отримав лише 1,74% голосів. З 1990 по 1993 роки  був головою комісії Верховної Ради з науки та освіти та членом Президії Верховної Ради.

У 1992 році він став державним радником України, очолював Колегію з науково-технічної політики Верховної Ради України та працював на посаді першого віцепрем’єр-міністра України з жовтня 1992 по 1993 рік.

Пізніше, у 1994 році, знову був обраний депутатом Верховної Ради України та очолював депутатську групу “Державність”. За його ініціативою у 1996 році було створено Міжвідомчу аналітичну консультативну раду при Кабінеті Міністрів України.

У 1998 році Ігоря Юхновського обрано народним депутатом України втретє, він входив до фракції Українського народного руху. У період з грудня 1999 року до березня 2002 року Ігор Юхновський був головою комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України.

У 2002 році його вчетверте обрали до Верховної Ради України за єдиним списком від блоку Віктора Ющенка “Наша Україна”. Він був членом фракції “Наша Україна” та обіймав посаду першого заступника, а пізніше – голови комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, а також голови спеціальної тимчасової комісії з питань майбутнього.

Ігор Юхновський є засновником і колишнім головою Всеукраїнського об’єднання ветеранів, а також прихильником примирення червоноармійців та воїнів Української Повстанської Армії (УПА). Він разом з Георгієм Крючковим очолював Тимчасову спеціальну комісію Верховної Ради України з моніторингу виборчого законодавства у 2006 році.

У червні 2006 року Ігор Юхновський був призначений в. о. голови Українського інституту національної пам’яті зі спеціальним статусом за постановою Кабінету міністрів України. Він також є одним із засновників та учасником ініціативної групи “Першого грудня” з 2011 року.

З 16 грудня в Україні почнуть діяти оновлені графіки відключення електроенергії, які уніфікують для всієї країни. За даними ДТЕК, ці зміни дозволять збільшити кількість часу зі світлом для споживачів.

Науковці Шанхайського університету Фудань дійшли висновку, що автомобільні навігатори з “сексуальними” жіночими голосами погано впливають на чоловіків-водіїв, провокуючи їх порушувати правила дорожнього руху. 

У Керченській протоці вранці 15 грудня зазнали аварії два російські танкери “Волгонефть-212” та “Волгонефть-239”. Внаслідок сильних хвиль корпуси суден розламалися навпіл, що призвело до витоку мазуту у воду.

Туреччина готова запропонувати військову підготовку новій адміністрації Сирії, якщо вона звернеться з такою пропозицією. Про це заявив міністр оборони Туреччини Яшар Гюлер, коментуючи зміни, що відбулися після повалення режиму Башара Асада.

Поблизу італійського острова врятували 11-річну дівчинку, яка провела у морі три дні, тримаючись за камери для шини. Вона – єдина з човна мігрантів з Африки, хто вижив після аварії.