До Литви перекинули першу групу танкової бригади Німеччини

Джерело: пресслужба Міноборони Литви

8 квітня до Литви прибула перша група 45-ї танкової бригади Німеччини. Німецька бригада у Литві є значною частиною колективної оборони НАТО.

8 квітня до Вільнюського аеропорту на військово-транспортному літаку C-130 прибула перша група 45-ї бригади німецької армії. До її складу входить 21 армієць з 15 регіонів Німеччини та 16 різних військових частин. Перший елемент німецької бригади Lietuva очолить полковник Андре Гастенрат, який раніше служив у Литві.

Зобов’язання Німеччини щодо постійної присутності бригади в Литві є історичним рішенням як для Литви, так і для ФРН. Ми вдячні Німеччині за це рішення. Можу запевнити, що створення належних умов як для військової інфраструктури, так і для цивільних служб є пріоритетом нашого Уряду і моїм головним прагненням як Міністра національної оборони. Хочу акцентувати, що з прибуттям перших солдатів бригади ми відкриваємо не лише нову сторінку співпраці між Литвою та Німеччиною, але й ще глибше партнерство між країнами, – зазначив міністр оборони Лауринас Кащюнас.

Перші німецькі солдати оселяться у Вільнюсі та відповідатимуть за планування подальше перекидання бригади до Литви та координацію вимог до військової інфраструктури. До кінця року перша ланка штабу відповідатиме за допомогу у передислокації німецьких солдатів для служби в Литві. До кінця року штаб бригади у Литві збільшиться до 150 військовослужбовців.

Німецьку бригаду перекидатимуть до Литви поетапно – цього року країна Балтії отримає перших армійців, а у 2025-2026 роках відбудеться велика передислокація підрозділів. У 2027 році німецька бригада в Литві повинна вийти на повну боєздатність. Очікується, що всього 4800 німецьких солдатів і 200 цивільних перенаправлять до Литви на постійне перебування.

Бригада складатиметься з діючих та новосформованих частин. До Литви перекинуть 203-й танковий батальйон з Північного Рейну-Вестфалії та 122-й бронепіхотний батальйон з Баварії.

Зазначається, що присутність німецьких армійців у Литві посилить стримування противника, значно підвищить обороноздатність країни, а у разі потреби створить умови для фронтової оборони Литви.

Угода між Німеччиною та Литвою ознаменувала першу постійну дислокацію німецьких військ з часів Другої світової війни.

Зауважимо, Німеччина відправить тисячі своїх військових до російського кордону. Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус порівняв “історичну” угоду із розміщенням союзних військ у Західній Німеччині, які направили для захисту Західної Європи у разі нападу СРСР під час холодної війни.

Більшість військових прибудуть у 2025 та 2026 роках, де їм та їхнім родинам запропонують “привабливі умови”, зокрема німецькі школи, житло та авіасполучення.

Швидкість проєкту чітко показує, що Німеччина розуміє нову реальність безпеки, – додав міністр оборони.

Німеччина вже очолює багатонаціональну бойову групу НАТО в Литві чисельністю близько 1000 військовослужбовців, яку інтегрують до бригади.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року НАТО пообіцяла посилити свою присутність на східному кордоні Альянсу.

Також стало відомо, що Північноатлантичний альянс тимчасово розгорне літаки електронної розвідки та спостереження у Шяуляї, Литва.

З 2025 року Німеччина триматиме 35 тисяч військовослужбовців у стані підвищеної чи високої бойової готовності для реалізації нової стратегії стримування та оборони НАТО, заявив міністр оборони ФРН Борис Пісторіус у кулуарах зустрічі НАТО у Брюсселі.

Раніше німецькі аналітики наголосили, що через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.

8 квітня речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що запланована військова присутність ФРН у Литві призведе до ескалації напруженості.

  • НАТО розпочало найбільші військові навчання з часів Холодної війни, репетируючи, як американські війська можуть посилити європейських союзників у країнах, що межують з Росією, та на східному фланзі альянсу, якщо розгориться конфлікт із “майже рівним” противником.
  • Президент РФ Володимир Путін погрожує Європі війною. Генеральний інспектор Бундесверу Карстен Брейер закликає посилити стримування якомога швидше. Окрім залучення особового складу та озброєння, також потрібна “зміна менталітету”.
  • Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
  • У 2023 році повітряні сили НАТО по всій Європі понад 300 разів підіймалися на перехоплення російських військових літаків, які наближалися до повітряного простору Альянсу, водночас більшість перехоплень відбувалися над Балтійським морем.
  • 3 квітня в МЗС РФ знову заявили про бажання побудувати “багатополярний світ”, поскарживсь, що натомість НАТО повернулося до мислення часів Холодної війни”.

Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.