Сіярто: Угорщина залишиться осторонь «божевільного плану» НАТО з допомоги Україні

Джерело: Reuters

8 травня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що країна не братиме участі в довгостроковому плані НАТО щодо допомоги Україні, назвавши його “божевільною місією”.

У квітні союзники по НАТО погодилися розпочати планування довгострокової військової підтримки України на тлі повномасштабного вторгнення Росії шляхом створення фонду у 100 мільярдів євро (107 мільярдів доларів).

Відповідно до планів, НАТО візьме на себе певну координаційну роботу від очолюваної США коаліції, відомої як група “Рамштайн”.

Своєю чергою, Сіярто підтвердив, що уряд Угорщини виступив проти плану.

Угорщина залишатиметься осторонь божевільної місії НАТО, попри тиск, — сказав він.

Минулого місяця речник уряду Золтан Ковач, відповідаючи на ініціативу НАТО заявив, що Угорщина не підтримуватиме жодних пропозицій НАТО, які “можуть наблизити альянс до війни”.

Зауважимо, відносини між Будапештом і НАТО зіпсувалися через зволікання Угорщини з ратифікацією вступу Швеції, а також через зв’язки прем’єр-міністра Віктора Орбана з Москвою, попри російське повномасштабне вторгнення в Україну.

Посол США в Угорщині Девід Прессман раніше заявив, що союзники по НАТО попереджають Угорщину про небезпеку її “тісних” відносин з Росією, і якщо це політичний вибір Будапешта, “нам доведеться вирішити, як найкраще захистити наші інтереси безпеки”.

Додамо, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг запропонував створити фонд союзницьких внесків на суму у 100 мільярдів доларів протягом п’яти років в межах пакета допомоги Україні, який лідери країн Альянсу мають підписати на липневому саміті у Вашингтоні.

Нещодавно Столтенберг закликав союзників зробити дві речі: мобілізувати більше підтримки для Києва найближчими днями, та переконатися у спроможності створити міцнішу та надійнішу структуру для довготривалої підтримки, щоб продовжувати допомогу на більш передбачуваній основі. Також генсек НАТО прокоментував наслідки зволікання з погодженням допомоги у Конгресі США, зазначивши, що питання озброєння має прямий вплив на ситуацію на полі бою.

Варто нагадати, що 21 березня, після зустрічі у Вишеградському форматі, глави МЗС Словаччини й Угорщини заявили, що не фінансуватимуть ініціативу Чехії стосовно закупівлі 800 тисяч артилерійських снарядів Україні.

Глава уряду Угорщини Віктор Орбан вважається симпатиком Путіна. Він виступав за скасування військової допомоги Україні та мав намір блокування погодження 50 млрд доларів допомоги від ЄС. Одначе, під час голосування змінив позицію. Орбан уникає використання терміну “війна” для опису повномасштабного російського вторгнення в Україну, яке призвело до великої кількості жертв.

У квітні Орбан наголосив, що Захід вже перебуває за крок від введення військ в Україну, тоді як Будапешт не хоче війни.

Одначе, нещодавно Угорщина доєдналась до коаліції країн-учасників НАТО щодо розмінування українських територій.

  • Глава Міноборони США Ллойд Остін повідомив, що всього за кілька місяців, завдяки зразковому керівництву та участі колег-членів Контактної групи, вдалося створити вісім “коаліцій можливостей”.
  • Заступник міністра оборони генерал-лейтенант Іван Гаврилюк повідомив, що за перші три місяці 2024 року Міністерство оборони допустило до експлуатації у війську понад 80 зразків озброєння та військової техніки українського виробництва. Найбільша група – боєприпаси.
  • 4 квітня на саміті у Брюсселі країни-члени НАТО узгодили новий пакет військової допомоги Україні, повідомив генеральний секретар Єнс Столтенберг.
  • 29 квітня глава НАТО Єнс Столтенберг заявив під час візиту до Києва, що члени альянсу не виконали раніше даних обіцянок щодо військової допомоги, однак запевнив, що потік зброї та боєприпасів тепер збільшиться.

У ніч на 24 листопада підрозділи ракетних військ Збройних Сил України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали групового удару по позиціях зенітного ракетного дивізіону 1490 зенітного ракетного полку 6 армії РФ на території Курської області.

Член Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Максим Ткаченко заявив, що близько 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб повернулися на тимчасово окуповані території, зокрема, лише до 70 тисяч — у тимчасово окупований Маріуполь.

24 листопада Міністерство оборони Литви повідомило про передачу Україні нової партії військової допомоги.

Чехія не планує продовжувати виключення ЄС, котре дозволяє імпортувати дизельне пальне та інші нафтопродукти РФ, повідомило Міністерство промисловості та торгівлі. 

Російська економіка перебуває у глибокій кризі через політику Кремля, спрямовану на підтримку війни проти України. У Білому домі заявили, що перспективи Росії залишаються похмурими, адже глава РФ Володимир Путін підриває економіку, нарощуючи бюджетні витрати на війну до рекордних показників пострадянської історії.