В «Укренерго» пояснили, чому раніше відключення електроенергії не залежали від погоди

Джерело: пресслужба Укренерго

​​Фахівці “Укренерго” вирішили відповісти на найчастіші запитання стосовно повернення до вимушених відключень електроенергії. Зокрема повідомили про причини відключень через зміни у погодніх умовах.

Зазначається, що до початку російських прицільних атак по енергосистемі українські електростанції мали удвічі більше потужностей виробляти електроенергію. Якщо десь зростало споживання – диспетчер давав команду включити в роботу додатковий енергоблок на теплоелектростанції.

Однак, з 22 березня по 8 травня РФ розбила майже всі великі ТЕС масованими ракетно-дроновими атаками. Балансувати енергосистему тепловими блоками, які можна було швидко включити в роботу у разі зростання споживання, більше нема можливості.

Певний час швидко покривати споживання допомагали гідроелектростанції, які також суттєво пошкодили російські ракети. Але ті, що залишились, працювали на межі можливостей завдяки паводку. Зараз водопілля йде на спад і скоро закінчиться. Окрім цього, зараз почалась ремонтна кампанія на атомних електростанціях, щоб підготувати їх до зими. Своєю чергою, імпорту електроенергії теж недостатньо.

Через це вперше в історії української енергосистеми диспетчери мають настільки сильно покладатись на роботу сонячних електростанцій. У 2022 році СЕС займали близько 5% від загального обсягу генерації в Україні. Зараз цей відсоток значно вищий. Проте не внаслідок різкого збільшення площі сонячних панелей, а через те, що інші види генерації зазнали втрат після російських атак.

На ефективність роботи сонячних електростанцій дуже впливає погода. Залежно від ступеня хмарності, кількість сонячного проміння, яке досягає поверхні землі, може бути різною. При цьому промені, які проходять через хмари, заломлюються та падають на панель під іншим кутом, – зазначили фахівці.

Крім цього, важливим погоднім фактором є дощ. Тому, дощові хмари зводять генерацію сонячної панелі нанівець.

Щобільше, сильна спека також негативно впливає на роботу сонячних панелей, і за надвисоких температур вироблення сонячної енергії буде нижчим, ніж зараз. А споживання буде вищим, адже населення користуватиметься кондиціонерами та вентиляторами. Через що у спекотні місяці графіки відключень можуть бути жорсткішими.

Водночас, якщо день був сонячним, то він впливає на енергозабезпечення не лише вдень, а й увечері: бо гідроакумулючі станції за день накопичили воду і спрацюють її під час вечірніх годин, чим зменшать необхідність обмежень. Тож, на жаль, залежність української енергосистеми від погодних умов – це сувора реальність, яку спричинили російські удари по українських електростанціях. Тому у найближчій перспективі до графіків відключень доведеться звикнути, – пояснили у повідомленні.

В “Укренерго” вкотре закликали споживати електроенергію ощадливо, оскільки це допоможе знизити дефіцит та скоротити тривалість періодів без світла.

Зауважимо, уряд під час засідання 24 травня затвердив постанову, яка зобов’язує обленерго забезпечити рівномірну та справедливу черговість відключень електроенергії для споживачів.

Головна причина застосування заходів обмеження – наслідки ракетних ударів ворога по українських електростанціях. З 22 березня по 8 травня росіяни п’ять разів цілеспрямовано атакували всі великі теплові та гідроелектростанції. Через значні пошкодження вони не можуть виробляти стільки ж електроенергії, як до початку атак.

Зауважимо, радник прем’єр-міністра України та член наглядової ради НЕК “Укренерго” Юрій Бойко висловив припущення, що обмеження енергопостачання у вигляді відключення споживачів, які розпочалися з 14 травня, можуть тривати до серпня-вересня. Взимку ж дефіцит електроенергії залишатиметься навіть за високих температур.

Тоді як директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко попереджає, що українці можуть відчувати дефіцит електроенергії протягом наступних двох років. Причиною є дефіцит генеруючих потужностей, що, своєю чергою, призведе до дефіциту електрики.

Також Голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький зазначив, що потепління покращить ситуацію зі споживанням електроенергії в країні, однак, не відновить пошкоджені потужності українських електростанцій. Населення закликали не створювати навантаження на енергосистему.

Раніше повідомляли, що Україна постала перед проблемою значного дефіциту електроенергії протягом більшої частини доби, що призводить до планування обмежень споживання для промисловості. Тому енергетики прогнозували рекордний обсяг імпорту електроенергії з п’яти країн Європи.

 

В Україні триває 968-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 675 тисяч осіб.

18 жовтня відзначають Європейський День боротьби з торгівлею людьми, Європейський день паперового пакета, Всесвітній день менопаузи та Міжнародний день жіночого щастя. Християни вшановують апостола і євангеліста Луку.

За даними синоптиків у п’ятницю, 18 жовтня, у більшості регіонів сухо та сонячно.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що ізраїльські військові знайшли на базах бойовиків “Хезболли” найсучаснішу російську зброю на півдні Лівану.

У ДСНС повідомили, що 16 жовтня понад 40 рятувальників поповнили банк крові, котра наразі так потрібна нашим військовим.