FT: США та Україна підпишуть двосторонню безпекову угоду напередодні Саміту миру
Джерело: Financial Times
США близькі до підписання нової двосторонньої безпекової угоди з Україною на знак підтримки, спрямованої на заспокоєння Києва після “напружених” відносин, які, за словами деяких українських посадовців, досягли найнижчого рівня з моменту повномасштабного вторгнення Росії.
Ця угода стане найважливішою серед тих, які Україна уклала з країнами НАТО. Документи передбачають зобов’язання щодо довгострокової підтримки, включаючи озброєння, військовий вишкіл, обмін розвідданими та економічну допомогу.
Розчарування Володимира Зеленського Джо Байденом виявилося цього тижня, коли український президент дорікнув своєму американському колезі в надзвичайно відвертих висловлюваннях, заявивши, що намір Байдена віддати перевагу участі у зборі коштів від Демократичної партії, а не мирному самітк у Швейцарії “не є сильним рішенням”.
Один із призначених Зеленським високопоставлених урядовців, який говорив з Financial Times про відносини між США та Україною, сказав: “Ми далі одне від одного, ніж будь-коли з початку війни. Це дуже, дуже напружено”.
Однак очікується, що за кілька днів до мирного саміту Зеленський і Байден таки підпишуть двосторонню угоду про гарантії безпеки на полях зустрічі G7 в Італії наступного місяця, повідомили FT офіційні особи США.
У виданні зауважили, що деякі моменти, що викликають занепокоєння, стосуються різних стратегій щодо того, як Україна може досягти перемоги, та як ця перемога має виглядати, а також усунення Зеленським вищих урядових і військових посадовців, з якими США тісно співпрацювали.
Кілька українських урядовців і дипломатів із країн G7 згадали про звільнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та міністра інфраструктури Олександра Кубракова. Обидва користувалися повагою та тісно співпрацювали з офіційними особами США й ЄС. Посадовці повідомили FT, що посли G7 попередили уряд Зеленського про те, що вони вважають такі кроки руйнівними та незрозумілими.
Адміністрація Байдена була одним із найстійкіших прихильників України, виділивши понад 175 мільярдів доларів екстреної допомоги країні з початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року. Байден неодноразово заявляв, що США залишатимуться на боці України “скільки потрібно”.
Офіційний представник США повідомив, що хоча в будь-яких двосторонніх відносинах є точки розбіжностей, наразі відбулися позитивні зміни, які підбадьорили офіційних осіб у Києві. Це, зокрема, схвалення США щодо використання Києвом далекобійних ракет Atacms та ухвалення Конгресом допомоги на суму 60 мільярдів доларів.
Також посадовець додав, що запит України на використання американської зброї для удару по території Росії наразі розглядає адміністрація Байдена, припускаючи, що незабаром буде можлива зміна у раніше заявлених обмеженнях.
28 квітня Зеленський повідомив, що нині Україна та США ведуть переговори щодо обсягів допомоги на наступні десять років у межах “найсильнішого” двостороннього договору в галузі безпеки.
Нагадаємо, 12 липня на саміті НАТО у Вільнюсі країни G7 погодили спільну декларацію стосовно “гарантій безпеки” для України. У документі наголошується, що лідери підтверджують непохитну відданість стратегічній меті збереження вільної, незалежної, демократичної та суверенної України в межах її міжнародно визнаних кордонів, здатної захистити себе та стримати майбутню агресію.
Лідери G7 зазначили, що інші країни, які бажають зробити свій внесок у ці зусилля, спрямовані на забезпечення вільної, сильної, незалежної та суверенної України, можуть приєднатися до цієї Спільної декларації в будь-який час.
Відтоді декларацію про намір підписали понад 30 країн.
Читайте також: Гарантії безпеки: про що саме Україна підписує угоди з союзниками
У січні Велика Британія стала першою країною, яка підписала з Україною безпекову угоду терміном на десять років, до цього часу Київ сподівається увійти в НАТО.
Португалія стала 12-ю країною, із якою Україна уклала двосторонню безпекову угоду на виконання положень Спільної декларації G7. До цього Україна підписала двосторонні угоди з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією та Бельгією.
- 3 квітня Україна та Фінляндія підписали угоду про довгострокове співробітництво у сфері безпеки та підтримки.
- Данія оголосила про укладення двосторонньої безпекової угоди з Україною, яка передбачає підтримку протягом наступних 10 років, заявило Міністерство закордонних справ Данії.
- 3 квітня Фінляндія стала восьмою країною НАТО, котра підписала десятирічну угоду про співпрацю з Україною в галузі безпеки, зобов’язавшись продовжувати свою довгострокову підтримку в умовах 25-місячної повномасштабної війни з Росією.
- 11 квітня Україна та Латвія підписали двосторонню безпекову угоду.
- 28 травня в Лісабоні прем’єр-міністр Луїш Монтенегру та президент Володимир Зеленський підписали двосторонню безпекову угоду між Україною та Португалією. Документ містить зобов’язання Португалії надати Україні щонайменше 126 мільйонів євро військової допомоги цього року.
В Україні розпочали перевірки встановлення інвалідності для 1695 посадовців із понад 30 державних органів. Справи, котрі підлягають перегляду, зосереджені на працівниках податкової, прокуратури та митниці. У разі необґрунтованих рішень МСЕК їх переглядатимуть відповідно до постанови уряду.
У НЕК “Укренерго” поінформували, що в усіх регіонах України у вівторок, 26 листопада застосовуватимуть графіки відключення електроенергії. Енергетики закликали до ощадливого споживання світла.
Європейці посилять військову підтримку України, пообіцяв 25 листопада міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус після переговорів зі своїми британськими, французькими, італійськими та польськими колегами про те, як посилити оборонні зусилля, позаяк у партнерів досі існують побоювання через повернення Трампа до Білого дому.
У Збройних силах продемонстрували результати випробування наземних роботизованих комплексів. Загалом перевірили бойові, інженерні та логістичні можливості української техніки в умовах природних і штучних перешкод.
22-річного Джеймса Скотта Райса Андерсена, колишнього солдата британської армії, ймовірно, узято у полон під час боїв в Курській області Росії. Інформацію підтвердило міністерство закордонних справ Великої Британії, заявивши, що надає підтримку родині свого громадянина після повідомлень про його затримання.