Зеленський розпочав візит до США для участі у саміті НАТО

Джерело: Володимир Зеленський/X

9 липня президент Володимир Зеленський розпочав робочий візит до Сполучених Штатів Америки для участі в заходах 75-го саміту НАТО у Вашингтоні.

Глава держави разом із першою леді Оленою Зеленською відвідали Меморіал жертвам Голодомору 1932–1933 років та вшанували пам’ять тих, хто постраждав від сталінського тоталітарного режиму.

У Вашингтоні Зеленський проведе зустрічі з президентом США Джо Байденом, лідерами більшості та меншості в обох палатах Конгресу. Він запрошений на 75-й саміт Північноатлантичного альянсу та візьме участь у засіданні Ради Україна-НАТО на рівні глав держав та урядів, проведе низку зустрічей із лідерами країн.

Зокрема, на полях заходу обговорюватимуть посилення української ППО та співпрацю в межах коаліції винищувачів.

Раніше президент зробив звернення перед від’їздом на саміт. Він запевнив, що українська сторона боротиметься за більшу кількість ППО та літаків F-16 для України, додаткові гарантії безпеки та необхідні рішучі дії Америки та Європи.

Сьогодні починається саміт НАТО.

Б’ємося за більшу кількість ППО для України. Я впевнений, що буде. Б’ємося за більшу кількість літаків. F-16. Ми боремося, щоб були. Б’ємося за додаткові гарантії безпеки для України – а це зброя й фінанси, політична підтримка. Б’ємося за необхідні рішучі дії Америки та Європи – те, що зміцнить наших воїнів.

Ми робимо й завжди будемо робити все, щоб російський терор програв. І це треба не лише нашій державі – це всім потрібно, буквально кожному партнеру, усім народам.

Охматдит ми відновимо. З Кабміном я на зв’язку. Є перше рішення – 100 мільйонів гривень на підтримку «Охматдиту». Буде ще 300 мільйонів.

Будуть і інші рішення і для Києва, і для міст Дніпровщини, і Донеччини – усіх обов’язково ми підтримаємо.

Всім дітям, усім сім’ям – усім, хто постраждав, допоможемо.

Дякую і всім нашим людям, які підтримали Охматдит, які збирають на UNITED24, які допомагають: компаніям, волонтерам, усім, хто об’єднався зараз.

Це наша єдність, українська, така потрібна.

Я дякую лідерам, країнам – усім, хто вчора й сьогодні засудив російський терор. Ми цінуємо вашу підтримку, друзі! Ми на телефоні – ми працюємо з партнерами зараз, щоб ніхто не мовчав. Щоб усі засуджували. І дуже хочеться, щоб усі діяли. Щоб були саме ті рішення, які повернуть безпеку. Зокрема рішення тут, у Вашингтоні, тут, на саміті НАТО.

Слава Україні!”

Зауважимо, 9 липня державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що саміт НАТО у Вашингтоні посилить зв’язки України з альянсом та надасть “дуже сильний пакет допомоги” для України.

Нещодавно стало відомо, що у проєкті комюніке альянсу шлях України до вступу до НАТО описаний як “незворотній”.  Проєкт може змінитися до остаточної версії, але наявність формулювання “незворотності” стане значним сигналом для Києва та Москви.

Одне з джерел, офіційний представник США, зауважив, що Білий дім підтримує використання цього слова в заключному комюніке, якщо в документі також підтверджується, що робота України над демократичними реформами має продовжуватися.

Ми писали, що цього тижня президент США Джо Байден вітатиме лідерів країн-членів НАТО у Вашингтоні. Альянс святкує свою 75-ту річницю в місті, де підписали оригінальний договір у 1949 році.

За словами високопосадовця адміністрації, також візьмуть участь країни-партнерки з Європейського Союзу, України, Японії, Південної Кореї, Австралії та Нової Зеландії.

Зазначається, що “міст до членства” України в НАТО стане важливою темою для обговорення, заявив посадовець.

Дискусії щодо членства України в НАТО зосередять на зміцненні обороноздатності, інституційній розбудові, військовій сумісності з НАТО та фінансовій заставі щодо витрат на оборону.

Зауважимо, союзники НАТО погодилися виділити Україні військову допомогу обсягом 40 мільярдів євро у 2025 році. Західноєвропейський дипломат повідомив, що лідери країн Альянсу підпишуть це зобов’язання наступного тижня, під час саміту у Вашингтоні.

Раніше газета The Guardian оприлюднила відкритий лист експертів з низки університетів різних країн Європи та Америки із закликом не приймати Україну до НАТО.

Ще у 2023 році президент США Джо Байден зауважив, що Україна поки що не готова до повноцінного членства в НАТО. Одначе, він готовий запропонувати військову допомогу, подібну до підтримки, яку Сполучені Штати вже давно надають Ізраїлю.

Голова Європейського парламенту Роберта Мецола підтримала надання Україні ракет дальнього радіуса дії для захисту від Росії.

Литва профінансує виробництво українських далекобійних дронів. Міністр оборони Рустем Умєров підписав відповідний меморандум з литовським колегою Лаурінасом Кащюнасом у Вільнюсі.

Службові собаки Рем і Фінч, разом зі своїми наставниками, отримали нагороди від Кінологічної спілки України під час церемонії “Чотирилапі захисники”.

В останню суботу листопада в Україні вшановують жертв Голодомору 1932-1933 років та масових штучних голодів…

Енергетики відновили роботу високовольтної повітряної лінії живлення, що з’єднує тимчасово окуповану Запорізьку АЕС з енергосистемою України. Вона була пошкоджена через російські обстріли.