ЮНЕСКО планує збільшити допомогу для порятунку культурної спадщини України

Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України.

Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) презентувала рекомендації щодо порятунку культурної спадщини та культурних цінностей на територіях, що постраждали внаслідок руйнування російськими окупантами дамби Каховської ГЕС.

Представниця ЮНЕСКО зазначила, що організація має збільшити допомогу для порятунку української культурної спадщини – з огляду на масштаби трагедії.

Серед очікуваних потреб на 2023-2024 вона назвала:

  • продовження моніторингу на основі супутникових зображень ГЕС, включаючи ідентифікацію культурних об’єктів;
  • оцінка та документування пошкодженої культурної спадщини;
  • оцінка збитків на місці, документування наслідків надзвичайної ситуації, аварійно-рятувальні кампанії;
  • осушення та очищення, стабілізація та консервація об‘єктів культурної спадщини та збереження  культурних цінностей, у тому числі археологічних знахідок;
  • проведення археологічних розкопок, заходи з благоустрою, створення належних умов для збереження знахідок тощо;
  • заходи із запобігання подальшим втратам, пограбуванню об‘єктів та незаконному обігу культурних цінностей.

“Ми вдячні ЮНЕСКО та всім партнерам за активну участь в порятунку культурної спадщини України. Хоча ми маємо через безпекову ситуацію та тимчасову окупацію труднощі з доступом до територій, що постраждали внаслідок руйнування росіянами Каховської ГЕС, маємо всі разом використати усі й  можливості, аби врятувати українські культурні цінності. Водночас цінність людського життя має залишатись основним пріоритетом”, – зазначив очільник Мінкульту Олександр Ткаченко.

Додамо, що з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну і до 25 червня щонайменше 664 пам’ятки культурної спадщини зазнали пошкоджень внаслідок російських атак. Водночас збитки в культурній інфраструктурі – набагато більші.

Президент України Володимир Зеленський підписав два закони — про продовження дії воєнного стану та мобілізації.

У США чоловік, якого несправедливо засудили до 32 років ув’язнення, подав до суду на колишніх правоохоронців, хоча четверо з п’яти, до яких він позивається, вже мертві.

У Львові трьом посадовцям міської ради повідомили про підозри у розкраданні бюджетних коштів і зловживанні службовим становищем під час відновлення пошкодженого російською атакою житла.

Японські вчені використовують технологію CRISPR, аби виявити додаткові хромосоми. Це може допомогти викорінити генетичну причину синдрому Дауна.

За даними медіа, в Україну вже прибула додаткова система протиповітряної оборони Patriot і додаткові перехоплювачі завдяки угоді США з Німеччиною.