Мікроби в болотах і шлунках корів можуть прискорювати зміну клімату – дослідження

Джерело: Washington Post

Вчені встановили причину різкого зростання викидів метану – це мікроби, котрі активізуються через підвищення температур і вологості, зокрема у шлунках корів, на сільськогосподарських угіддях та в болотах. Відповідне дослідження опублікували у Proceedings of the National Academy of Sciences.

Зростання концентрації метану почалося з 2007 року і набрало небувалих обертів у 2020 році.

Наразі вченим складно визначити усі джерела метану у світі. Він походить від джерел нафти та газу, відрижки корів, звалищ і боліт, а також від танення льодовиків в Арктиці. Тож, зауважують науковці, коли викиди метану збільшуються, пошук причини схожий до розв’язання складної алгебраїчної задачі з великою кількістю невідомих.

Метан має значно сильніший короткостроковий вплив на клімат, ніж CO₂, і його підвищені рівні можуть призвести до небезпечних змін температур. За словами провідної авторки дослідження Сільвії Мішель, підвищення рівня метану з 2020 року може бути наслідком діяльності мікроорганізмів у теплих і вологих місцях, таких як болота та рисові поля.

Щоб виявити джерела зростання метану, вчені проаналізували його зразки з 22 різних місць, відзначаючи “вагу” молекул – вміст ізотопу вуглецю C13. Виявилось, що мікроби продукують “легкий” метан, на відміну від важчого метану, що виділяється з викопного палива. Це дослідження підтвердило, що найбільше зростання метану пов’язане саме з біологічними процесами.

Додатково дослідники припускають, що природні болота у таких тропіках, як Амазонка і Конго, можуть виділяти більше метану через зміну клімату.

У світі понад 100 країн зобов’язалися скоротити викиди метану на 30% до 2030 року, однак, вчені фіксують, що концентрація цього газу продовжує зростати.

Разом з тим, дослідники наголосили, що це не означає, що світ може просто продовжувати спалювати природний газ. Вони стверджують, якщо водно-болотні угіддя виділяють метан швидше, ніж будь-коли, потрібно ще більше намагатися стримувати метан із джерел, які люди можуть контролювати, таких як корови, сільське господарство та викопне паливо.

У Закарпатській області у 38 людей виявили гостру кишкову інфекцію внаслідок вживання води з водоспаду Шипіт для пиття і приготування їжі.

Президент США Дональд Трамп заявив, що до його приходу до влади Америка була на межі падіння. У зв’язку з цим, він хоче, щоб його запам’ятали як людину, яка врятувала Сполучені Штати.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

13 липня відзначається Всесвітній день рому, Міжнародний день головоломки та Всесвітній день року. За церковним календарем вшановують пам’ять святого преподобного Стефана Савваїта.

За даними синоптиків у неділю, 13 липня, частину країни очікує негода.