Брюссель вивільнить мільярди на оборону з бюджету ЄС – FT
Джерело: FT
Брюссель змінює свою політику витрат, щоб потенційно перенаправити десятки мільярдів євро на оборону та безпеку, оскільки війна Росії проти України та повернення Дональда Трампа в Білий дім змушують ЄС збільшити інвестиції у власну безпеку. Рішення дозволить використовувати до третини бюджету на проекти з оборонної мобільності та виробництва військової техніки.
Європейський Союз планує переорієнтувати частину бюджету, призначену для скорочення економічних розривів між країнами-членами, на фінансування оборонних проектів. Рішення розроблене на фоні посилення військової загрози з боку Росії та загрози з боку можливого повернення Дональда Трампа на посаду президента США, що підвищило вимоги до європейських інвестицій в оборону.
За даними ЄС, зміни можуть торкнутися близько 392 мільярдів євро, які виділяються на так звані фонди згуртованості до 2027 року. Попри те, що ці кошти зараз не можуть безпосередньо витрачатись на військову техніку, нова ініціатива дозволить країнам-членам інвестувати у так звані “подвійні” технології, такі як дрони, а також у модернізацію інфраструктури, наприклад доріг і мостів, для поліпшення мобільності військ.
Це також включатиме дозвіл на посилене фінансування виробництва зброї та боєприпасів.
Європейська комісія підтвердила, що такі витрати можливі за умови, що вони підтримують регіональний розвиток, включаючи військову мобільність. Особливо це питання актуальне для Німеччини, яка є ключовим транзитним центром Європи, але потребує значного оновлення інфраструктури. За оцінками міністерства економіки Німеччини, для цього потрібно близько 165 мільярдів євро.
Найбільші бенефіціари фондів згуртованості, такі як Польща, Італія та Іспанія, наразі використали лише близько 5% виділених коштів. Окрім того, Польща, котра посилила свої вимоги до ЄС щодо збільшення військових витрат, значно збільшила бюджет на оборону, перевищуючи ціль НАТО у 2% від ВВП і досягнувши 4,1%. Це робить Польщу одним із лідерів у Європі за рівнем військових витрат.
Зміна політики у бік збільшення видатків на оборону також підтримується країнами-донаторами в бюджет ЄС, такими як Німеччина, Нідерланди та Швеція, які вважають використання вже існуючих коштів кращим рішенням, ніж збільшення боргового навантаження. Водночас, за словами нового єврокомісара з бюджету Пйотра Серафіна, ЄС має збалансувати увагу до оборонних витрат і продовжити інвестиції в “зелені” технології та цифрову інфраструктуру.
Країни ЄС досі витрачали відносно незначні частки своїх фондів згуртування, натомість віддаючи пріоритет мільярдам з так званих фондів відновлення, наданих після пандемії COVID-19.
Раніше стало відомо, що на тлі російсько-української війни Європейські фонди більше ніж удвічі збільшили свої інвестиції в акції оборонних компаній. За даними Morningstar Direct, обсяги таких інвестицій зросли з 3,2 мільярда євро в першому кварталі 2022 року до 7,7 мільярда євро.
Окрім того, нещодавно голова Європарламенту Роберта Мецола зауважила, що Європейському Союзу слід створити свою власну безпекову організацію на додаток до НАТО.
- Рада директорів Світового банку схвалила фінансування на 415 мільйонів доларів за програмою “Підвищення доступності та стійкості освіти в умовах кризи в Україні” (LEARN).
- Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель запропонував ЄС використовувати 90% доходів від заморожених російських активів для закупівлі зброї для України через Європейський фонд миру.
- НАТО розпочало найбільші військові навчання з часів Холодної війни, репетируючи, як американські війська можуть посилити європейських союзників у країнах, що межують з Росією, та на східному фланзі альянсу, якщо розгориться конфлікт із “майже рівним” противником.
- У 2023 році повітряні сили НАТО по всій Європі понад 300 разів підіймалися на перехоплення російських військових літаків, які наближалися до повітряного простору Альянсу, водночас більшість перехоплень відбувалися над Балтійським морем.
- Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
- Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.
У ТЦК та СП на сьогодні працює близько 36 тисяч осіб, з яких близько 7 тисяч — цивільні, повідомив речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін. Серед військових співробітників центрів 3 тисячі — жінки, а багато з них визнано “обмежено придатними” до служби.
За даними Financial Times, суверенні облігації України зросли в ціні, оскільки інвестори припускають, що переобрання Дональда Трампа призведе до припинення вогню та підвищить здатність України виплачувати кредиторам.
За даними Bloomberg, перемога Дональда Трампа на президентських виборах в США спонукає Південну Корею переглянути можливість відправки зброї безпосередньо в Україну.
На Донеччині російські військові застрелили цивільну жінку в Лиманській громаді. Інцидент стався 10 листопада 2024 року на околицях села Терни.
На фронті загинула медикиня добровольчого батальйону “Госпітальєри” Марія-Христина Двойнік (Альпака). Жінка загинула 13 листопада під час ротації на фронті.